Oda Termostatı ve Termostatik Vana Birlikte Kullanılır mı?

Aksi

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Bulunduğum bölgeye doğalgaz yeni geliyor tabi doğal olarak daha önce hiç araştırmadığım konuları araştırmaya başladım. Doğalgaz kombisinin daha düşük tüketim sağlaması ve odalar arasında ısı farkı olmaması için konfor odaklı olarak evdeki peteklere termostatik vana taktırmak istedim. Ancak doğalgaz tesisat şirketleri inatla oda termostatı varken termostatik vanaya gerek yok diyorlar hatta bazıları kombiyi bozacağını bile iddia ediyor.

Öncelikle kurmak istediğim sistemi yazayım bu konuda uzman üyelerimizden sebepleri ile sistemin en ekonomik tüketimi sağlaması için nasıl kurulması gerektiğini yazarsa sevinirim.

Ev 160 m2
Kombi Vaillant ecotec pro vuw tr 236/5-3 yoğuşmalı kombi
Petek sayısı: 7
Havlupan sayısı: 2
En soğuk odaya modülasyonlu oda termostatı
7 adet termostatik vana (oda termostatı olan yerdeki çalıştırılmayacak)

İşin uzmanlarından oda termostatı ile birlikte termostatik vana kullanımı hakkında fikirlerini almak isterim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Termostatik vana demek bulundugu ortam ayarlandigi isiya geldigi zaman petege gelen suyu kesen vana demek oluyor ancak eger dis cephe mantolamaniz yok ise yukarda anlattigim sekilde duzgun olarak calismiyacaktir var ise calisir oda termostati ise ortam isisini dijital olarak kombiye gonderip isiniz yuksetmesinj veya azaltilmasini saglar budurumda oda termostati bulundugu odanin isisina gore hareket edip isi ayari yaparise diger odalarda bulunan termostatik vanalar isi ayari yapamazlar peki neden su nedenle oda termostati bulundugu odanin isisina gore kombinizi acip kapatir peki kombi oda termostatina uyup kapandiginda diger odalarda bulunan 7 adet termostatik vanalar peteklere giden suyun yeteri kadar sicak olmamasi nedeni ile islevseligini yerine getiremiyecektir onerim sudur oda termostati yerine tum peteklere termostatik vana takilip kombi isisinin kombiden ayarlanip stabil tutulmasidir peteklerin arkasina isi yansitici folyoda koyarsaniz cok ekonomik olucaktir saygilar

Merhabalar,

Ürününüz güzel bir ürün. Sizin bahsettiğiniz iki yöntemde ekonomi yapmak için kullanılan yöntemdir. Bence her ikisini aynı anda kullanmayınız.

Şahsi fikrim radyatör montajında altta sabit ayarlı köşe vana ( regülasyon için ) üstte ise açıp kapatmak için normal vana kullanınız. Bu şekilde kombi ilk montajdan sonra oda regülasyonları yapılır. Mesela 5 odanız var diye örnekliyorum. Her odayı açınız. Üst vanalar %50 yada %75 açık olsun. Alt vanalar kapaklı olup içinde allen anahtarla açılıp kapatılır. Odaları ısıtınız çok ısınanları regülasyon vanasını kısarak düşürünüz. Bu işlem biraz zaman alabilir bir kaç gün takip ediniz. Regülasyonu sağladığınızda üst vanaları duruma göre açıp kapatarak hassas kontrol sağlarsınız. Bu sisteme ek olarak kablosuz oda termostatı öneriyorum. Nedeni ise örnek veriyorum genelde akşamları oturma odasında oturup yatarken yatak odasına geçiyoruz. Kablosuz termostatı yanınızda o an için konakladığınız odaya götürüp oda sıcaklığını manuel termostattan ayarlayınız. Kombi ayar yaptığınız sıcaklığa gelince REGÜLASYON fonksiyonu ile gazı kısacaktır. Çoğunlukla oturduğunuz odanın konforunu sağlamış olursunuz. Bir örnek daha normal oturma esnasında sıcaklığı 22-24 C dereceye ayarlayabilirsiniz. Uyku esnasında termostatı yatak odasına götürüp 18-20 C dereceye ayarlayıp tasarruf yapabilirsiniz. Hem üşümemiş hemde ekonomi sağlamış olursunuz. Termostatın sabit durması bu ayarları yapmanızı biraz zorlaştırır diye düşünüyorum.

Oda termostatı kullanmayacaksanız her radyatör için termostatlı vana kullanabilir gerek görülen radyatörde ayar yaparak sıcaklık kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Şahsi fikrimdir. Değerlendirmeniz için öneride bulundum.

Kolay gelsin.

Benim evimde 7 gurup radyatör 2 havlupan var. Kombim ise buderus . Kombiye en uzak olan 2 havlupan ve iki radyatör de ( radyatörlerin biri salondaki iki guruptan biri oluyor) termostatik vana yok . Sebebi kombinin , bütün termostatik vanalar kapatsa dahi pompasının zorlanmaması. Ayrıca antre koridorunda ise modülasyonlu thermostat takılı. Ben bu şekilde kullanıyorum .5+1 dublex daire. Ankara iklimin de geçen yıl 1400₺ , bu yıl ise 1300₺ tükettim 1 Kasım-15 Mayıs arası. Bina mantolamalı.bu tip vanaların bence bir iyiliği ; her kısıp açmada ayar kolaylığı . Diğer klasik vanalarda istediğiniz hassasiyetle kısıp açmak kolay değil

Cevaplar için teşekkür ederim. Yeteri kadar ayrıntı vermediğim için tabi değerlendirmeler çok geniş bir bakış açısı ile olmuş.

Bu yıla kadar kömürlü kalorifer sistemi ile ısınıyorduk. Yalıtım fena olmadığı için gayet iyi ısınıyorduk. Ev kuzey güney cepheli bu nedenle güneye bakan odalar ve ortada kalan oda sıcak olurken kuzey tarafı soğuk oluyor. Evde çocuk olduğu için ev ısısını gece gündüz sabit bir ısıda tutacağım. En fazla geceleri 23 dereceden 22 dereceye düşürürüm.

Kombi mutfakta ve güneye baktığı için kalorifer peteği tamamen kapalı olsa bile sıcak oluyor. Ortadaki oda da kapılar kapatılırsa sauna kadar sıcak oluyor. Termostatik vana takmaktaki amacım sıcak odaların peteklerinin ayarlanan ısıya geldiğinde kapatılmasını sağlamak. Böylece fizik kuralları gereği daha az suyu ısıtmaya çalışan kombi daha düşük tüketim sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Kablosuz modulasyonlu (pid kontrol) oda termostatını ise en soğuk odaya koyarak temostatik vanaların işlevsiz kalmasını önleyebileceğimi düşünüyorum.

Bu şekilde bir sistem kursam istediğim verimi alabilir miyim? Alamazsam sebepleri ne olabilir?

Mantili olur tabikide sicak olan odalardaki tetmostatik vanalar sizin odaynin isisina gore ayarlamis oldugunuz ayara gelince kisip tum sicak suyu soguk olan odaki petege gondericektir o odada isindigi vakit dongu tamamlanir boylece tasarruf yapabilirsiniz tabiki ancak sistemin maliyetinin size geri donusu yani kendini amorti etmesi uzun vadede olucaktir

Bulunduğum bölgeye doğalgaz yeni geliyor tabi doğal olarak daha önce hiç araştırmadığım konuları araştırmaya başladım. Doğalgaz kombisinin daha düşük tüketim sağlaması ve odalar arasında ısı farkı olmaması için konfor odaklı olarak evdeki peteklere termostatik vana taktırmak istedim. Ancak doğalgaz tesisat şirketleri inatla oda termostatı varken termostatik vanaya gerek yok diyorlar hatta bazıları kombiyi bozacağını bile iddia ediyor.

Öncelikle kurmak istediğim sistemi yazayım bu konuda uzman üyelerimizden sebepleri ile sistemin en ekonomik tüketimi sağlaması için nasıl kurulması gerektiğini yazarsa sevinirim.

Ev 160 m2
Petek sayısı: 7
Havlupan sayısı: 2
En soğuk odaya modülasyonlu oda termostatı
7 adet termostatik vana (oda termostatı olan yerdeki çalıştırılmayacak)

İşin uzmanlarından oda termostatı ile birlikte termostatik vana kullanımı hakkında fikirlerini almak isterim.

Merhaba Sn Aksi .

Öncelikle Sağlık , hayırlı işler ve çalışmalar .

Bence oda termostatı , termostatik vanadan önce tesisatı ve ana kullanılacak ürünleri tartışsak daha iyi olacaktır diyorum .

İlk önce bilinmesi gereken , her ürünün kullanım ömrü vardır . konfor ve para ilişkisi .
Öncelikle her durum güzel diyelim '' oda termostatı ile birlikte termostatik vana ''
Şimdi kullanmaya başlayalım

Oda termostatı takıldı nereye : cihazı evin en soğuk odasına takmanız .
Ilık odaya takarsanız , diğer oda öncesi daha soğuk ise dereceyi yükseltmek zorunda kalırsınız , bir diğer odada yalıtım koruması iyi öncesi sıcaksa bu oda da çok sıcak olacak .
Tüm odalar oda termostatı sıcaklığa göre olacak .

Tek kontrol ( oda termostatı ) ilave her oda için çoklu kontrol ( termostatik vana ) takılması gerekecek .
Bir yanda da termostatik vana ile çoklu kontrol ediliyorsa niye o zaman oda termostatı taktırayım .
1 - Oda termostatı ( diğer odalar aynı sıcaklıkta olacak bir yerden kontrol )
2 - Termostatik vana ( her odaya gidip kendine göre ayar yapacaksın , çoklu kontrol )
3 - Oda termostatı , Termostatik vana beraber takıldı . ( güzel bir durum ama gereksiz mi üste yazdıklarım geçerli olacak )

Birde teknik tarafına bakalım .

Yoğuşmalı kombi amacı , tasarruf düşünmüyorsanız sorun yok .
Kombiden verim almak için yüksek derecelerde yakmamak gerekli .
Binanın yalıtımı çok iyi olması gerekir .
Yoğuşmalı kombi kullanımı + Oda termostatı , Termostatik vana ilişkisi teknik açıdan bilinmeli ( sıcak su derecesi ve hava sıcaklığı derecesi değerleri )

danfoss termostatik vana iki çeşit ( normal , gazlı )
siemens termostatik vana

Araştırın !!!

Kafanızı biraz daha karıştırayım , dış hava sensörü ile tasarruf !!!

Daireniz 160 metrekare diyorsunuz büyük ihtimalle banyo+wc birden fazladır .
Kullanım ve banyo sıcak suyu bu kombi ile yeterli gelecek mi ?

Kafanızı biraz daha karıştırayım , kombi boyleri !!!

Tam bu konulardan anlamıyorum ,
Araştırmalar sıkıcı geliyor çok çeşit marka ve ürünler var , Bıktım .
Firmalar tam açıklamalı broşürleri yoksa korkun iyi kailteli olsa bile sakladıkları ve yazmadıkları kısımlar vardır . Çalışma voltajları ,
Tam bilmiyorum araştırınız !!!

5-3 / 5-5 Çok yakın ürün bir üst model gibi ( satış taktıkları )
Dikkatli olmassanız geri dönüşü olmayan ürünü alabilirsiniz . ( Tam araştırma yapınız ACELE etmeyiniz )
Kombi Vaillant ecotec pro vuw tr 236/5-5 yoğuşmalı kombi
Lütfen : Teknik Farkı nedir ? Araştınıp yazarmısınız !!
Diğer markalar da var Unutmayınız .

Çok araştırmıştım , benim gibi araştırıssanız ürünü alamassınız ve kafayı yersiniz .
Şimdi bıktım araştırmaktan , kimsenin zarar görmesini istemiyorum ürün + servis + para + ustalık ilişki vs gibi .

Bir örnek vereyim . ( her durum içn geçerli değildir )
Vaillant Yoğuşmalı kombilerde , tesisatınız eski ise, demir tesisat ise veya oksijen bariyersiz düz boru kullanılmış ise
Hadi kullanılan borunu önemi nereden nereye !!!

http://urun.gittigidiyor.com/ev-ele...GwodyUMLfA&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Vaillant yoğuşmalı kombi için orj mi ? bilmiyorum .
Orj ise ürün Vaillanta tebrikler diyorum , ( Takılması gerekli düşüncesi ) Vaillant yoğuşmalı kombi bozulmaması .
Diğer yönü ise temizlenmesi problem bu durumda da servis hizmetleri !!! ( Akıllı bir düşünce iş çıkarmak )

Yeni tesitat çekildi mi ? , ( kollekkör veya normal sistem )
Kömürlü sistem tesisatı mı devam edilecek ? ( Petek ve boru sistemi )

Kolay Gelsin .
Not : konudan konuya atladık . İşin içine girince terliyorsunuz ,
Kafanızı çok karıştırdım . Kusura bakmayın . Sakın benim gibi kafayı yemeyin .

Sağlıcakla Kalınız .

Son düzenleme:
Mantili olur tabikide sicak olan odalardaki tetmostatik vanalar sizin odaynin isisina gore ayarlamis oldugunuz ayara gelince kisip tum sicak suyu soguk olan odaki petege gondericektir o odada isindigi vakit dongu tamamlanir boylece tasarruf yapabilirsiniz tabiki ancak sistemin maliyetinin size geri donusu yani kendini amorti etmesi uzun vadede olucaktir

Tahminin en geç 2 yılda 7 adet vananın parasını çıkarmış olur diye düşünüyorum. Tabi bunu zaman gösterecek.

Sayın @arkaplan vermiş olduğunuz fikirler için teşekkür ederim.

Kalorifer sistemi bina kurulurken yapıldığı için şu anda tesisat konusunda yapacak bir şeyim yok. Kombi konusunda 5-3 ile 5-5 arasında ne gibi bir fark var anlayamadım. Ancak aynı ya da benzer işi yapacak cihazlar arasında her zaman en ucuzu yani fiyat/performans olarak daha iyi olanı almayı tercih ederim.

Termostatik vanaları danfoss marka gazlı sistem taktıracağım. Oda termostatını ise kablosuz ve modülasyonlu (pid kontrollü) olmasına dikkat ettim. Aslında dediğiniz gibi dış ortam sıcaklığına bağlı olarak modülasyon yapan modellere de baktım ama fiyatları çok yüksekti ve bulunduğum bölgede kışlar çok sert geçmediği için tercih etmedim. İnşallah dış hava sıcaklığı modülasyonu almayarak hata yapmamışımdır.

Bu arada yoğuşmalı kombilerde dikkatimi çeken birşey oldu. En çok yoğuşmayı 50-55 derece arasında yaptığı söyleniyor ancak kombinin katoloğuna bakınca en verimli olduğu ısının 60 derece olduğu gözüküyor. Bu konuda teknik bilgisi olan var mı?

Son düzenleme:
Merhaba

'' Termostatik vanaları danfoss marka gazlı sistem taktıracağım''

https://www.termostatikvana.com/SSS/

https://www.termostatikvana.com/termostatik-radyator-vanalari-termostatik-vana-setleri/listeleme/TtFJX9.LtGc=|

Gazlı sistem

Gazlı Termostatik Vana Termostatı / Marka : Danfoss ( gaz sesi bazen geliyor , sessiz ortam ve dikkat meselesi )
Donma koruması, sıcaklık set-point limitleme ve kilitleme /
Dizayn : Dahili sensör / Bağlantı : RA / Min. sıcaklık (C) : 5 ° C / Maks. sıcaklık (C) : 26 ° C /
Renk : Beyaz/RAL 9016 / Tepki Süresi : 13 Dk.

Vana gövdelerinde köşe ve düz tip var
köşede başlık biraz petekte çıkma yapar

951ee858dcc14883c89f02039267b8a1.jpg

düzde yatay olacağından peketde çıkma yapmaz . ( Dikkat : petek yanı duvar mesafesi azsa boyu önemli )

0ee0212e970a417b70d7866378b3c296.jpg

T.Vana dik takılmaz !!! Yanlış takılmış !!!

SRthZyloMgmRcnMatBebGZN6hm7I1SDKmzkdeOZctyWfbURAuQ.jpg

Sıvı sistem ( diğer )

Sıvı Termostatik Vana Termostatı Marka : Danfoss ( çeşitleri )
Donma koruması, alt, üst sıcaklık limitleme ve kilitleme /
Dizayn : Dahili sensör / Bağlantı : RA / Min. sıcaklık (C) : 8 ° C / Maks. sıcaklık (C) : 28 ° C /
Renk : Beyaz/RAL 9016
/ Tepki Süresi : 20 Dk.

'' Serkan_48 Şahsi fikrim radyatör montajında altta sabit ayarlı köşe vana ( regülasyon için ) üstte ise açıp kapatmak için normal vana kullanınız. Bu şekilde kombi ilk montajdan sonra oda regülasyonları yapılır. ''

http://www.gkvana.com/index.aspx?ln=tr
Radyatör Vanası ( şık duruşu ve petekte çıkma yapmaz )
Güney Radyatör Vanası Reglaj için kullanılabilir ve havlupan için
veya
Danfoss marka .
https://www.termostatikvana.com/termostatik-radyator-vanalari-termostatik-vana-govdeleri/listeleme/rbr-jHaMLGE=|
Bakınız !!! Çeşitler .
Resim : Güney Radyatör Vanası
radyator_big[1].jpg

Önerim : Resim gösterdim ( altta ) , ürünler filitre ve kelebek vana pirinç olsun !!!
diğer ise temizlenecek konum alt üst kelebek vana ile kapatma ile kombi içindeki su boşalmadan kolay temizlik sistemi !!!
( Tek vana sisteminde filitre temizliğinde ortalık batar )
Tesisatcılar plastik vana ve plastik filitre kullanırlar , bir adet takarlar !!! ( DİKKAT )

ce9a266d0198f8705c1e3d16be40ad66.jpg

'' Bu arada yoğuşmalı kombilerde dikkatimi çeken birşey oldu. En çok yoğuşmayı 50-55 derece arasında yaptığı söyleniyor ancak kombinin katoloğuna bakınca en verimli olduğu ısının 60 derece olduğu gözüküyor. Bu konuda teknik bilgisi olan var mı? ''

http://www.buderus-tr.com/sayfa/1/289/sss

Kolay Gelsin . Sağlıcakla Kalınız !!!

Link için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri