Parafudr Montajı

Buşonlu sigortayı tel ile köpruleyen sevgi kelebeği ustalardan biride sendin demekki koca ustam .
Ustam nerede bulacaktık hazır buşonu? İlk satın alırken orjinal telli ve içindeki kumu ile kullanılırdı. Attıktan sonra açıp kumu ve yanan tel artıklarını temizledikten sonra amperine göre içine ince tel koyardık. Tek tel 5A diye hesaplardık hatırladığım. Köyde elektrikçi yoktu herkes kendi kendinin elektrikçisiydi. Hatta mermer üzerine trifaze bir panel işlemiştim. Halen kullanılıyor.;)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Buşonlu sigortayı tel ile köpruleyen sevgi kelebeği ustalardan biride sendin demekki koca ustam .
sevip sevmediğimi hala bilmiyorum. 75 - 80 arası bizim burası yani bodrum kasabaydı. elektrikçiler çok rağbet görürdü. çünkü herkes elektrikten korkardı, aslında bilmezlerdi. babamın arkadaşı elektrikçiydi. sigorta değiştirmeyi ve tamir etmeyi öğretti. çünkü bizim eve geldi mi para alamıyordu. sanırım o zamanlardan kaldı.

og siğorta.png

Son düzenleme:
sevip sevmediğimi hala bilmiyorum. 75 - 80 arası bizim burası yani bodrum kasabaydı. elektrikçiler çok rağbet görürdü. çünkü herkes elektrikten korkardı, aslında bilmezlerdi. babamın arkadaşı elektrikçiydi. sigorta değiştirmeyi ve tamir etmeyi öğretti. çünkü bizim eve geldi mi para alamıyordu. sanırım o zamanlardan kaldı.
Bırakın AG, tesısat sıgorta buşonlarına tel sarmayı, OG sigortalarına bile tel sardık, Pakomya abimizin dediği gibi yokluk, eleman yoklugu yılları. Köylere yeni yeni agaç direklerde enerji geliyor. Köy berberi veya bekçisinin ceket üst cebinde, kontrol kalemi, cebinde panonun anahtarı. Tesısatı bitirmişssin, berberi veya bekçiyi bulacaksın, panodan elektriği sen keseceksin. Tırmanma ayaklıkları ile, agac direeğe çıkıp aboneyi AG direge baglarsın. Hava ruzgarlı ise. bırakacagım bu mesleiği die ye inersin.
Tesisatı teslım ettiğindee, paranı aldınmı; arab ın, kurban mafiş dediği gibi, devam dıye dıye atlarsın motora, evine yollanırsın.

Merhaba, bir sorum olacakti. Parafudr neden faz ile toprak arasina baglanir? Aslinda sunu ogrenmeye calisiyorum. Yildirimdan kaynaklanan asiri gerilim nasil veya hangi yol ile direk faz iletkenine ulasiyor?

Hat boyunca herhangi bir yıldırım darbesi tüm tesisata yayıldığından, parafudr darbe sayacınıza ulaşmadan ana sigortadan sonraya araya değil paralel bağlanır. Hem faz üzerinden hem notr üzerinden gelen darbe parafudr'a bağlı uygun evsaftaki toprak hattı ile toprağa boşalır. Bu noktadaki parafudr tip1 veya b tipidir. Bu tek başına yeterli değildir. Ya tip1+tip2 ya da b+c tipi olmalıdır. Eğer tip1 (b tipi) ise bir tane de daire giriş panosuna tip2 (c tipi) parafudr gerekiyor. Bundan sonra ise tip3 (d tipi) bir parafudr ile sızan en küçük darbeler de süzülmüş/filitrelenmiş olur.

Hat boyunca herhangi bir yıldırım darbesi tüm tesisata yayıldığından, parafudr darbe sayacınıza ulaşmadan ana sigortadan sonraya araya değil paralel bağlanır. Hem faz üzerinden hem notr üzerinden gelen darbe parafudr'a bağlı uygun evsaftaki toprak hattı ile toprağa boşalır. Bu noktadaki parafudr tip1 veya b tipidir. Bu tek başına yeterli değildir. Ya tip1+tip2 ya da b+c tipi olmalıdır. Eğer tip1 (b tipi) ise bir tane de daire giriş panosuna tip2 (c tipi) parafudr gerekiyor. Bundan sonra ise tip3 (d tipi) bir parafudr ile sızan en küçük darbeler de süzülmüş/filitrelenmiş olur.
Bu degerli aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim. Henuz anlayamadigim nokta darbe geriliminin, paratoner, inis iletkeni, koruma topraklamasi uzerinden faz ve notre nasil ulastigi. Bunun arkasindaki sebebi cok merak ediyorum. Saygilar.

Paratöner doğrudan yıldırım düşmesini toprağa yönlendirir. Bu durumda da belli bir mesafeye kadar bu darbe Şebeke tesisatına etki edecektir ve parafudr yoksa zarar verecektir. Paratöner varsa kesinlikle üzerinize çektiğiniz darbeden korunmak için tesisatınızı koruma kalkanı gibi üç aşamalı parafudr sistemini kesinlikle kurmanız gerekiyor.
Dediğim gibi birkaç km uzağa düşen bir yıldırım bile şebeke hattı boyunca bağlı tüm abonelere ulaşacaktır. Doğrudan kablolara düşmese bile yere düşen yıldırım notr'deki topraklamalar üzerinden tesisata etki edecektir. Daha bilimsel olarak nasıl yayıldığı daha önce paylaşılmıştı diye hatırlıyorum.

OG veya AG. iletim hattına düşen yıldırım, hat iletkenleri üzerinden, tesisatdakı pano ve iletkenlere geçer, Ve, fazın baglı oldugu ıletken, lınyedekı alıcılara zarar verir.
Parafudr, bu aşırı yüksek gerilimi, bir ucu topraga baglı oldugu için, toprak ıletkeni üzerinden topraga iletir. tesisata zarar vermeden sönmesini saglar. Bu, arada kendide patlayabir,bozulabilir.

OG veya AG. iletim hattına düşen yıldırım, hat iletkenleri üzerinden, tesisatdakı pano ve iletkenlere geçer, Ve, fazın baglı oldugu ıletken, lınyedekı alıcılara zarar verir.
Parafudr, bu aşırı yüksek gerilimi, bir ucu topraga baglı oldugu için, toprak ıletkeni üzerinden topraga iletir. tesisata zarar vermeden sönmesini saglar. Bu, arada kendide patlayabir,bozulabilir.
Iletim hattina dusen yildirimi anladim hocam. Ama paratoner tarafindan yakalanan yildirim tam olarak nasil ic tesisattaki faz ve notre ulasiyor, oradaki mekanizmayi anlamaya calisiyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri