Pens mandren bırakması

sparkk

Üye
Arkadaşlar ,
Elimde küçük cnc de spindle niyetine kullanılan proxxon , performance power , ismini hatırlamadığım bir marka mini gravürler var. Küçük bitsler için oldukça kullanışlılar (0,3-0,7mm vb). maximum 3 mm kadar chuck sap olan uçları kullanabiliyoruz malum.

Sıkıntı şu işleme yaparken mandrenin kendini bırakması. pasodan veya ısınmadan diye düşündük pasoyu düşürsekte işin yarısına gelmeden bıraktığı oluyor. çok dalıyor veya hızlı ilerliyor desek önce 0,8-1,00 mm uçları kırması lazım,kırmadan salıyor.

MADREN

ilk öneri bu madrenin yatayda sıkıntı çıkarması üzerine mini pens e geçtim ama sonuç pek değişmedi.

PENSET

@KAYSERİ önerisi üzerine proter / sedef marka taşlamaya geçtim 6mm sap var benim için büyük olduğundan araya küçük pens koyarak ince uç taktım ancak geçte olsa yine bıraktı. Salınım da proxxona göre daha fazla olduğundan kullanamadım.

TAŞLAMA

Neler yapılabilir?

Arkadaşlar ,
Elimde küçük cnc de spindle niyetine kullanılan proxxon , performance power , ismini hatırlamadığım bir marka mini gravürler var. Küçük bitsler için oldukça kullanışlılar (0,3-0,7mm vb). maximum 3 mm kadar chuck sap olan uçları kullanabiliyoruz malum.

Sıkıntı şu işleme yaparken mandrenin kendini bırakması. pasodan veya ısınmadan diye düşündük pasoyu düşürsekte işin yarısına gelmeden bıraktığı oluyor. çok dalıyor veya hızlı ilerliyor desek önce 0,8-1,00 mm uçları kırması lazım,kırmadan salıyor.
bu takım tutuculara çok ok az yük binmesi gerekir sizin bırakıyor dediğiniz muhtemelen kaçırmaya başlayıp pensi aşındırıyordur. bir süre çalıştırdıktan sonra durdurup tekrar sıkın. biraz faydası olur ama kesin çözüm olmaz gibi.

Proter bosch markasının yan ürünü diye söylemişti satan kişi. Bizde öyle olunca deli cesareti bosch kalıpçı taşlamanın 3 mm pensini aldık uzun sürede kullandık. Salgı olayını kontrol ederek çalışıyorduk. 2 3 sene kullandık yani.

6 mm pensle 6 dan küçük sap sıkmak sıkıntılı olur. Çok düzgün işlenmiş taşlanmış o tarz yüzük benzeri parçalar var ama onlarda servolar için oluyor.

bu takım tutuculara çok ok az yük binmesi gerekir sizin bırakıyor dediğiniz muhtemelen kaçırmaya başlayıp pensi aşındırıyordur. bir süre çalıştırdıktan sonra durdurup tekrar sıkın. biraz faydası olur ama kesin çözüm olmaz gibi.

Bildiğin gevşiyor, uç boşa düşüyor.
İş zaten 10dk civarında bu süreçte sıkma da pratik olmaz ama denemekte fayda var.
Pek yük yok gibi ama ısınıyor mu nedir.

Araya teflon bant gibi birsey mi sarsam işe yarayacaksa.
Proter bosch markasının yan ürünü diye söylemişti satan kişi. Bizde öyle olunca deli cesareti bosch kalıpçı taşlamanın 3 mm pensini aldık uzun sürede kullandık. Salgı olayını kontrol ederek çalışıyorduk. 2 3 sene kullandık yani.

6 mm pensle 6 dan küçük sap sıkmak sıkıntılı olur. Çok düzgün işlenmiş taşlanmış o tarz yüzük benzeri parçalar var ama onlarda servolar için oluyor.

6mm topuz un pleksi ucu vardı.shaft 6 uç 3mm ama benim işe fazla geldi. Sanırım az da olsa salınım yaptığından uç kuvvetli olunca malzemeyi kırdığı oldu.

İçine bildiğin dremel pens içi takıp küçük uç taktım ben , bodozlama :rolleyes:

Son düzenleme:
Tam resmi bulamadım, küçük uçlar için kullanılan teknik ya tükenmezkalemin içi kesilip uçla beraber sıkıştırılıyor veya 1 mm tel etrafına sarılıyor.

Burda denenmiş ip uçları sıralanmış;
https://www.woodmagazine.com/woodworking-plans/drilling/six-tested-drilling-tips?page=3

Bir tane daha;
http://www.instructables.com/id/Fitting-Tiny-Bits-in-Drill-Collet/

Pense küçük gelen uç için denemiştim tam istediğim olmadı diye hatırlıyorum(0.7 uç - 0.9 pens) .
Ama tam ölçü için deneyeyim ( 0.9 uç - 0.9 pens)

demekki bu da bir teknikmiş :)

Mandren demişken abimiz şöyle bir şey yapmış. tek parmak ile 3 sn'de mandren değişiyor. Burada satılıyor mudur acaba.. Zımpara işleri için mükemmel olur.

Hilti mandreni gibi, parmakla geri doğru bastırıyor sanki.

Mandren demişken abimiz şöyle bir şey yapmış. tek parmak ile 3 sn'de mandren değişiyor. Burada satılıyor mudur acaba.. Zımpara işleri için mükemmel olur.

Hızlı uç değiştirmek için baya pratik. Ne kadar stabil, aslında yedeğe bir tane atmak lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri