Otopark Araç Sayısı Sayma

sorun ucuz bir plc vasitasiyla sorunsuz cozulur. Cunku genelde park problemleri cok kasinti birsey istenmedigi surece kolay programlanır ki senin istedigin sey bu isin a harfi sadece

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
aliaga böyle bir sistem yaptırmak isterseniz yardımcı olabilirim.. bu sistem + üstünedebişeyler katabiliri.

OTOPARK SORUNA CEVAP OLUR UMARIM
başlangıcta otopark boş olduğunda yeşil yani Q0.0 daha sonra dolduğunda ise q0.1 yanacak şekilde düzenlenmiştir. giriş ve çıkışlarda her iki sensörde arabayı göreceği için zaman gecikmeli bir düzenleme yapılmıştır yani araç içeri girdiğinde birinci sensör sayıcıya lojik bir yollar ve sayıcıyı bir arttırır aynı zamanda sen sör ikide göreceği için sensör ikinin işlem yapmaması için t33 ile etkisiz hale getirilmiştir.tam çalışma şeklinide artık sen çöz ok bire bir denemiştir çalışıyor

arkadaslar yardımınız için teşekkur edrım, bazı arkadaslar parayla progam bıle satmaya calıstı,bazıları bu işi yapan yerlere gıdıp parayla yaptırmamaı onerdı, herkese cok teşekkur ederım,,,istedığımı cevabı bulamadım acıkcası arkadasşlar..

usta senin sorunun cevabı şekilde ki devredir sen 40 araç demişsin ben örnek olarak 5 yazmısım ayrıca Q0.0 yeşil Q0.1 ise kırmızı devreyi incelersen senin sorunun cevabı olduğunu görürsün ve ben tek giriş -çıkış yapmışım he giriş kapısı ile çıkış kapısı ayrı dersen o başka

merhaba düşündüğün sistemin benzerini çalıştığım firmada denemiştim.wc aydınlatma otomasyonu için gişirte önlü arkalı 2 fotosel bağladım önce dıştaki sonra içteki sensör görünce giriş algılayıp sayıcıyı 1 artırıyorsun.önce arkadaki sonra öndeki fotosel görünce çıkış algılayıp sayıcıyı düşürüyorsun sayıcıyı istediğin değere set edersin.mesela sende 40.bir karşılaştırma satırı yapıp sayıcı =40 ise herhangi bir çıkışı aktif edersin.o çıkışa bağlı röle veya kontaktörle kırmızı ışık yaparsın.ters kontağınada yeşil lambayı bağlarsın.sen sistemde hata payını sıfır yapmak istiyorsan metal dedektörü tarzında sensör kullanmalısın indüktif sensör.ama bu sensörlerde en fazla 5 10 cm algılayabiliyor.50-60 menzilli hazır bir metal dedektör devresi bulup çıkış kontağını plc ye girebilirsin.burda plc de yapacağın işlemlerin aynısını 16f84 pic ile basit bir program yordamı ile yapabilirsin.

bir adet counter röle, iki adet giriş ve çıkış kapıları için foto sensör, çıkış foto sensörünü, counterin (-) sayma girişi, giriş foto msensörünü (+) sayma girişine bağla çıkışına ne çalıştırmak istiyorsan onu bağlayabilirsin

bu sıstem cok basıt ıstersenız sensorler ler counter ıle sayım yaptıktan sonra gırıs yada cıkısa gore otomatık kapı kontrolu dahı yapılabılır cok fazla zaman gerektırmeyen bı proje ıstersenız yardımcı olabılırım

doğrudur ben sadece kabaca bir örnek vermek istedim yoksa bir çok ayrıntı daha var uygulamada özellikle

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri