Odanin prizinde elektrik var ama 3 volt gozukuyor. Lambalarda yanmiyor.

Yasin1056

Üye
Merhaba yurtdaşlar bir sorum olacakti. Gecen gun oturma odasindaki lamba ve televizyon kapandi. Diger odalarda hic bir sorun yok. Kontrol kalemiyle baktigimda elektrik var gozukuyor. Multimetre ile kontrol ettigimde 3 volt gerilim var. Sorun nedir anlayamadim. Tum gorus ve onerilerinize acigim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kablolarda gevşeklik olabilir, buat ve sigorta kutusuna bakın

Faz var Nötr kopuk. Sigortayı indirin prizi söküp kontrol edin

Faz nötür ve faz toprak arasını da ölçün. Muhtemelen birinde buatta veya arada bir gevşeme ya da kopma oldu. Yakın zamanda matkapla delme yapılmış olabilir mi?

Matkap la duvara yatak odası için dolap montajı yapılmış bir evde,
Çalışmayan bir prizin arızasını bulmak için gelen elektrikçiler kafayı sıyırıp gitmiş :)
En son ben gittim baktım prizi söküp kablolarla oynayıp dururken bir an orantısız güç uygulamamla nötr kablosunun duvarın içinden çıkıp gelmesi bir oldu.
Sayın @rsimsek bana o günü hatırlattı selam olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri