Pic ile röle sorunu

Arkadaşlar merhaba;
Sorunum 877 nin portd.2 ve portd.3 pinlerinden sürdüğüm NPN (BC237) transistör ve onunla sürdüğüm 12Vdc röle hakkında.
Rölenin bobin uçlarına ters polarmalandırılmış 1N4001 ve 1N4007 diyot koydum.(Zıt EMK yı sönümlemek için). Ancak pic çıkış vermese bile bobin uçlarında 5Vdc gerilim oluşuyor. Bu gerilim röleyi çektirmiyor ancak röle çektikten sonra bırakmıyor. Yaptığım denemelerde rölenin bırakması için 3,6Vdc seviyelerine düşmesi gerektiğini tespit ettim ve bobine seri direnç ekledim. İşe yaradı ancak bu seferde ON olması için gerekli 9Vdc oluşmuyor ve stable bir çalışma sağlanamııyor.
Oluşan istem dışı 5Vdc nin sebebi ve çözümü noktasında yardıma ihtiyacım var. İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
NOT:Ekteki dosyada pic çıkışı 0 iken voltmetre 5vdc gösteriyor.

Ekli dosyalar

• sorun.pdf
    27.3 KB · Görüntüleme: 67
PDF dosyasını inceledim ve voltmetrennin bağlantısını yanlış yapmışım.(+) ucu Voltage kaynağının (+) ucuna bağlıdır.

Senin millete gıcığın mı var ?
Proteus da çizdinde niye isis dosyası yerine pdf verdin ?
İsis olsaydı düzeltip yollasak olmazmıydı ?

Belkide sadece pdf var isis i bilmiyorsun.
Öyle ise özür dilerim bakma sen bana.

BC237 öyle bağlanmaz .
Emiter (okla gösterilen bacak) eksiye (şase) bağlanmalı.
Eksi , hep pic in beslemesin eksisi hem de 12 V nin eksisidir yani ortak bağlı olacak.
R1 den sonra base ile şase arasına 10k gibi bir direnç bağla.Böylece BC tam olarak anahtar gibi çalışır.
Bobin uçlarına bağladığın diyot a paralel 100nF -1uF bağladınmı işlem tamamdır.

Senin millete gıcığın mı var ?
Proteus da çizdinde niye isis dosyası yerine pdf verdin ?
İsis olsaydı düzeltip yollasak olmazmıydı ?

Belkide sadece pdf var isis i bilmiyorsun.
Öyle ise özür dilerim bakma sen bana.

BC237 öyle bağlanmaz .
Emiter (okla gösterilen bacak) eksiye (şase) bağlanmalı.
Eksi , hep pic in beslemesin eksisi hem de 12 V nin eksisidir yani ortak bağlı olacak.
R1 den sonra base ile şase arasına 10k gibi bir direnç bağla.Böylece BC tam olarak anahtar gibi çalışır.
Bobin uçlarına bağladığın diyot a paralel 100nF -1uF bağladınmı işlem tamamdır.

Sn. musallim Antalyada havalar ısınmaya başladı ama siz ısınmayın. Sizlere ihtiyaç var. Kolay gelsin. ;)

Sn. kadir sizde ustamın söylediği gibi transistorü ters yapmışsınız. Tam ters çevireceksiniz.

Ya ustam pdf deki devreyi tam olarak analiz edip gerekene bakamadım tek gördüğüm diğer arkadaşlarımın da dediği gibi transistör ters ama düzeltsen de çalışır mı röle doğru mu bağlı bakmadım ama gerçeği ekteki gibi olması gerekiyor ben hep öyle yapıyorum saygılarımla...

Ekli dosyalar

• röle.JPG
    röle.JPG
    17.7 KB · Görüntüleme: 46
Üstadlar çok teşekkür ederim. Ancak forumun bazı özelliklerini henüz kesfedemedim :) Cahilliğime verin. Önerdiğiniz değişikliği deneyeceğim. Umarım sorun giderilir. İlginiz için teşekkürler.
Not: Kimseye gıcık değilim sadece foruma cahil kalıyorum. Hala pop. nasıl verilir bilmiyorum mesela :)

Boş ver popu topu , işine yaradımı , bir hayır dua , sal gitsin ,gerisini sahibi halleder.

Abi Bu forumlarda sizin gibi insanlar olduktan sonra evel ALLAH sırtımız yere gelmez düşüncenizden ötürü sizi kutluyorum...

Ayrıca Paylaşımcılık bir ruh meselesidir herkesin harcı değildir

Ayrıca arkadaşım senin için pop verme konusunda da iki resim ekledim sanırım herşeyi anımsatıyor bir incelersen faydası olacağını düşünüyorum

Ekli dosyalar

• pop1adım.jpg
    pop1adım.jpg
    94.5 KB · Görüntüleme: 25
  • pop2.jpg
    pop2.jpg
    95.4 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Hocam hepinize teşekkür ederim.
Transistörün E-C bağlantıları hatalıymış. Değiştirdiğimde 5Vdc ortadan kalktı.
Hepiniz sağolun. Emeğinize sağlık.
Diğer konular işin şakasıydı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,022
Son üye
Azatt

Yeni konular

Geri