Osiloskop kullanimi

Aynı fikirdeyim. 25 mhz de kare dalga generator u net dik sinyal verirmi meçhul.
Belkide ben karıştırdım.
Fonksiyon generator var üzerinde.
Sanırım kare yada sinüs çıkıyordu 25 mhz ye
Diğerleri 5 mhz den sonra çıkmıyordu . Herhalde 25 d çıkan sinüstü
Neyse karenin yüksek frekans gamında
Karenin düşen kısmı aşağıya yamuk verip bozuluyordu eminim.

Toprak yeri var bendeki skop un
Toprak yerine girecek pim piyasada yok. Yeni model halbuki.

Bu probların içinde umarım koruma direnci vs. vardır. Bir sorum var.
Ola ki bu yukardaki 100mhz lik prob ile bir smps te skop ile 100khz takip ediyoruz. Şimdiki smps ler minyatür ve sıkışık smd montaj. Kazara ac220v a dokunduk.
Skopta olası bir hasar, ne olur?

Bu probların içinde umarım koruma direnci vs. vardır. Bir sorum var.
Ola ki bu yukardaki 100mhz lik prob ile bir smps te skop ile 100khz takip ediyoruz. Şimdiki smps ler minyatür ve sıkışık smd montaj. Kazara ac220v a dokunduk.
Skopta olası bir hasar, ne olur?
Ben probun gerilime uygun değilse yanar diye okumuştum.

Demek şartları uygun kalite prob şart. Her ne kadar pilli skop olsa da, topraklama şartlarına dikkat ederim hocam.Sağolun.

Uç bir soru ama;
Biz bu osiloskobu, basit bir "spectrum analyzer" olarak kullanabilirmiyiz?
Örneğin, 5-5.5 mhz de bir band pass filtresi yapmak ve bunu ayarlamak yada bir kristal ladder filtresini ölçmek için.

Tabiki 5mhz deki osilatörümüz, örneğin...50hz testere dişi düşük frekans sinyali kontrolünde voltaj ayarlı kapasitör vasıtası ile 5-5.5 mhz bandını taramalı ve osiloskobumuz bu testere dalga sonunda trigger ile tetiklenip ekran başına ve osilatörümüz de aynı anda 5.5mhz den tekrar 5mhz e dönebilmeli. Filtre çıkış sinyalini doğrultup proba vereceğiz tabiki.
Özetle böyle bir filtrenin bant geçirme eğrisinin grafiğini nasıl görebiliriz?
İşin kötü yanı ise, sanırım benim skobun trigger girişi yok.
Spectrum analizörü Bir ek devre ile mümkün mü?

Not;Araştırdım ve mümkün değilmiş,Yapabilen yok.

■■■Tüplü osiloskoplarda sinyal jeneratörü ve lissajous eğrileri ile filtre ayarlayanlar var.
■■■Tüplü osiloskop ile,
54447

böyle bir devre var.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar ban instrustar isds205a satin almayi duşunuyurum bu cihazla component test yapa bilirimi lutfan yazarmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri