Pic ile transistör arasına neden direnç bağlanmamış?

octaviavrs

Üye
Merhaba. İntarnette cok araştırdım ama sorumun cevabını bulamadım beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
Pic kontrollü anahtarlama devresinde npn transistör ile pnp transistör tetiklenmiş ve pic ile npn transistör arasına direnç olmadan bağlanmış.
1- npn transistör ile pic arasına neden direnç bağlanmamış?

2- npn transistörün beyz ile pic arasında direnç olmadığından pic zarar görmezmi?

Eğer transistörün emiterinde 100 ohm dan büyük direnç varsa beyze direnç bağlamaya gerek yok.

Eğer transistörün emiterinde 100 ohm dan büyük direnç varsa beyze direnç bağlamaya gerek yok.
Yağni örneğin iki npn transistörün sonuna 220 ohm direnç bağlasam baseye direnç gerekmez peki bu iki npn transistörün emiterine tek ortak direnç bağlasam olurmu?

şema üzerinden konuşursak daha uydun olur. bu transistörler paralelmi aynı tipmi emiter dirençleri ne, ne maçla kullanılıyor. bunları bilmek gerekir.
ltspice da bir dosya oluşturarak kendinizde deneyebilirsiniz. ltspice ücretsizdir.

Pic kontrollü anahtarlama devresinde npn transistör ile pnp transistör tetiklenmiş ve pic ile npn transistör arasına direnç olmadan bağlanmış.
1- npn transistör ile pic arasına neden direnç bağlanmamış?

Transistörün kodu nedir? Dahili dirençlere sahip transistörlerden biri olmasın?

60199

Ekli dosyalar

• transistor_switch_0.jpg
    transistor_switch_0.jpg
    175.9 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Npn olan ss8050 pnp olan ss8550 bunların smd versiyonları kılıflarında Y1 ve Y2 yazıyor hocam.
Bahsettiğim devre bu değil ama intarnette buldum bunu bu devredede beyz akım sınırlamak için direnç bağlanmamış

ss8050 değil sanırım çünki smd kodu J3Y görünüyor, sot-23 kılıf Y1 ise zener olabilir:

60205

3 tarnsistörlü şemada transistörler nand kapısı olarak çalışıyor.
bu transistörlerin internal beyz dirençleri olmak zorunda.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri