Paralel panel bağlantısında amperin düşük olması

Tozbilen

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Elimde kurulu 1 kw gücünde sistem var, 4 adet 24v 275w paneli birbirine paralel şekilde bağladım (panel şeması)
Geçen yıl aynı dönemde 30 amperin üstünü görüyor iken şu an 10 15 amper arasında kalıyor 15 üstüne çıkmıyor.
Voltaj ise 24 27v arasında olması gerektiği gibi.
Bağlantılarını gözle kontrol ettiğimde bir sorun göremedim.
Adana bölgesinde güneşin en dik zamanında bu panellerden max 400 450W arasında güç alabiliyorum (1 yıl önce aynı dönemde 800 900W görüyordum)
Neden böyle kayıp yaşanıyor anlayamadım, cihazım PWM ve sistemde değişiklik vs yapılmadı.

Fikir verebilirseniz sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
2x2 paralel ve seri bağlamak daha uygun olur. yani 2 paralel 2 seri. cihazın 48v girişi destekliyorsa tabi.

2x2 paralel ve seri bağlamak daha uygun olur. yani 2 paralel 2 seri. cihazın 48v girişi destekliyorsa tabi.
Cihaz 24v destekliyor malesef, ama panel tarafında bu değişikliği yapabilirim diye düşünüyorum.
Sadece panel voltajının 70v geçmemesine dikkat edilmeli

@Tozbilen, aynı şeyi geçen yazdan beri deniyor ve gözlemliyorum. Yaz günlerind 80A akım depolayabilirken, kış günleri kapalı havalarda 3-4A akım değerlerine düştü. Panel 190Wh 12 volt. Ben de bir nebze artış sağlayabilmek için ikinci paneli alıp paralel bağladım. Bugün 45A açık havada üretim olmuş. Sabah akşam bir süre şimdilik engelleyemediğim gölgelenme durumu var. Malum panel gölgeyi hiç sevmez. Ben bu değere ulaşmak için ayrıca panellerin, güneşi tam karşıdan dik görecek çekilde arka taraflarını kaldırdım.

Panellerin güneşi takip etmesi için bir mekanizma olsa verim artacaktır.

@bolubeyi, yüzde 30-35 gibi verim artışı olduğunu araştıranlar tespit etmiş. Yalnız şu anki fiyatlarla böyle bir mekanizma ek panel ilavesinden pahalıya gelir diye düşünüyorum.

Panelleri yaza göre ayarlarsan yaz aylari iyi üretir kış ayları kötü, yazın biraz az uretsin ama kışın üretim artsın diyenler bence kışa uygun açıda yerlesim yapmalı.

Panel montaj eğim açısı için interaktif hesaplama. İlgisi olan bir baksın.

https://www.pveducation.org/pvcdrom/properties-of-sunlight/solar-radiation-on-a-tilted-surface

Aşağıda görüldüğü gibi yaz uretiminden biraz fedakarlık edilerek kış üretimi yükseltilebilir.

Latitude yani enlem, yaşadığınız şehrin enlemi. Daha sonra eğim açısıyla oynayın ve yılın hangi günü ne üretebileceginize bakin.

Kırmızı, referans olarak tam yatay panelin üretimidir

IMG_20210109_130814.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri