PIC Konusunda yardimlariniz lazim

yavrigurd

Üye
Öncelikle merhaba sevgili arkadaşlar. Ben bu PIC işlerinde yeniyim. Buzzer ile piyano yapmam lazım. Acaba hangi PIC kullanmam lazım ve nasıl bir mantık izlerim. PIC e farklı frekanslar mi üretmem lazım yoksa herhangi bir PIC de farkli frekans saglayabilecek bir özellik var mi? Yardımlarınızı bekliyorum. Birde PIC programlamayla ilgili beni gelistirebilicek nasil seyler önerebilirsiniz. şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)

- PIC16F877A
- MikroC ile PIC Programlama
- Google (Buzzer PIC circuit, Piano pic circuit)

- PIC16F877A
- MikroC ile PIC Programlama
- Google (Buzzer PIC circuit, Piano pic circuit)
bir soru daha sorabilir miyim birkaç proje buldum ama pic yerine atmel kullanılıyor acaba atmel ile pic in farkları nelerdir yada atmel 8051 in PIC olarak karşılığı var mıdır ?

Hepsi araba,
sadece farklı markalar ama
alışması ve kullanımı arabadan arabaya değişenden daha fazla.
Kullandıysan aradaki fark daha çok linux ile windows gibi.
Bu arada atmega gibi mcu ları üreten Atmel firmasınıda Pic in üreticisi Microchip firması satın aldı.
Başlangıç kısmını birebir bilen birinden öğrenmen 3 ayda kendi başına öğrenebileceğini 3 günde öğrenebilmenu sağlar.
Bu imkan kesinlikle yoksa,
youtube dan CcsC proteus diye aratıp birkaç videoyu pc ortamında izleyip simule ederek yine hızlı bir şekilde yol alabilirsin.
Yine ısınma turu olarak bolca kaynağı olan arduino ilede kolaylıkla bu işlere giriş yapabilirsin.
Asıl öğrenmen gereken programlama dili ve algoritma
yani işlemci gibi düşünmeyi
işlemci dilinde konuşmayı öğrenmek.

Hocamın da dediği gibi aradaki fark marka GİBİ.
:Çünkü hepsinin kendine özgü
- Ara bellekleri
- Hafıza yapıları
- Mimarileri
- En önemlisi hızları
- Kodlamak için kullanılan IDE ve neredeyse Yazılım dili
farklı.

:ORTAK özellikleri
-Bu tarz projelerde 8051, 8086, PIC, ARM, ATMEL, CYPRESS ... hepsi aynı işi görür

Hocamın da dediği gibi aradaki fark marka GİBİ.
:Çünkü hepsinin kendine özgü
- Ara bellekleri
- Hafıza yapıları
- Mimarileri
- En önemlisi hızları
- Kodlamak için kullanılan IDE ve neredeyse Yazılım dili
farklı.

:ORTAK özellikleri
-Bu tarz projelerde 8051, 8086, PIC, ARM, ATMEL, CYPRESS ... hepsi aynı işi görür

https://electronicswork.wordpress.c...ler-8051-piano-in-keil-and-proteus-simulator/

şimdi şöyle bir proje buldum. Açıkçası istediğim tam olarak bu ama Atmel yerine PIC kullanmam lazım. Hangi PIC'i seçeceğim ve nasıl bir mantıkta kodlarını yazıcağım bilmiyorum.

Chip: 16F628A
IDE: mikroC for PIC
Dil: C
Kütüphane: Hazır

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular