Pıoneer teyp preamp arızası

Herkese Merhabalar.
Elimde pıoneer mvh x185iu teyp var. Bu teybi kapattığım zaman arkadaki sunwoofera pat diye ses veriyor. Sorun amfide değil önceki amfimde de aynısını yapıyordu. Preamp arızası diye bir şey okudum ama ne olduğunu tam anlayamadım açıklayacak olan var mı acaba ?

Herkese Merhabalar.
Elimde pıoneer mvh x185iu teyp var. Bu teybi kapattığım zaman arkadaki sunwoofera pat diye ses veriyor. Sorun amfide değil önceki amfimde de aynısını yapıyordu. Preamp arızası diye bir şey okudum ama ne olduğunu tam anlayamadım açıklayacak olan var mı acaba ?
@Mr_YAMYAM nikli üstad bu konuların ıncığını ve cıncığını bilir . Senseydir bu mevzularda . @serkan_48 de çekirgesi olur . Gerekli bilgiyi verirler .

Teyp kapatıldığı anda içerisindeki kondansatörlerin boşalmasından dolayı amfiye DC gerilim gönderir. Bu da PAT diye ses çıkmasına sebep olur.
Anfi çıkışı köprü sistem değilse, tüm kablolamaların tekniğine uygun olarak yapılması sorunu çözecektir.

Böyle bir sorunum yoktu önceden hocam. Yapmaya başladığı zaman komple tesisat kablosunun sıfırını alıp çektim. Amfi JBL GTO 700.1 köprülü şekilde kullanıyorum
O zaman peki teyp içerisinde kondansatörlerden birisi arızalı diyebilir miyiz? Voltajı tutamıyor sanırım

Kondansatör arızası değildir.
Bu gibi aksaklıklar için ampli açılıp kapatılması teyp aracılığı ile ve kontrol kablosu ile yapılmalıdır.
Anfi besleme kablosu teybin hattını etkiliyorsa da aynı durum olabilir.
Bu durumun engellenilmesi için anfi besleme kablosu çok kalın teller ile doğrudan akü ile irtibatlanır. Kontrol kablosu ve ses ara kabloları ise doğrudan teybe bağlanır.
Teyp kapatıldığında aynı zamanda anfiyi de kapatacağı için PLOP oluşmaz.

Şöyle anlatayım hocam 4GA kalınlığında mono amfiyi besleyen aküden direkt gelen cereyan kablosu var. Teypten de direkt rca çıkışları alındı. Teypten rca kablosunun kırmızı ucuna kabloyla teyp gövdesinden şase verdim. Vermediğim zaman subwoofer sürekli ping yapıyor sürekli bass vuruyor. Rca ucundaki şase kablosunu çıkarttığım zaman teypten de rca kablosunu söktüğüm zaman ping yapmıyor.

Hocam birde benim ses sistemine yeni twetter ekledim sesi çok açtığım zaman bildiğin yanık kokusu gelmeye başlıyor subwooferdan mı ondan mı tam anlamış değilim

Teyp kapatıldığı anda içerisindeki kondansatörlerin boşalmasından dolayı amfiye DC gerilim gönderir. Bu da PAT diye ses çıkmasına sebep olur.
Anfi çıkışı köprü sistem değilse, tüm kablolamaların tekniğine uygun olarak yapılması sorunu çözecektir.
Merhaba Mr Yamyam ustam;
Siz DC gerilim gönderiyor deyince aklıma geldi: bunun gibi açılma kapanma gürültülerinin önüne geçilebilmesi için bu cihazlarda mute ozelligi bulunuyor. MCU dan mute datası çıkmıyor olabilir mi?
Hocam birde benim ses sistemine yeni twetter ekledim sesi çok açtığım zaman bildiğin yanık kokusu gelmeye başlıyor subwooferdan mı ondan mı tam anlamış değilim
Merhabalar
Tweeter a giden alçak frekanslı sinyaller, kısa sürede bozulmasina neden olabilir. Ev için üretilen hi fi cihazlarının bile tweeter leri bozuluyor. Hatta profesyonel ses sistemlerinin tweeterleri dayanmıyor alçak frekanslı baskın sinyallere. Ses seviyesini fazla zorlamaya gelmiyor yani.

Tweeter i amplinizin çıkışına bağlıyorsaniz, ampli üzerindeki hpf lpf ayarlarını ve kesim frekanslarini kontrol ediniz. Bass boost ayarını da sıfır yapınız. Tweeter sürücülerinin içinde de filtre amaçlı kondansatorler konulur ama onlarında buna bir faydası olmaz. Yani bir yanık kokusu geliyorsa nedeni bu olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri