PIC 16F877 HAFIZA SORUNU

Register düzeyinde kod yazmak demek ccs c nin, hafıza sorununuz varsa eğer standart fonksiyonlarını kullanmayıp,datasheet tabanlı kod yazmak demektir,bunu her programcını bilmesi gereklidir aslında.

Pic'ler eskidikçe fiyatları artar,bu yüzden daima yeni model pic ler kullanılmalıdır,16f ler ile isterseniz içine assembly ile dünyaları sığdırırsınız ama ne gerek var,zaman ve emek kıymetli olgular,kıymetini bilmek lazım.

18F452 serisinde derlemede sorun olmadı fakat LCD pinlerini 877 için mesela RB7 ye bağlı olanı aynen 452de aynı pine bağlayıp diğer pinleri de aynı şekilde olacak şekilde fakat lcd ye veri gelmiyor. bağlantı şeması mı değişik acaba yoksa lcd kütüphanesinden lcd.c dosyasında herhangi bi değişiklik yapmam gerekiyor mu ?

Kodunu ekle bir istersen bakalım hatası nerdeymiş,bu şekilde yardım etmek güç.

S.A.
@kumandacı ya katılıyorum 877 nin neredeyse yarı fiyatına yeni nesil picler var. Belki ccs yer kapladı diyelim 3 kuruş için yırtmanın lüzumu yok. ;)

18Fin fuse ayarlarını yazsana nasıl yapmıssın?

Register düzeyinde kod yazmak demek ccs c nin, hafıza sorununuz varsa eğer standart fonksiyonlarını kullanmayıp,datasheet tabanlı kod yazmak demektir,bunu her programcını bilmesi gereklidir aslında.

Pic'ler eskidikçe fiyatları artar,bu yüzden daima yeni model pic ler kullanılmalıdır,16f ler ile isterseniz içine assembly ile dünyaları sığdırırsınız ama ne gerek var,zaman ve emek kıymetli olgular,kıymetini bilmek lazım.

Sizin gibi insanlara yardım etmek isteyen yüce insanların canını sıkmak istemem ama " bunu her programcını bilmesi gereklidir aslında."demişsiniz ama bence yanlış ifade etmişsiniz,sizi anlayamamışım. CCS C nin hazır fonksiyonlarından bazılarını kullanmadan deseydiniz daha rahat anlardım. Çünkü bütün kodlar datasheet tabanlıdır.setup_adc()yi de kullansanız ayarları datasheetden süzersiniz. Herhalde siz registırları tanımlayıp #byte =... şeklinde yazmayı kast ettiniz , aslında ben birkaç asmye baktım çok da birşey değişmiyor.Bence bu konuda da yanılıyorsunuz,size katılmıyorum,ciddi bir fark oluşmaz.

Ben XLP serisinide 16F serisinden sayarak konuştum evet 16F XLP serisi kesinlikle çok iş görür. Zaten yeni bir seri ille 18F serisine geçip zarar etmeye gerek yok. Tabi adetli iş yapıyorsak ama bir tane için size hak veriyorum. 1 veya 2 TL için kendimizi üzmeye gerek yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri