NX CAM Robot Programlaması

Katılım
22 Şub 2017
Mesajlar
4
Puanları
1
Yaş
42
Endüstride İşleme Süreçlerini Robotlarla Planlama, Onaylama ve En İyi Duruma Getirme

Günümüzde hem ülkemizde hem de globalde pek çok endüstride robot kullanımı hızla artmakta.2 ana trend bu değişikliği yönlendirmekte: bunlardan ilki doğruluk hesaplarındaki son gelişmeler, diğeri ise robotların aynı işi tekrar tekrar yapma ve yük kapasitelerinin işleme görevleri için yeterli boyutta olması, bu husus önemli çünkü günümüzde uzun süreli çalışma saatlerinde hatasız olarak robotların çıkardığı kadar kaliteli iş çıkartacak nitelikli çalışanlar bulmak oldukça zor.

Kaldırma, kaynak yapma, yerleştirme gibi alışılagelmiş imalat faaliyetlerinin yanı sıra günümüzün robotları freze yapma, ezme , kırpma , yapıştırma gibi işlemleri de başarı ile yerine getiriyorlar. Günümüzün robotlarının yaptığı bu karmaşık üretim faaliyetlerinde robotların programlamasında, var olan yazılım ürünlerini kullanmak düz bir yaklaşım ve üretim süreci için zorlayıcı bir faktör olabilir. Bu aşamada Siemens PLM yazılım çözümleri işin içine girmektedir. Siemens PLM Software firması ileri seviyede robotik çözümler için Tecnomatix yazılımıyla birlikte , NX CAM yazılımını NX CAM robot programlama çözümleri için kullanmakta.

NX CAM robotik yazılımı ,endüstriyel robotlarınız için , işleme tarzı görevlerde , robotları dizayn etme, simüle etme, doğrulama, optimize etme ve programlama işlemlerini gerçekleştirmeye olanak sağlar. NX CAM robotik yazılım, çözümü yüksek hassasiyet isteyen , çok açılı robotik operasyonlarda yüksek verimlilik ve kaliteyi arttırır.

NX CAM Robot Yazılımı ve Sağladığı Faydalar

Robot Tanımlaması:

NX CAM machine tool builder(makine takım kurucusu) , şimdi, NX CAM ‘deki makine seleksiyonları gibi robotları kapsayarak , robotik kinematik zincirleri tanımlamaya olanak sağlıyor. Bu işlem robot hareketlerini simüle etmenin temelini oluştururken, aynı zamanda süreci kontrol eden kişiye doğru çıktı sağlar.

Robotik Yörüngede Takım Yolu:

NX CAM robot programlamasının arkasında yatan konsept, son dengeleyici devinimi sağlamak için NX CAM’in sağlam takım yolu oluşum metotlarını kullanmaktır. Bu devinim, kesicinin veya ezicinin hangi düzlemde ilerlemesi gerekliyse o düzlemde ilerlediğinden emin olmanızı sağlar. Buna ek olarak bazı durumlarda ekstra serbest açıyla hareket gerekmektedir. Robotun kurulumu, başlama ve bitiş durumları ve devinimi boyunca devinime kılavuzluk etmeye yardımcı olan ek kurallar sağlar.

İleri Robot Kurumları:

Zor menzilli karışık şekillerin işlenmesini mümkün kılma aşamasında NX CAM robot programı , robotu senkronize etmede ve devinim paletini kontrol etmede devreye girmektedir.

Robotik Yörünge Geçerlemesi:

Robotik yörünge geçerlemesi için, tam ve kanıtlanmış uygunlukta NX CAM geçerleme aracı sağlanmış durumdadır. Madde kaldırma geçerlemesi makine simülesi sırasında görüntülenebilir. Ayrıca robot, robotun takımı ve parçaları arasındaki her türlü problemi belirlemek için , çarpışma dedektörü ve sızdırma denetlemesi mevcuttur.

Offline Programlama:

NX CAM robot programlaması ile kullanıcı offline programlama yapabilme şansına sahiptir. Offline emir verme sistemi, devinime başlama, yaklaşma hareketi, kalkış hareketi gibi pek çok evrede kullanılabilir.

Ortak NX Platformu Sağlama:

NX robot programı ile, bilgisayar destekli imalat programı (CAM) gibi NX ‘in diğer aplikasyonlarının bazı faydalarından yararlanabilirsiniz. NX ‘de bilgisayar destekli dizayn CAD için standardize işlemi yapmak , CAM ve robotik programlama yazılım alma , yükleme ve eğitimini verme süreçlerinizi kolaylaştırır.

Son olarak belirtmek gerekir ki; NX CAM robot programlama çözümleri Siemens PLM Software bünyesindeki NX CAM ailesinin bir parçası olan veri ve süreç yönetim sistemi ile yönetilir. Boğaziçi Yazılım Siemens PLM Software firmasının Türkiye temsilcisi olarak hizmet vermektedir.
 

elemin

Üye
Katılım
29 Mar 2015
Mesajlar
104
Puanları
1
Yaş
55
bu yazılımları bizdeedinebiliyormuyuz bu yazılımla kuka robot gibi robot projeleri yapabilirmiyz her servo ve PLC ye uyarmı teşekkürler
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
121,236
Mesajlar
853,625
Kullanıcılar
436,624
Son üye
OguzzhannCakarr

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst