NPN transistörler

dagranz

Üye
Merhaba.Ben bir adet npn transistör aldım.Amacım dc motorlarını kontrol etmekti.Motorun artısını pilin artısına bağladım ve sonra npn transistörler ile de eksi yükün geçmesini kontrol edecektim ona göre de motor çalışacaktı.Ama nedense transistöre artı yükü vermeden diğer iki pin çalışıyor.Yani eksi yük geçiyor hemde daha base a artı yükü vermeden.Nerede hata var ?
(transistörüm BD243C datasheetlerine de baktım)

Ekli dosyalar

• motor.png
    motor.png
    20 KB · Görüntüleme: 19
Semaniza gore motorun hemen çalışması normaldir. Kontrol edebilmek için P ucuna 1k direnç bağlayıp , direncin diger ucunu da ; pilin + ucuna dokundurunca çalışır, + uçtan ayirinca durduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Semaniza gore motorun hemen çalışması normaldir. Kontrol edebilmek için P ucuna 1k direnç bağlayıp , direncin diger ucunu da ; pilin + ucuna dokundurunca çalışır, + uçtan ayirinca durduğunu gözlemleyebilirsiniz.
Selamün alyküm ustam NPN transistor kullanmak istiyorum pic16f877 için lakin elimde iki farklı bilgi var.
1) 4.7K(direnç) bağlanmış
2)1K(direnç) bağlanmış
bildiğiniz üzere bc337 NPN'nin P(BASE) bacağına bağlanmış
bunun bir hesabı var mı yoksa düşük K direnç yetiyormu?
Datasheet baktım bunu konuda bir bilgi göremedim.

Selamün alyküm ustam NPN transistor kullanmak istiyorum pic16f877 için lakin elimde iki farklı bilgi var.
1) 4.7K(direnç) bağlanmış
2)1K(direnç) bağlanmış
bildiğiniz üzere bc337 NPN'nin P(BASE) bacağına bağlanmış
bunun bir hesabı var mı yoksa düşük K direnç yetiyormu?
Datasheet baktım bunu konuda bir bilgi göremedim.
Hesabı var ve ohm kanunu. Kabaca; 5v/1k =5mA bir pinin mcu max vereceği akım 20mA datasheetinde yazar. Sonuçta 1k direnç ideali bir sonuç olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri