Oto teyp kablo bağlantıları hakkında sorun

eoztrk

Üye
Aşağıdaki oto teyp kablolarından şu hali ile hangilerinin güç için olduklarını anlamak mümkün mü?
Yeni bir teyp aldım (bluetooth, usb vb fonksiyonlu) bağlamadan önce danışmak istedim. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.
(Orijinal teyp: Cabasse auditorium tronic ancak yalnızca radyo ve cd çalar özellikli)

Şu anten olsa gerek, tek başına takılıyor:
5pkqppk.jpg

Şunlardan hangisi güç için olabilir? Ya da nasıl anlayabiliriz?
c50vbcn.jpg

96l6php.jpg

Şu da kablonun üstündeki etiket belki bir fikir verir:
1loxbsb.jpg

Buradaki kırmızı ve siyah sinyal uçlarına benziyor. Yanıltmasın. Aynı makaronun içinden geçenler sinyal olabilir. Emin değilim ama kırmızı diye direk artı vermeyin.

Araç renault espace 2005 model.
Ön panelde 1 adet cd ve radyo çalar var ve ben dün bunu söktüm yukarıdaki soket de ona ait. Ancak arabanın bir adet ekranı, bir adet gps (navigasyon) için teyp büyüklüğünde şoför koltuğunun arkasında kutusu, ön yolcu torpidosunda da gps yazan ve cd çalar gibi girişi olan teyp gibi bir cihazı bulunuyor.
Hepsinin bağlantılarını söktüm ve yine radyo çalışıyor. Direksiyondan da kontrol ediliyor.
En nihayetinde hoparlör kablolarını takip edeyim deyip tüm hoparlörlerin dışlarını söküp kabloları takip ettim ancak hiçbir kablo yukarıda bahsettiğim cihazlara ulaşmıyor.
Anlayacağınız aracın elektronik aksamı o yıla göre biraz karmaşık. Ben de oto elektrikçisi belki biliyorum deyip kablolamayı bozar filan diye kendim yapabilirsem yapayım dedim ancak yapabileceğim bir şeye benzemiyor.
Fotoğraf da paylaşırım belki bir fikri olan çıkar.
Yardımcı olmaya çalışanlara teşekkürler.

Cihaza ve hatalı bağlantı olmaması için bir ölçü aleti ya da 12V ampul ile uçlar ölçülmeli!

Merhaba.
Elinizde şerit LED yada kablolu modül led vs birşeyler varsa kırmızı ve siyaha artı eksi şeklinde temas ettirip deneyin derim.
Büyük ihtimalle sokette ki kırmızı ve siyah kablolar teyibin besleme uçlarıdır

Şimdi ölçü aleti ile baktım. İlginç olarak;
Mavi yani 1 numara +
2 numara zaten boş ve 3 numara biraz kalın bir kablo
4 (siyah), 5 (siyah) ve 7 (siyah) -
6 (kırmızı) ise ne + ne -

Örneğin 1 (mavi) ve şunlardan biri ile 4 (siyah), 5 (siyah) 7 (siyah) -- 12 v alıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri