PIC ile Custom LCD kullanımı

yayha70

Üye
Merhabalar. Elimde driver olmayan bi LCD display var. Çalışma mantığı biraz farklı. Datasheet ulaşamadım. Nasıl sürüleceği konusunda da hiç bir fikrim yok. Ekte bulunan bu LCD hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Daha önce çalışmış veya bi fikri olan vardır diye düşünerek buraya yazıyorum. Teşekkür ederim iyi çalışmalar.
81ED8001-050B-4382-B2F2-568A25216979.jpeg

Ekli dosyalar

• D027E660-6867-453F-913C-A222801D822D.jpeg
    D027E660-6867-453F-913C-A222801D822D.jpeg
    207.1 KB · Görüntüleme: 3
hangi kombiden sökülme belirtirseniz oda fikir verebilir
‘demirdöküm kalisto display’ yazınca çıkıyor hocam. Ama çoğu kombi de bu ekran kullanılıyor diye biliyorum.Hiç bir kaynak bulamadım internette. Belki de nasıl arayacağımı bilemedim.

Çok pinli custom lcd lerin içinde herhangi bir driver çipi olmuyor genelde. Birçok diyot bulunuyor içinde. Elinize bir ölçü aleti alıp diyot modunda pinlere rastgele dokundurursanız bazı segmentlerin yandığını göreceksiniz. Probları ters çevirirseniz başka segmentlerin yandığını görürsünüz. Hangi pinin hangi pinde nasıl polarize olarak hangi segmenti yaktığını anladıktan sonra ona göre bir işlemci seçip ve yazılım yapabilirsiniz.

Çok pinli custom lcd lerin içinde herhangi bir driver çipi olmuyor genelde. Birçok diyot bulunuyor içinde. Elinize bir ölçü aleti alıp diyot modunda pinlere rastgele dokundurursanız bazı segmentlerin yandığını göreceksiniz. Probları ters çevirirseniz başka segmentlerin yandığını görürsünüz. Hangi pinin hangi pinde nasıl polarize olarak hangi segmenti yaktığını anladıktan sonra ona göre bir işlemci seçip ve yazılım yapabilirsiniz.
Hocam teşekkür ederim ilginiz için. Bu söylediğinizi yaptım ve segmentleri tespit ettim zaten. Ancak iş bişeyler yazdırmaya gelince karmaşıklaşıyor. Bütün bitlere tek tek müdahale edilmiyor. Biraz araştırma yaptım ve frekans ile alakalı bi durum olacağı söyleniyor. Yani bir kare dalga oluşturulup ortak uçlara uygulanması gerekiyor gibi bişeyler okudum. Ama nasıl yapılacağı ve bunun ne kadar doğru olduğu hakkında bi bilgim yok maalesef.

Evet maalesef custom lcd lerde bir pin birden fazla segmente bağlı olduğu için hızlı bir şekilde açılıp kapatılması gerekiyor. Bir örnek var ama değer mi uğraşmaya? Yani kullanımı kolay ucuz ekranlar varken emek harcamaya değer mi? Eğer kendini geliştirmek için öğrenmek için yapıyorsan devam et ama bu ekranla proje yapmak için saatler harcamaya değmez bence.

https://www.instructables.com/How-to-Drive-an-LCD-glass-with-your-own-processor/

Evet maalesef custom lcd lerde bir pin birden fazla segmente bağlı olduğu için hızlı bir şekilde açılıp kapatılması gerekiyor. Bir örnek var ama değer mi uğraşmaya? Yani kullanımı kolay ucuz ekranlar varken emek harcamaya değer mi? Eğer kendini geliştirmek için öğrenmek için yapıyorsan devam et ama bu ekranla proje yapmak için saatler harcamaya değmez bence.

https://www.instructables.com/How-to-Drive-an-LCD-glass-with-your-own-processor/
Teşekkür ederim hocam. Linki inceleyeceğim. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri