Otomatik kumanda ileri geri

Arkadaşlar ben tek butonla ileri geri devresi yapmak istiyorum.Buton basınca motor ileri gidip 3 sny duracak sonra geri dönecektir .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşım, butona basınca motorun sağa dönmeye başlayacak ondan sonra siviçe gelince sivicin nc kontağı sağa dönmeyi durduracak. sivicin no kontağı zaman rölesini enerjilendirecek, zaman rölesinin no kontağı sola dönüş kontaktörünü çektirecek ve motorun sola dönmeye başlayacak. sola dönüşü de nasıl durdurmak istiyorsan siviç vb malzemeler ile durdurabilirsin.güç hattı ileri geri motor devresi ile aynı olacak iki fazı değiştireceksin yoksa ters dönmez motor.

Sizin dediğiniz gibi yapıyorum ama zaman rolesi direk etkileşime giriyor ve motor durmuyor. Sivicleri yanlış yere koyuyorun heralde.

çiziminin ekran görüntüsünü gönderebilir misin.

Çizimin doğru ekts yi bilmiyorum. zaman rölesinin tipini felan yanlış seçme durumun var mı bilmiyorum. düz zaman rölesi yerine ters zaman rölesi felan bağlamış olabilir misin veya siviçleri seçerken yanlış seçmiş olabilir misin.

Çizimin doğru ekts yi bilmiyorum. zaman rölesinin tipini felan yanlış seçme durumun var mı bilmiyorum. düz zaman rölesi yerine ters zaman rölesi felan bağlamış olabilir misin veya siviçleri seçerken yanlış seçmiş olabilir misin.
Sınır anahtarlarını yanlış yerleştirmişim devreyi yaptım sonun da teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri