Pano İçin Fazların Dağıtılması

caligula

Üye
Arkadaşlar merhaba. Ekte gördüğünüz, basit bir villa dağıtım panosu. Ben bu panoda her bir fazı ayrıca korumak istiyorum. villalarda kaçak akımlar çok fazla oluyor. dolayısıyla bütün sistemin enerjisinin kesilmesini istemiyorum. sizce nasıl bir yol izleyeyim. her faz için ayrıca monofaze kakr mi koyayım. bir sürü klima sistemi var. onlar için ayrıca kakr koyayım mı. bir de buzdolabının enerjisini tmşden mi vereyim? villalarda extra ne gibi özellikler koymam lazım panoya? (ekte panonun projesi yer almaktadır. revize edilecektir.)

Ekli dosyalar

• IMG_0192.jpg
    IMG_0192.jpg
    369.4 KB · Görüntüleme: 57
  • omerli_villa_ici_pano_26.03_revize.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 18
  • ömerli cetvel (1).xlsx
    22.2 KB · Görüntüleme: 12
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu malzemeden,Simens ve Schneiderde
de var.Kaçak akım + Sigorta.Villaya,bun-
lar yakışır.Şemadaki görüntü farklı.Bu tip
aletlerde çift mandal bulunur.Arızanın,aşı-
rı akımdanmı,kaçak akımdanmı olduğu
mandallara bakarak anlaşılabilir.

Ekli dosyalar

• EATON ÇİFT MANDAL.pdf
    166.8 KB · Görüntüleme: 21
Bu malzemeden,Simens ve Schneiderde
de var.Kaçak akım + Sigorta.Villaya,bun-
lar yakışır.Şemadaki görüntü farklı.Bu tip
aletlerde çift mandal bulunur.Arızanın,aşı-
rı akımdanmı,kaçak akımdanmı olduğu
mandallara bakarak anlaşılabilir.
peki şunu sorsam kabaca: trifaze 30ma 63a kakr var. ben bunun altına monofaze 40a 30ma kakr takarsam arıza durumunda ilk hangisi atar?

İkiside aynı anda atabilir.Eklediğim malzemeyi her linye için kullandığınızda,ana girişteki 30 mA olanı 300 mA selektif ! yap-
manız daha uygun olur.Arıza tesbiti saniyelik olur.Eklediğim malzemenin her
akım değerinde B ve C karakteristik tiple-
ri vardır.Ancak,konutlar için C tipi öneril-
memektedir.

Son düzenleme:
Finansman desteği varsa; ana giriş selektif tip 300 mA ve tekrar kapama cihazı, aşırı ve düşük gerilim koruma rolesi, Parafudr, linyelere ayrı ayrı kaçak akım korumalı sigorta, birde her linye için AFD ( arc fault device ) ark hatası koruma cihazı koymalısınız. Hatta bazı çikislar için wi-fi özelliği bulunan ,uzaktan açma,kapama yapılabilen ve tüketim bilgilerinin izlenebildigi devre kesiciler ne güzel olur.

Finansman desteği varsa; ana giriş selektif tip 300 mA ve tekrar kapama cihazı, aşırı ve düşük gerilim koruma rolesi, parafudr, linyelere ayrı ayrı kaçak akım korumalı sigorta, birde her linye için AFD ( arc fault device ) ark hatası koruma cihazı koymalısınız. Hatta bazı çikislar için wi-fi özelliği bulunan ,uzaktan açma,kapama yapılabilen ve tüketim bilgilerinin izlenebildigi devre kesiciler ne güzel olur.
Bunları öğrenmem süper oldu. çok çok eşekkür ederim. Bir de klimaları nasıl ayırayım sistemden. sürekli kaçak attırıyor vrf iç üniteleri

Finansman desteği varsa; ana giriş selektif tip 300 mA ve tekrar kapama cihazı, aşırı ve düşük gerilim koruma rolesi, parafudr, linyelere ayrı ayrı kaçak akım korumalı sigorta, birde her linye için AFD ( arc fault device ) ark hatası koruma cihazı koymalısınız. Hatta bazı çikislar için wi-fi özelliği bulunan ,uzaktan açma,kapama yapılabilen ve tüketim bilgilerinin izlenebildigi devre kesiciler ne güzel olur.
Endüstri meslekte eğitim panosunda olur ancak o kadar ekipman bir arada bence .

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri