P kanal mosfet hep açık kalıyor

Merhabalar
Ekran görüntüsü 2021-02-16 221314.png

Arduino ile p kanal mosfeti kapatıp açarak 12-14v arası bir gerilimi switch etmek istiyorum. Aşağıdaki şemayı kurdum. Fakat mosfet hep açık kalıyor. Şemada ki zeneri koymadım. bundan kaynaklanırmı bilemedim.

Arduino açıp kapattıkca bc547 açılıp kapanıyor. Mosfet in gate bacağında 0-9v arası değişim var. Fakat mosfet sürekli açık kalıyor.
Dirençleri de değiştirerek denedim ama bir türlü voltaj düşmesini aşamıyorum. Sanrım sorun buradan kaynaklı source 13.5v. Gate bacağı 9v da kaldığı için Mosfet kapatamıyor.

Bunu nasıl çözebilirim.

Şimdiden teşekürler.

547 den gelen bağlantıyı kesince kapatiyorsa 547 ters takılmış olabilir
Onu denemedim ama siz söyleyince 547 yi ters çevirdim çalıştır. Yani mucize gibisiniz. Allah razı olsun. Yanlız sonbir soru mosfet kapattıpında 0.6 volt kalıyor bunu tam sıfır yapmak için ne gerekir.

Yük taktiginizda o voltaj gider bence ama hafif bir yük olarak diyodun çıkış bacağına 10k gibi bir direncle gnd uygulayın bir bakın.

Merhabalar
Ekli dosyayı görüntüle 71930
Arduino ile p kanal mosfeti kapatıp açarak 12-14v arası bir gerilimi switch etmek istiyorum. Aşağıdaki şemayı kurdum. Fakat mosfet hep açık kalıyor. Şemada ki zeneri koymadım. bundan kaynaklanırmı bilemedim.

Arduino açıp kapattıkca bc547 açılıp kapanıyor. Mosfet in gate bacağında 0-9v arası değişim var. Fakat mosfet sürekli açık kalıyor.
Dirençleri de değiştirerek denedim ama bir türlü voltaj düşmesini aşamıyorum. Sanrım sorun buradan kaynaklı source 13.5v. Gate bacağı 9v da kaldığı için Mosfet kapatamıyor.

Bunu nasıl çözebilirim.

Şimdiden teşekürler.
tranzistörüde pnp seçmeniz gerekir. Aksi halde MPSFET'in Gate-Source arası gerilimli kalır buda mosfeti iletime sokmaz.

Devre bu haliyle çalışmaz hatalı tasarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri