Otomatik buton röle

Slm Ustalar bir konuda yardıma ihtiyacım var
12 volt enerji verildiği zaman ve enerji kesildiği zaman 2 saniyelik kontak yapacak bir devreye ihtiyacım var nasıl bir şey kullanabilirim ?
Yani 12 volt DC verdiğimde iki saniyelik röle cekip bırakacak aynı işlemi de enerji yi kestiğimdefe yapması lazım şimdiden yardımcı olmanız dileğıyle

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Normalde bu devreyi küçük bir mikrokontrolörle yapmak en mantıklısıdır. Hiç yer kaplamaz ve istediğiniz süreyi tam hesaplar sapma yapmaz ama anolog bir devreyle yapmak da pek tabiki mümkündür. Direnç kondansatör hesabı ve biraz da anolog tasarım gerekir ki diğerine göre daha fazla hem zaman hem de emek gerektirir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Söylediğiniz devrenin bir örneğini internette bulamadım yani sıfırdan tasarlamak gerekiyor.

Teşekkür ederim bende bulamadım arduino ile yapılabilir mi küçük bir röle cekip bıraksa yeter sürekli voltaj verebiliyorum sadece anahtarı kapattığım veya açtığım zaman roleninde çekip bırakması lazım

Yeni başlayanlar için en mantıklı olan arduinoyla yapmaktır zaten. Bir arduino uno veya nano (pro mini de olabilir ama programlamak için ekstra usb-ttl dönüştürücü ister), tek kanal röle kartı, 1 adet sfh610(veya muadili optokuplör) ve bir tane 1k direnç temin edin ben size yardımcı olacağım.

Not1: Anahtarı doğrudan arduninoya bağlayacaksanız sadece bir arduino ve röle kartı yeterli optokuplöre gerek yok.

Not2:Eğer zaman değerlerini ileride değiştirmeyi düşünüyorsanız iki tane de trimpot almanız gerekli yoksa sürekli yazılımı değiştirmeniz gerekir.

Çok teşekkürler temin ettikten sonra yazarım
Zamanla ma gerek yok sedece sadece bir veya iki saniye yeterli

devre.PNG

SW1 anahtarı kapatıldığında RV1 potansiyometresi ile ayarlanan sürenin sonunda röle çeker,

SW1 anahtarı açıldığında RV2 potansiyometresi ile ayarlanan sürenin sonunda röle bırakır,

Daha anlaşılabilir, daha kararlı ve daha güvenli bir çalışma için @FakirMaker in açıklamasında olduğu gibi pic ya da arduino gibi mikrodenetleyici kullanmak gerekir,

Çok teşekkürler ama okadar elektronik bilgim yok kendim elektrikçiyim yazılım olarak hallederim veya basit bir devre olması gerekir
Anahtarlar ı açtığım zaman role cekip bırakacak kapttığım zamanda cekip bırakacak yapacağım işlem elimdeki kameranı butonuna basıp birakma

Merhabalar.
Sadece enerji verip 2 saniye sonra rölenin bırakması küçük kolay bir devre ile mümkün.
Ancak enerji kesildiği zaman da aynı işlem gerekli olunca en uygun yol yine Arduino ile olacak sanırım

Selim hocam eğer eğer normal anahtar kullanacaksanız (buton değil) ve başlangıç süresiyle bitiş süresi aynı olacaksa çok basit bir çözüm buldum. Eski bilgileri tazelemek gerekiyor bazen. Çok ucuz ve zahmetsiz olacaktır. Simülasyonda çalıştı az önce denedim. Gerçekte de muhtemelen çalışacaktır. Potansiyometreyle zamanı ayarlayabilirsiniz.

Untitled.png

Ekli dosyalar

• Screen Recording (14-Mar-21 16-00-48).rar
    540.2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Merhabalar.
Sadece enerji verip 2 saniye sonra rölenin bırakması küçük kolay bir devre ile mümkün.
Ancak enerji kesildiği zaman da aynı işlem gerekli olunca en uygun yol yine Arduino ile olacak sanı
Selim hocam eğer eğer normal anahtar kullanacaksanız (buton değil) ve başlangıç süresiyle bitiş süresi aynı olacaksa çok basit bir çözüm buldum. Eski bilgileri tazelemek gerekiyor bazen. Çok ucuz ve zahmetsiz olacaktır. Simülasyonda çalıştı az önce denedim. Gerçekte de muhtemelen çalışacaktır. Potansiyometreyle zamanı ayarlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 72643
Eyvallah devreyi deniyeceğim Ama tam şu şekilde çalışması lazım anahtarı açtım ğım zaman çıkıştaki role 2 saniyelik cekip bırakacak istediğim zaman anahtarı kapattığım zamanda çıkıştaki role çekip bırakacak

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri