PIC 16F877 İle Faz Açısı Bulma?

aslan1905

Üye
Tımer 1 i kullanarak , pic'in herhangi bir giriş portundan butona basıldıgında tımer'ı durdurup o ankı degerını ekrana yazdıran ve Buton bırakıldıgında tımer'ın içeriğini sıfırlayıp, tekrar dan saymaya başlayan bir programa ihtiyacım var, konu hakkında bilgili kişilerden yardım bekliyorum.....

Butona ne kadar süre basmayı veya basmamayı düşünüyorsun?
Faz açısı ile bağlantısı nedir?

Devre aslı itibari ile ileriki aşamada faz farkı bulmak için kullanılacak ama şimdilik baslangıc asaması olarak olay bıraz daha kolaylastırmak istedım . Şİmdilik buton koydugum gırıse ileriki asama akım kaynagından gelen sinyalı giriş portuna baglıyacagım ve bu sınyal geldıgı surece tımer1 duracak , Ve ekranda o zamana kadar kac kere kesme olustuysa gosterecek. Tabı bu olusan kesme sayılarını bır formul ile ekranda faz acısı olarak ileri gostermek nıyetım. akım kaynagından sınyal kesıldıgı an Degişkenin o anki degeri sıfırlanacak ve her kesmede 1 artacak , tekrar akım sınyalı gelene kadar..

sıfır geçiş anahtarlarıyla yapabilirsin..

voltajdan örnekleme alarak op-amptan oluşan sıfır geçiş anahtarıyla PIC'e sinyal gönderebilirsin..

sonra; şönt direnç yardımıyla direncin üstündeki voltajdan akıma geçebilirsin ve akımın sıfır geçiş bilgisini PIC'e gönderebilirsin. (V = I.R)

bildiğiniz gibi AC şebekede bir periyot (360 derece) 20 ms sürmektedir.

iki sinyal arasındaki zaman farkını hesaplatıp ordan derece bilgisine geçebilirsin...

zaman farkını hesaplatırken şöyle bir program faydalı olabilir:

pin_A1: voltaj girişi
pin_A2: akım girişi olmak üzere

while (input(pin_A1))
{
for(j=0; j++; j<21)
{
i++;
delay_ms(1);
if input(pin_A2)
{
i=0;
break;
}
break;
}
}

sıfır geçiş anahtarlarıyla yapabilirsin..

voltajdan örnekleme alarak op-amptan oluşan sıfır geçiş anahtarıyla PIC'e sinyal gönderebilirsin..

sonra; şönt direnç yardımıyla direncin üstündeki voltajdan akıma geçebilirsin ve akımın sıfır geçiş bilgisini PIC'e gönderebilirsin. (V = I.R)

bildiğiniz gibi AC şebekede bir periyot (360 derece) 20 ms sürmektedir.

iki sinyal arasındaki zaman farkını hesaplatıp ordan derece bilgisine geçebilirsin...

zaman farkını hesaplatırken şöyle bir program faydalı olabilir:

pin_A1: voltaj girişi
pin_A2: akım girişi olmak üzere

while (input(pin_A1))
{
for(j=0; j++; j<21)
{
i++;
delay_ms(1);
if input(pin_A2)
{
i=0;