PIC ile Sensör Haberleştirme

gpar

Üye
Merhabalar arkadaşlar,
Ben bir sıcaklık sensörü ile ısıyı algılayıp bunu pıc 'de değerlendirdikten sonra pıc ile bir fanı kontrol etmek istiyorum ve fanın dönüş hzını v.s sıcaklığa göre değiştirmek istiyorum yani sıcaklık arttıkça fanın dönüş hızıda artacak sıcaklık azaırsa fanın dönüş hızıda azalacak bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sensör ile pıc'i nasıl haberleştirrebilirim bunu pıc'de nasıl değerlendirebilirim ve bu değerlendirme sonucunu fana nasıl yansıtabilirim bana bu konuda fikir verebilirmisiniz?

sıcaklık derken kaç derecelik bir sıcaklık birde fanın kaç volt ve watt olacak bu tip bilgiler olursa ona göre bir devre önerebilirim

bu kullanacağın sensöre göre değişir. Seri haberleşme özelliği olan entegre sensörler mi yoksa analog sinyal üreten bir sensörmü? (yada varsa başka çeşitleri :D )

lm 35 ile 150 dereceye kadar ölçüm yapabilirsin.yanlız fan ( trifaze ise) için driver kullanacaksan 0-10 volt çıkış ünitesi kurman lazım ancak en basit yoldan bu şekilde çalıştarabilirsin.

Merhabalar arkadaşlar,
Ben bir sıcaklık sensörü ile ısıyı algılayıp bunu pıc 'de değerlendirdikten sonra pıc ile bir fanı kontrol etmek istiyorum ve fanın dönüş hzını v.s sıcaklığa göre değiştirmek istiyorum yani sıcaklık arttıkça fanın dönüş hızıda artacak sıcaklık azaırsa fanın dönüş hızıda azalacak bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sensör ile pıc'i nasıl haberleştirrebilirim bunu pıc'de nasıl değerlendirebilirim ve bu değerlendirme sonucunu fana nasıl yansıtabilirim bana bu konuda fikir verebilirmisiniz?

Tavuk çiftliğinde mi kullanacaksın?

Arkadaşların dediği gibi kullanacağın sensörün tipi (pt-100, lm35 vs) ve fanın hızını frekans çevirici ile mi kontrol etmek istediğin kısacası uygulama hakkında biraz daha bilgi verirsen daha sağlıklı cevaplar yazabiliriz...

Forum istatistikleri

Konular
128,379
Kullanıcılar
450,257
Son üye
Ali Mert Esendemir

Yeni konular

Geri