Otto inverter kaynak makinesi arızası

ByKalender

Üye
Herkese merhaba. İnternette çözüm ararken bu güzel foruma denk geldim, çok güzel ve faydalı paylaşımlar yapılmış, herkesin emeğine sağlık. Konuya geleyim; inverter kaynak makinesine ihtiyacım vardı, bir akrabam fotoğrafları olan cihazı bana verdi, tamirini yap kullan diye. Daha önce hiç tamir görmemiş. Kamuda Bilişim uzmanı olarak çalışıyorum, babam eski elektronikçi olduğundan ileri düzey olmasa da elektronik konusunda da bilgi sahibiyim. İnverter kaynak makine devre tamiri konusunda daha önce hiç tecrübem olmadı. Benim bir huyum vardır, her şeyi önce ehline sorarım, gördüğüm kadarıyla burada oldukça işi bilen uzmanlarımız var. Sorunum şu; cihazın anahtarını açtığımda sürekli tık tık tık ses geliyor yeşil ışık da sesle beraber yanıp sönüyor, kırmızı ışık sabit yanıyor. Sorunun kaynağı ne olabilir? öncelikli olarak hangi devreyi incelememi önerirsiniz. Şimdiden cevap verenlere teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_8341.jpg
    IMG_8341.jpg
    148.3 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_8458.jpg
    IMG_8458.jpg
    224.6 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_8459.jpg
    IMG_8459.jpg
    285.1 KB · Görüntüleme: 13
ilk önce kapağını aç, fana harici olarak dc elektrik ve bak bakalım çalışıyor mu? çalışıyorsa 12 veya 24 volt devresini kontrol et, bir de tık tık ses nereden geliyor ona bir bak röleden mi geliyor yoksa başka yerden mi? hazır elin değmişken bak bakalım gözle görülen arızalı parça var mı. bir de mosfetleri ölç ki arızanın yerini tespit edelim. ne kadar çok bilgi o kadar çok cevap

Cevabınız için teşekkürler. İlk fırsatta dönüş yapacağım, şu an cihaz yanımda değil. Tık tık sesi röleden geliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri