Opc(kepware)-scada yardım lütfen

sLake

Üye
Merhaba,

Sahada çalışmakta olan birçok PLC var. Birtane sunucuya Kepware kurulu ve networke bağlı sahadaki PLC lerden veri okuyorum. Başka bir sunucuda winCC ile Scada sistemi kurulu ve networke bağlı sahadaki PLC lerden veri çekiyorum. Fakat ikisi beraber networke bağlı olup veri çekerken winCC ile bazı PLC ler arası bağlantı birsüre sonra kopuyor. Kepware kurulu olan sunucunun network kablosunu çıkardığımda kopan winCC verileri geri geliyor. Tekrar kabloyu taktığımda birsüre sonra yine winCC ile bazı PLC ler arası bağlantı kopuyor. Bu sorunu çözemiyorum. Bilgisi olan varmı veya daha önceden böyle birşeyi yaşayan ?

Şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
crackli olunca bu tarz şeyler oluyor.. die biliyorum

Tesiste network sorunu olabilir wincc ile kepware arası ip çakışması gibi, diğer bir sorun ise network üzerindeki haberleşme yükü çok fazla olabilir uzun metrajlı ethernet kaabloları ve sistem üzerindeki hub'lar networkte darboğaz oluştururlar, tesiste birçok plc oldğundan bahsetmişsiniz bunların kaçar tane OP Connection desteği olduğunu araştarın.

Tesiste network sorunu olabilir wincc ile kepware arası ip çakışması gibi, diğer bir sorun ise network üzerindeki haberleşme yükü çok fazla olabilir uzun metrajlı ethernet kaabloları ve sistem üzerindeki hub'lar networkte darboğaz oluştururlar, tesiste birçok plc oldğundan bahsetmişsiniz bunların kaçar tane OP Connection desteği olduğunu araştarın.
OP Connection bağlantılarında problem olmadığını aynı andada sorunsuz çalışabilmesinden çıkarıyoruz. Network darboğazı evet olabilir. Bunun için CP kart güçlendirmesi yardımcı olabilir gibi. Network anlamındada rahatlatıcı etki yapabilir. Ama bir plc de kepware sunucusu etherneti takıldığında profibus haberleşmesi sorunu geliyor. Onun hakkında hiçbir yorumda bulunamıyoruz malesef.
crackli olunca bu tarz şeyler oluyor.. die biliyorum
Orjinal kullanılıyor hocam teşekkürler cevap için.

Peki şuna merak ettim, sorun olduğumda tüm plc'lerin bağlanışı kesiliyor yoksa 1 veya birkaç tanesi mi ?

orjnalse o zaman siemensle iletişime geçmen daha hızlı çözüm olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri