Osiloskop kullanimi

İlerleme noktası bu entegre ne işe yarıyor o anahtar kelimeleri kullandım.

PWM , SWİTCİHNG , DATASHEET , SMPS gibi anahtar kelimeleri kullandım. Sonuçta bu bilgiye ulaştim.
Şimdi oldu Sn abim...

Ustalarim merhabalar. Bugun bir uydu alicinin ana kartindaki kristali olctum. 4 mhz bir kristal. Skobun sasesini , uydu alici sasesine bagladim. Diger canli ucunu ise sirayla krsitalin uclarini olctum. 4 mhz herhangi bir sorun yok fakat 1. bacak olcumunde sinus dalga varken diger bacaginda ise kare dalga gordum.Neden boyle oldu acaba mantigini ogrenmek istiyorum.
Bir de kristalin devre uzerindeki baglanti seklini anlayamadim. gnd 2 adet kond bagli sonra kristalin uclarina gidiyor. (Baglanti semasi ornektir uydu aliciyla alakasi yok)
Asagida fotolarda var.

Ekli dosyalar

• IMG-20190519-WA0025.jpeg
    IMG-20190519-WA0025.jpeg
    339.1 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20190519-WA0023.jpeg
    IMG-20190519-WA0023.jpeg
    318.6 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20190519-WA0022.jpg
    IMG-20190519-WA0022.jpg
    36.1 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Aslında çipin bir özelliği olmasından ziyade kristalin bir özelliği bu. Şu benzetmeyi yapınız: Bir tane uzun cetvel alın bir tarafını masanın üstüne koyup elinizle üstüne sıkıca bastırın, diğer tarafına ise bir darbe uygulayın. Titreştiğini göreceksiniz. Kristal osilatörler de aynı şekilde çalışır, o metal kılıfın içerisinde bildiğiniz, kuvatzdan üretilmiş bir yapı var. O yapının titreşimi aslında osilatörü oluşturuyor. Doğadaki bu titreşim normalde sinüs olduğu için siz de onu görüyorsunuz. Kare dalganın sebebi ise Schmitt trigger devresi yanılmıyorsam.

kristalin özelliği evet, DC gerilim altında titreşiyor, bildiğim aslında sinüs dalga oluşuyor ama yan elemanlar ve enteğre iç schmitt trigger yapısı ile kare dalga etkisi oluşturuluyor..

-Oscillator-or-Ceramic-Resonator-Operation-Circuit.jpg

3-s2.0-B9781856177504100150-gr6.jpg

buda devreye ilk gerilim verildiğindeki osilatör toparlanma ve ilerlemesi

Start-up-Characteristics-of-Crystal-Oscillator.jpg

kristalin özelliği evet, DC gerilim altında titreşiyor, bildiğim aslında sinüs dalga oluşuyor ama yan elemanlar ve enteğre iç schmitt trigger yapısı ile kare dalga etkisi oluşturuluyor..

-Oscillator-or-Ceramic-Resonator-Operation-Circuit.jpg

3-s2.0-B9781856177504100150-gr6.jpg

buda devreye ilk gerilim verildiğindeki osilatör toparlanma ve ilerlemesi

Start-up-Characteristics-of-Crystal-Oscillator.jpg
Ben bunun baglanti semasinda dc gerilimle ilgili bir sey goremiyorum gozden neyi kaciriyorum acaba? Sinus dalga olusuyorsa dogru olcmusuz. Kare dalga olusma sebebi islemci ic yapisiyla ilgiliymis demek ki...
Krisyalin bur ucuna dc gerilim geliyoe diger ucunda mi salinim oluyor?

Son düzenleme:
Peki soyle desek yanlis olur mu? Bir ucuna ac gerilim uygulandiginda diger ucunda kare dalga gozukur?
Aslında pek de öyle değil. Şu cetvel örneğini vermiştim hatırlarsanız, cetvellere her vuruşunuzda bir titreşim oluşur ama giderek titreşimin genliği azalır. Kristal kullanımında da aynı şey geçerli aslında. Eğer sabit genlikte bir sinyal istiyorsanız kristali periyodik olarak uyarmalısınız. Bu uyarı kare dalga şeklinde oluyor genelde.
Sizin sorduğunuz soruya gelince kristale sinüs dalga uygularsak yine sinüs dalga görmeyi bekleriz. Kare dalga uygularsak da yine sinüs görmeyi bekleriz. Neden hep sonuç sinüstür derseniz sebebi cetvel örneğindeki gibi, mekanik olarak titreşen bir yapı sinüs dalgası üretir cetvel örneğindeki malzeme ile kristaldeki malzeme aynı değil ama fiziksel olay aynı.

Video Ingilizce ama titreşimi görebilmek için paylaşıyorum:

Aslında pek de öyle değil. Şu cetvel örneğini vermiştim hatırlarsanız, cetvellere her vuruşunuzda bir titreşim oluşur ama giderek titreşimin genliği azalır. Kristal kullanımında da aynı şey geçerli aslında. Eğer sabit genlikte bir sinyal istiyorsanız kristali periyodik olarak uyarmalısınız. Bu uyarı kare dalga şeklinde oluyor genelde.
Sizin sorduğunuz soruya gelince kristale sinüs dalga uygularsak yine sinüs dalga görmeyi bekleriz. Kare dalga uygularsak da yine sinüs görmeyi bekleriz. Neden hep sonuç sinüstür derseniz sebebi cetvel örneğindeki gibi, mekanik olarak titreşen bir yapı sinüs dalgası üretir cetvel örneğindeki malzeme ile kristaldeki malzeme aynı değil ama fiziksel olay aynı.

Video Ingilizce ama titreşimi görebilmek için paylaşıyorum:

Peki kristalin bir ucu islemci tarafindan mi uyariliyor? Benim olcumunde bir ucunda kare dala gordum bu kare dalga islemci tarafindan uretilip kristalin bir ucuna, kristalin diger ucundan yuksek frekansli ac sinyali elde ediyoruz? Sacmalamis da olabilirim.

görünmüyor çünkü bu tür entegre iç yapı şemalarında her basit detay verilmez.

sanırım evet bir ucundan DC uygulanıyor diğer ucundan salınıyor ve içeride işleniyor

Semaya tekrar baktim galiba boyle olmasi lazim. Kristalin bir ucuna kare dalga gelmesi lazim diger ucundan sinus elde etmemiz lazim. Sadece fikir.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,949
Son üye
mrterenky_

Yeni konular

Geri