op-amp kullanarak lazerli alarım devresi yardım!!!!

dejong

Üye
arkadaşlar dönem ödevi olarak aldığım ödev op-amp kullanarak lazerli alarım devresi bunu okadar aradım ama hiç bi yerde bulamadım yapcağımdan eminim zor veya kolay farketmez devre şemalarınızı ve ilgilerinizi bekliyorum şimdiden teşşekürler.

hocam şimdi ben bunu dönem ödevi alarak aldım bu şey hakkında hiç bi bilgim yok ama yapabileceğimdende eminim .

lazer ldr'yi görecek sanırım ve araya nesne girince çalışacak. eğer istersen böyle bir devre şeması verebilirim.

çok iyi olur kardeşim vere bilrsen :S

şekildeki devre denenmiş ve çalıştırılmıştır. ldr ye lazer tutarsan ışık kesildiğinde alarm çalışır. alarmın resetlenmesi için beslemenin kapatılıp açılması gerekir.

şekildeki devre denenmiş ve çalıştırılmıştır. ldr ye lazer tutarsan ışık kesildiğinde alarm çalışır. alarmın resetlenmesi için beslemenin kapatılıp açılması gerekir.

Bu devre şemasında sanırım flip fop yok ???
veya var ???

hayır yok. sadece alarm durumunda röle çekiyor. röleye de ne istersen bağla kardeş.

Dejong kardeşim

Her ne kadar devrede LDR hassasiyeti için 5K ayar potu kullanılmış olsada,LDRyi basit bir şekilde 3-4cmlik bir boru içerisine yerleştirirsen günışığından çok daha az etkilenir.Devre daha kararlı çalışır.
Sonuçta bu bir dönem ödevi ve iyi not almak istiyorsan birkaç ekleme yapabilirsin.
Mesela 12Voltluk pil yada kuru akü ile elektrik kesintilerinde de çalışmasını sağlayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,242
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri