PIC 12f629 ya da 675 Program Örnekleri...

goksel0808

Üye
Arkadaşlar Merhabalar..
Pic 12F629 veya 675 ile yapılmış program örnekleri arıyorum.
Elinde olan arkadaşlar paylaşırlarsa varsa çok sevinirim.:)

Kardeş 12F675 program yazılırken dikkat etmen gereken farklılık sadece diğer piclerden ayrı olarak ANSEL adında bir registeri var ve CMCON registeri var programı yazarken dijital giriş çıkışa ayarlamak için CMCON=7 ANSEL=0 yazdıktan sonra hiç bir farklılık yok diğer piclerden ( bacak sayısı vs haric sadece programlama açısından )
629 ise sadece cmcon registeri 7 ye çek yeter :D

Kardeş 12F675 program yazılırken dikkat etmen gereken farklılık sadece diğer piclerden ayrı olarak ANSEL adında bir registeri var ve CMCON registeri var programı yazarken dijital giriş çıkışa ayarlamak için CMCON=7 ANSEL=0 yazdıktan sonra hiç bir farklılık yok diğer piclerden ( bacak sayısı vs haric sadece programlama açısından )
629 ise sadece cmcon registeri 7 ye çek yeter

Bİ KIZI TaVLaMaK İÇİN İKİ ŞeY GeReKLi 1 (ÇuVaLLa PaRa) BİZDe--->> YoH 2 (ÇuVaLLa YaLaN) BİZDe VaRMı---DİZ BoYu
teşekürler.. kardeş..

Göksel0808 kardeşim öncelikle unuttuğum birşeyi daha yazayım da sonra bişey soracağım :D
Unuttuğum olay şu 12F675 ile 12F629 piclerinde porta.0 yada portb.0 yada trisa trisb gibi register adları ile yazamassın bu piclerde GPIO.0 yada GPIO.1 olarak pinler isimlendirilirler bilgilerine....

Göksel0808 nicki dikkatimi çekti malum 08 bizim artvin'in plaka kodu artvinlimisin ?

Diger onemli bir nokta ise OSC degeridir. Fabrikasyon olarak icine gomulmus olan degeri kaybetmeyin. PDF ortaminda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Değerli kanata kardeşim gerçekten çok ama çok önemli bir noktaya değinmiş yukarıda konuyu açıklamaya çalışırken bişey unuttum ama acaba ne diye düşünürken kanata arkadaşım yazmış saolsun ama inanın çok önemli bir konudur.Ben bir defa bu fabrikasyon ayarlarını bozdum bilmeyerek ve uzaktan kumanda yapıyordum bir türlü baud rate ayarında senkronizasyonu tutturamadım.Araştırırken bu fabrikasyon ayarlarını saklamaya yarayan komutları buldum bu komutlar sırası ile iki gruba ayrılıyor.

A: program hafızası 1K olan picler için pic basic kodu : DEFINE OSCCAL_1K 1

B: program hafızası 2K olan picler için pic basic kodu : DEFINE OSCCAL_2K 1

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.:) Emeğinize sağlık...

Ayrıca Has_Artvin_li kardeş Ben Artvin'li değilim. Nikimdeki 0808 doğum tarihimin
rakamlarıdır.

kardeşim 12f serisi pic leri programlarken yapman gereken 16f serisi pic lerde portb=%00000001 yapıyoruz giriş ve çıkışı tanımlarken 12f serisinde ınput GPIO.0 veya output gpıo.0 diye tanımlıyorsun sonunda programı yazıp derliyorsun bu kadar iyi çalışmalar

kardeşim 12f serisi pic leri programlarken yapman gereken 16f serisi pic lerde portb=%00000001 yapıyoruz giriş ve çıkışı tanımlarken 12f serisinde ınput GPIO.0 veya output gpıo.0 diye tanımlıyorsun sonunda programı yazıp derliyorsun bu kadar iyi çalışmalar

Yanlış bilgi veriyorsunuz, ilgili MCU ya ait veriyapraklarını(datasheet) bir daha incelerseniz isabet olur.
TRISIO Registeri yönlendirmeden sorumludur. 1 INPUT, 0 OUTPUT.
GPIO Registeri ilgili pinlerin Pull-up (1:High:VDD) veya Pull-down(0:Low:gnd) yapılmasından sorumludur.
Pull-up yapmanız durumunda Source akımını kullanırsınız ve 20 ma dir.(PIN>>GND)
Pull-dow yapmanız durumunda Sink akımını kullanırsınız ve 25 ma dir(VDD >> PIN).
Source ve sink akımlarını degerlendiriken Port ve MCU için toplam akım degerlerini göz önüne almanız iyi olur. Gerekli bilgi veriyapraklarında(datasheet) mevcuttur.

Yanlış bilgi veriyorsunuz, ilgili MCU ya ait veriyapraklarını(datasheet) bir daha incelerseniz isabet olur.
TRISIO Registeri yönlendirmeden sorumludur. 1 INPUT, 0 OUTPUT.
GPIO Registeri ilgili pinlerin Pull-up (1:High:VDD) veya Pull-down(0:Low:GND) yapılmasından sorumludur.
Pull-up yapmanız durumunda Source akımını kullanırsınız ve 20 ma dir.(PIN>>GND)
Pull-dow yapmanız durumunda Sink akımını kullanırsınız ve 25 ma dir(VDD >> PIN).
Source ve sink akımlarını degerlendiriken Port ve MCU için toplam akım degerlerini göz önüne almanız iyi olur. Gerekli bilgi veriyapraklarında(datasheet) mevcuttur.
Tam aradığım bilgi. Teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri