Patlak Transistör

ottomanj

Üye
Merhaba;

Elimde Dyson DC35 şarjlı süpürge var. Cihaz içerisindeki triger kartındaki sanırım SMD tarnsistör olan bir eleman kısa devre yaptığım için yandı. Dolayısıyla üzerini tamamen okumam mümkün değil. Cihazı topladığımda yer aparatındaki fırçanın çalışmadığını gördüm. Muhtemelen bu transistör o fırçanın motoru için anahtar görevi görüyordu.
Cihaz üzerindeki aynı ebattaki başka ekipmanlara baktığımda üzerinde sadece "SIP" yazdığını gördüm, yanan üzerinde de "S...." ile başlayan birşey yazıyor.
Cihazı çalıştırıp transistörün bağlandığı yerdeki gerilimi ölçmem bana bir yol gösterir mi? Nasıl bir şekilde çözebilirim?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-01-06 at 13.55.06.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-06 at 13.55.06.jpeg
    94.8 KB · Görüntüleme: 32
Dyson ürünlerindeki elektronik bileşenlerin büyük kısmının farklı paket ve isimlerle kullanıldığını duymuştum. Belki kopyalamayı bir nebze engellemek için bilmiyorum.
O parçanın ne olduğunu bulabilmenizin tek yolu aynı süpürgeden bir tane daha bulmak gibi geliyor bana. Ayrıca parçanın üzerini okusanız bile özel bir isimle üretildiyse piyasada bulmak imkansız gibi birşey olur.

Bu adamların pilleri bile analit ettiğini okumuştum. Yani makinedeki 2000mAh pilleri çıkartıp yerine 3000mAh pil taktığınızda makine çalışmayı reddediyormuş. xD

Bu malzeme 3 bacaklı transistör yada mosfet olabilir. Sizin yapmanız gereken akım yolunu takip edip bu malzemenin p kanal mı yoksa n kanal mı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki örnek bağlantıda yarı iletken üstündeki hatlar + gerilim altındaki hatlar - gerilimdir. Bunu baz alarak takip edin. Transistörün bir bacağı doğrudan negatif hatta baplı ise NPN , pozitif hatta bağlı ise PNP dir.

Test için yanan parçayı önce sökün. Sonra transistör ise emetör ve collector yada mosfet ise source ile drain bacaklarını kısa süre kısa devre edin ve aşağıda belirttiğiniz motorun çalışıp çalışmadığını görün.

Aşağıdaki bağlantı temel şemalara göre tespit edebilirseniz onun yerine bir yarı iletken konulabilir. Bu esnada tetik ucunun nereden geldiğini de görmekte fayda var.

mosfet-1.jpg

mosfet-2-1.jpg

Bu malzeme 3 bacaklı transistör yada mosfet olabilir. Sizin yapmanız gereken akım yolunu takip edip bu malzemenin p kanal mı yoksa n kanal mı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki örnek bağlantıda yarı iletken üstündeki hatlar + gerilim altındaki hatlar - gerilimdir. Bunu baz alarak takip edin. Transistörün bir bacağı doğrudan negatif hatta baplı ise NPN , pozitif hatta bağlı ise PNP dir.

Test için yanan parçayı önce sökün. Sonra transistör ise emetör ve collector yada mosfet ise source ile drain bacaklarını kısa süre kısa devre edin ve aşağıda belirttiğiniz motorun çalışıp çalışmadığını görün.

Aşağıdaki bağlantı temel şemalara göre tespit edebilirseniz onun yerine bir yarı iletken konulabilir. Bu esnada tetik ucunun nereden geldiğini de görmekte fayda var.

Ekli dosyayı görüntüle 83884
Ekli dosyayı görüntüle 83885
Teşekkür ederim. Bende aynı şekilde bir çözüm bulabileceğimi düşündüm. Yerinden şu an sökülü zaten. Şuda var fırçası olmadan da süpürge çalışıyor ama o fırça epey işe yarıyor bu sebeple fırçanında çalışmasını istiyorum. Fırsatını bulduğumda bu denemeyi yapıp yazacağım.
Peki bu kartı yada bu kartın şematik çizimini bulamazmıyım?

Teşekkür ederim. Bende aynı şekilde bir çözüm bulabileceğimi düşündüm. Yerinden şu an sökülü zaten. Şuda var fırçası olmadan da süpürge çalışıyor ama o fırça epey işe yarıyor bu sebeple fırçanında çalışmasını istiyorum. Fırsatını bulduğumda bu denemeyi yapıp yazacağım.
Peki bu kartı yada bu kartın şematik çizimini bulamazmıyım?

Cok zor. Üretici paylaamadikca tersine mühendislik yapacak biri lazım.

Genelde bu işlerle ruslar ilgilenir ama zor.

Ben hala fırsat bulup inceleme yapamadım ama bu esnada dyson ın forum sitesini buldum ancak orada da net bilgi yok.

Merhaba;
Çocukları ancak gönderebildim ve bakabildim. Ölçümlerle sonuca ulaşmak mümkün olmadı. Bende 2. el satışlara bakıp aynı üründen satın aldım. Onunda pilinde sorun var. Aradığım transistörün üzerinde "SIP" yazıyor sadece. Yorumlarınız var mı acaba?

Sip koduyla bir ürüne denk gelmedim aramalarimda.

Merhaba;
Çocukları ancak gönderebildim ve bakabildim. Ölçümlerle sonuca ulaşmak mümkün olmadı. Bende 2. el satışlara bakıp aynı üründen satın aldım. Onunda pilinde sorun var. Aradığım transistörün üzerinde "SIP" yazıyor sadece. Yorumlarınız var mı acaba?
Kodu bulurduk çocukları niye yolladınız

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri