Philips siyah beyaz crt tv

TBA 240A mı, yoksa BA 240A mi? BA 240 a baktım, alakasız şeyler çıktı .
TBA 240 A tanımı: Horizontal senkron ve osilator entegresi.
TDA 1170 (kılıf olarak TDA1035 e benzer) vertikal çıkış entegresi olur. Bu cihazdaki sistemi bilemedigim için kesin bir şey diyemiyorum.

Youtube ta "Shango 066" adlı bir youtuber var, sırf bu tarz cihazların tamiri ile ilgileniyor. İngilizceniz de varsa faydalı olabilir.

Not: TV sadece vakum tüplü değil, teknik literatur de "Hybride" olarak isimlendirilmiştir. Yani "melez". Hem transistörler çeşit olarak yetersiz kalıyordu, hem de sırf yarı iletken parça ile çalışacak TV tasarlamak ta öyle kolay iş değildir. Bir çok muhendisin kafa kafaya verip bir tasarım yapması gereklidir. 1970 lerin sonlarina dogru endüstride, tamamen yari-iletken teknolojisine gecilse bile, alışkanlıklardan dolayı vakum tüpler kullanılmaya devam edilmiştir.

TDA 1170 (kılıf olarak TDA1035 e benzer) vertikal çıkış entegresi olur. Bu cihazdaki sistemi bilemedigim için kesin bir şey diyemiyorum.

Youtube ta "Shango 066" adlı bir youtuber var, sırf bu tarz cihazların tamiri ile ilgileniyor. İngilizceniz de varsa faydalı olabilir.

Not: TV sadece vakum tüplü değil, teknik literatur de "Hybride" olarak isimlendirilmiştir. Yani "melez". Hem transistörler çeşit olarak yetersiz kalıyordu, hem de sırf yarı iletken parça ile çalışacak TV tasarlamak ta öyle kolay iş değildir. Bir çok muhendisin kafa kafaya verip bir tasarım yapması gereklidir. 1970 lerin sonlarina dogru endüstride, tamamen yari-iletken teknolojisine gecilse bile, alışkanlıklardan dolayı vakum tüpler kullanılmaya devam edilmiştir.
Son kısımda bahsettiğiniz konuyu çok düşünmüştüm madem entegre yapılıyor neden hala tüpler diye teşekkür ederim. Entegre adı TBA240A s7527 No4 3 onun önünde kutupsuz kondansatör var o kırılmış bu entegreden başka entegre yok devrede vertikal kısmını bilemiyorum. Bu cihaz 1978-79 civarında alınmış 1 hafta çalıştıktan sonra bu arızayı vermiş dedem ler paketleyip tavan arasına atmışlar sonra renkli tv alınmış neredeyse sıfır cihaz birde. eht den anot kablosu dy802 tüpe giriyor ve ondan ekrana gidiyor tüpler ısındıran sonda dy802 çalışmaya başlıyor ve tüp ısınana kadar atlama sesleri ve cızırtı geliyor ve flaman kızardığında ses kesiliyor sorun bu da sorunlu olabilir mi

Ben şuanda sorunlu parçayı bulmak yerine komponentlerin hepsini değiştirmeyi düşünüyorum tüpler hariç birde bu konular hakkında bilgilisiniz anladığım kadarıyla bu tüplerin sıcaklıkları. Ne olmalı tv yi açtığım anda kızarmaya başlıyorlar ve 30 saniye içinde el yakacak duruma geliyorlar. Lambalar pl504,py88,pcl86, pcl805,cl85

Ben şuanda sorunlu parçayı bulmak yerine komponentlerin hepsini değiştirmeyi düşünüyorum tüpler hariç birde bu konular hakkında bilgilisiniz anladığım kadarıyla bu tüplerin sıcaklıkları. Ne olmalı tv yi açtığım anda kızarmaya başlıyorlar ve 30 saniye içinde el yakacak duruma geliyorlar. Lambalar pl504,py88,pcl86, pcl805,cl85
Elektrolitik kondansatorlerin (kısaca EL-KO) değişmesi şart. Zaten birçoğu değer kaybetmiştir.

Genel olarak en çok akım kontrol eden tup çok ısınır. Vakum tüplü ampli benzetmesi yaparsak, en isi yayan tüpler çıkış tupleridir. Giriş tüpleri fazla ısınmaz.

Tüplerin fazla ısınması, bir arıza nedeni de olabilir.

Elektrolitik kondansatorlerin (kısaca EL-KO) değişmesi şart. Zaten birçoğu değer kaybetmiştir.

Genel olarak en çok akım kontrol eden tup çok ısınır. Vakum tüplü ampli benzetmesi yaparsak, en isi yayan tüpler çıkış tupleridir. Giriş tüpleri fazla ısınmaz.

Tüplerin fazla ısınması, bir arıza nedeni de olabilir.
Özellikle pcl86 10 15 saniyede kızarıyor ve 30 saniyede el değmeyecek gibi oluyor . Kutuplu ve kutupsuz tüm kondansatörleri değiştireceğim umarım sorun düzelir işin komiği tv yi tamirciye götürdüm tamirci kolay hallederim dedi 1 saat sonra arayıp cihazı almamı söyledi tv çalışırken dy802 tüp e dokunmuş ve çarpılmış galiba

Tüpler yüksek sıcaklıklarda çalışır. Bu normal bir durum. Çünkü temassız bir şekilde yerleştirilmiş elektrotlarin arasında sadece iyonize olmus elektrik akımı geçebilir. Bunun içinde yüksek voltaja ve sıcak bir ortama ihtiyaç vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri