Off Grid İnverter Koruma Panosu

yunuvar

Üye
Merhaba.
Elimde 3 kW off grid akıllı bir inverter var. Şebeke destekli kullanıyorum. Ama bazen evin ihtiyacı 3 kW üstüne çıkıyor. İnvertere zarar vermemek için girişe bir termik role ve kontaktör koysam, yük 3 kW üstüne çıktığında, şebekeye geçse, altında ise invertere geri dönse olur mu? Bu konularda çok bilgim yok, Elektrik Mühendisi birine sordum, çok mantıklı, üzerinde bi çalışayım dedi, 3 gündür ses seda yok. 🙂

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba.
Elimde 3 kW off grid akıllı bir inverter var. Şebeke destekli kullanıyorum. Ama bazen evin ihtiyacı 3 kW üstüne çıkıyor. İnvertere zarar vermemek için girişe bir termik role ve kontaktör koysam, yük 3 kW üstüne çıktığında, şebekeye geçse, altında ise invertere geri dönse olur mu? Bu konularda çok bilgim yok, Elektrik Mühendisi birine sordum, çok mantıklı, üzerinde bi çalışayım dedi, 3 gündür ses seda yok. 🙂

forumda bu işten anlayan daha yetkin arkadaşlar var lütfen onların tavsiyelerini de dikkate alın. benim tavsiyem motor koruma şalteri kullanmanız yönünde. sürücü devrelerinde termik role sıkıntılara neden olabiliyor.

Bir beslenmeden diğer beslemeye geçerken sizin bilginiz olmadan anlık kesintiler olacaksa hiç parlak fikir değil bence. Hassas cihazlariniz bu döngü de zarar görebilir. Çünkü bu iş bir kere de değil sürekli olabilir. Mühendis arkadaşınız düşünmekte haklı ( Mühendis sorulunca cevap yapıştıran değil geniş kapsamli düşünüp doğru yanıtı veren insandır, gerekirse bir hafta düşünür )

Son düzenleme:
Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnverter kapasiteleri arttıkça fiyatlar afaki rakamlara çıkıyor. Oysaki düşük bütçeler ile ev ekomosi ve doğaya katkı sağlanabilir. Aslında on grid sistemler bunu yapabiliyor hatta aynı anda iki sistemi de kullanabiliyor ama onlarda off grid sistemlerin iki katı maliyette. Bir de sayaca ters akım riskleri var. Çözüm bulabilirsem buradan paylaşacağım.

Off grid inverter la sistem kurarken beslemeyi evin tamamına değilde,
Fırın, bulaşık makinası, ütü vs için şebeke den beslenecek şekilde ayrım yaparak kurduğumuz sistemler oldu.
En azından bu saydıklarımı şebekeden beslenecek şekilde ayırma imkanı varsa daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
On grid inverter larda şebekeye geri beslemeyi önleyecek limiter lar var.
Deye marka bu konuda biraz daha ön plana çıkıyor sanki.

" Sayaca ters akım riski " nedir ?
Üretilen elektrik, tüketimden fazla ise şebekeye ters veriyor. Güzel olanı ise sen kullanmışsın gibi fatura ediliyor. :) Bunun için limiter kullanılıyor ama sıkıntı olduğuna dair yorumlar var.

Bu,risk değil,eşyanın tabiatına uygun bir
durumdur.Sayacınız,çift yönlü olmalı.

Çift yönlü olmadan da, limeter ile çalışabiliyor. Limiter şebeke faz girişine bağlanıyor, fazla üretimi sınırlandırıyor.
Benimde 3 kw invertor var limiter hakkında pek fazla Bilgi bulamadım limiter hakkında marka model ya da yardım lazım tşk

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri