Pano içindeki KAÇAK SORUNU ...

HERKESE KOLAY GELSİN ARKADASLAR. 65 wattlık 0.34 amper çeken radyal pano tepe fanımız var. Bu fan pano içinde devreye girdiğinde kaçak akımı attırıyor.(Kak rölesi 300ma ) . Ancak 30ma lik normal bina aydınlatma panosundan çalıştırmayı denediğimde ordaki kaçağı attırmıyor. Yani 300ma pano içindeki attırıp , 30 ma de ise devreye girip güzel bir şekilde çalısıyor. Bunun sebebleri neler olabilir. ???? Ayrıca fana 2 mikrofaradlık kutupsuz kondansatör bağlı. Kondansatörü kontrol ettim iyi durumda.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fan besleme voltajını yazmamışsınız. Ancak kaçak akımı attırdığına göre 220v olabilir diye tahmin ediyorum. Başka panoda arıza vermiyorsa pano içindeki fan besleme hattında bir sıkıntı olabilir. Fan a gelen elektrik kablolarını kontrol edebilirsin. Ölçü aleti varsa ölç. Sonra faz nötr beslemesinin yerini değiştir. Bi fark yok gibi düşünebilirsin yine de bir dene. Ayrıca fana gelen faz-nötr hattının pano içindeki dağılımına bak (atlama şeklinde olabilir). Bu da olmazsa fan beslemesini çıkarıp doğrudan pano besleme klemensinden faz-nötr al. Böylece pano içindeki diğer elemanlardan kaynaklı olup olmadığı görebilirsin( geçiş durumunda faz bozuluyor mu diye)
Nötr hattında elektrik var mı bakabilirsin. Pano içindeki nötr terminallerinde kablo bağlantılarını kontrol edebilirsin izloesinden sıkılmış olabilir.

Son düzenleme:
Fan besleme voltajını yazmamışsınız. Ancak kaçak akımı attırdığına göre 220v olabilir diye tahmin ediyorum. Başka panoda arıza vermiyorsa pano içindeki fan besleme hattında bir sıkıntı olabilir. Fan a gelen elektrik kablolarını kontrol edebilirsin. Ölçü aleti varsa ölç. Sonra faz nötr beslemesinin yerini değiştir. Bi fark yok gibi düşünebilirsin yine de bir dene. Ayrıca fana gelen faz-nötr hattının pano içindeki dağılımına bak (atlama şeklinde olabilir). Bu da olmazsa fan beslemesini çıkarıp doğrudan pano besleme klemensinden faz-nötr al. Böylece pano içindeki diğer elemanlardan kaynaklı olup olmadığı görebilirsin( geçiş durumunda faz bozuluyor mu diye)
besleme voltajı 220 volt aynen usta. Mcc Plc Panoların tümünde aynı. Attırdığı için devre dısına aldık. Kabloları kontrol ettim. Ölçtüm 220 yi gördüm. Faz nötr beslemesinin yerlerini değiştirim derken ?? Ayrcıa direkt panodan aldım normal sigortasından çıkarıp devreye almadı yine. Kablolarıda kontrol ettim atlamalı geliyor ancak direkt aldığımdada devreye girmedi Üstadım.

Devreye girmedi derken kaçak akımı mı attırdı yoksa hiç çalışmadı mı ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pano-içindeki-kaÇak-sorunu.146380/

Bu işi yapıyorsaniz kaçak akım pens ampermetresi kullanmalısınız .
ÇeşitlerInden biri ?

Veya ölçü aleti kullanımı ( alt video ölçüm tekniği direnç ohm )
Kismende olsa.

Diğer panolarda kullanılan kaçak akım rölesi çeşitleri ve tipleri.

Tesisat sistemini ve malzemeleri siz biliyorsunuz .
Proje üzerinden konuşmalısiniz. .
Ürünün yedeği vs gibi . Ölçümler.

Diğer arkadaşların yorumları .
İzlemedeyim .( suskun )

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Tesekkurler bu pensamlermetre sadece kacagi mi olcuyo yoksa normal pensampermetre gibimi

Tesekkurler bu pensamlermetre sadece kacagi mi olcuyo yoksa normal pensampermetre gibimi

Sadece kaçağı bulmak için .
Adı üzerinde kacak akim pensampermetresi
Akım ( amper )

Miliamper ve amper ? ( ölçüm aralığı çeşitleri ve ac / dc tipi )

https://www.google.com/search?q=kaçak+akım+pensampermetresi&client=ms-android-samsung&prmd=sinv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiIkdf6h9D4AhVYYPEDHetDBFcQ_AUoAnoECAIQAg&biw=360&bih=559&dpr=2

Son düzenleme:
HERKESE KOLAY GELSİN ARKADASLAR. 65 wattlık 0.34 amper çeken radyal pano tepe fanımız var. Bu fan pano içinde devreye girdiğinde kaçak akımı attırıyor.(Kak rölesi 300ma ) . Ancak 30ma lik normal bina aydınlatma panosundan çalıştırmayı denediğimde ordaki kaçağı attırmıyor. Yani 300ma pano içindeki attırıp , 30 ma de ise devreye girip güzel bir şekilde çalısıyor. Bunun sebebleri neler olabilir. ???? Ayrıca fana 2 mikrofaradlık kutupsuz kondansatör bağlı. Kondansatörü kontrol ettim iyi durumda.
Anlattığından anladığım kadarıyla senin panodaki bağlantıda sıkıntı var gibi.Bağlantıları kontrol et.
bağlantı şeklin varsa paylaş. Oradan bakalım

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri