Otomatik Kumanda devre sorun

qwerty.png

Arkadaşlar Otomatik kumanda konusunda biraz zayıfım bir sorum olacak bu devrede start butonuna ilk basıldığında motor 1 çalışıyor 2.basıldığında ise motor 2 çalışıyor butona 2.basılışta farklı yol izlemesine sebep olan nedir ?

İlk basışta M2ye seri bağlı olan YR2 ve M1 açık kontakları henüz açık devre olduğundan M2 enerji almaz. Ancak 2. çevrimde starta basılırsa çerkmiş olan YR2 ve M1 açık kontakları kapalı hale geleceğinden M2 enerji alır. Ancak çizimde hata var gibi geldi bana. ekts dosyasına ekleseydiniz bakardık.

Ekli dosyayı görüntüle 70698
Arkadaşlar Otomatik kumanda konusunda biraz zayıfım bir sorum olacak bu devrede start butonuna ilk basıldığında motor 1 çalışıyor 2.basıldığında ise motor 2 çalışıyor butona 2.basılışta farklı yol izlemesine sebep olan nedir ?
dosyanı paylaş bakalım çizimle uğraşmayalım
sıkıntı nedir tam olarak anlatırmısın ilk basışta 1. motor 2. basışta 2 motor çalışıyor 1. motorun durmasını mı istiyorsun

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 70698
1. Basışta M1 kapalı kontağı üzerinden YR1 çalışır, YR1 normalde açık kontağı üzerinden M1 çalışıp kendi kontağı üzerinden bağlı kalır, YR1 rölesi düşer.
Bu aşamada yukarıda YR2 çalışma yolu, YR1 düştüğü için YR1'in normalde kapalı kontağı ile M1 çalışıyor olduğu için M1'kapanan kontağı üzerinden starta basılırsa çalışacak vaziyette hazır bekler.
2. Basışta çalışma yolu hazır hale gelen Y2 çalışır ve M2 yolundaki kontağını kapatır ve önceden çalışmakta olan M1 kontağı üzerinden M2 çalışıp kendi kontağı üzerinden bağlı kalır.
NOT: YR1 rölesinin mühürleme kontağı gereksizdir.

dosyanı paylaş bakalım çizimle uğraşmayalım
sıkıntı nedir tam olarak anlatırmısın ilk basışta 1. motor 2. basışta 2 motor çalışıyor 1. motorun durmasını mı istiyorsun
Çizim çalışıyor çizime ek birşey istemiyorum benim bu çizimde anlamadığım bir nokta var starta ilk basıldığında ilk motorum çalışıyor , ikinci çalışmıyor, hiç bir değişiklik yapılmadan tekrar basıldığında neden bu sefer 2. motorda çalışmaya başlıyor onun mantığını tam anlayamamıştım.
1. Basışta M1 kapalı kontağı üzerinden YR1 çalışır, YR1 normalde açık kontağı üzerinden M1 çalışıp kendi kontağı üzerinden bağlı kalır, YR1 rölesi düşer.
Bu aşamada yukarıda YR2 çalışma yolu, YR1 düştüğü için YR1'in normalde kapalı kontağı ile M1 çalışıyor olduğu için M1'kapanan kontağı üzerinden starta basılırsa çalışacak vaziyette hazır bekler.
2. Basışta çalışma yolu hazır hale gelen Y2 çalışır ve M2 yolundaki kontağını kapatır ve önceden çalışmakta olan M1 kontağı üzerinden M2 çalışıp kendi kontağı üzerinden bağlı kalır.
NOT: YR1 rölesinin mühürleme kontağı gereksizdir.
cevabınız için teşekkür ederim.

Çizim çalışıyor çizime ek birşey istemiyorum benim bu çizimde anlamadığım bir nokta var starta ilk basıldığında ilk motorum çalışıyor , ikinci çalışmıyor, hiç bir değişiklik yapılmadan tekrar basıldığında neden bu sefer 2. motorda çalışmaya başlıyor onun mantığını tam anlayamamıştım.

cevabınız için teşekkür ederim.
çünkü devre ona göre tasarlanmış devreler çalışma prensibi ve isteklere göre değişir çalıştırıp devreyi takip ettiğin zaman nasıl çalıştığını görebiliyorsun

Merhaba arkadaşlar 2 adet üç fazlı asenkron motor starta basılacak 2 motorda ileri gidecek diğer starta basılacak iki motorda geri gelecek bir köpru bu switc yardımı ile başta ve sonda duracak tek motorla bağlantısı yapılabilir ama 2 motorla nasıl olacak iki motora nasıl bir bağlantı yapılabilir.

İki motor yapmaktaki amaç güç ilemi alakalı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri