NodeMCU ve Nextion Ekran Kullanarak İnternet Üzerinden Neopixel LED Kontrolü

Berkay_91

Üye

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Nextion ekran ne için?

NodeMCU'nun herhangi bir ağ üzerinden internete bağlanabilmesi için ekrandaki arayüzden internete bağlanılmak istenen modemin SSID ve Şifresini kullanıcıların girebilmesi için Nextion ekran kullandım...

NodeMCU'nun herhangi bir ağ üzerinden internete bağlanabilmesi için ekrandaki arayüzden internete bağlanılmak istenen modemin SSID ve Şifresini kullanıcıların girebilmesi için Nextion ekran kullandım...
Konu geçmiş olsa da bir şeyler yazayım. SONOFF, S-LINK ve benzeri akıllı prizlerde olduğu gibi bir düğme ile cihaz belleği sıfırlanarak cihaz AP moduna geçerek telefon ya da bilgisayarla cihaza bağlanılıp SSID ve şifre kolayca girilebiliyor. Ben bu işi NodeMCU ve ESPxx serisi için bir adım öteye götürerek, diyelim 30 defa deneme sonunda modeme bağlanılamıyorsa, belleğindeki/eeprom bilgilerini sıfırlamasını ve tekrar AP moduna geçmesini sağlıyorum. Kısaca, başka bir amacı yoksa, sırf bu iş için herhangi bir ekrana gerek yok.

Yapılan iş içinse ekrana gerek yok zaten. Aynı iş cep/tablet/pc ekranı ile sağlanıyor. İki yolu var. Ya doğrudan cihaza (arduino-espxx) bağlanırsınız ya da üzerinde ssid şifre için eklenecek web sunucu aracılığıyla yine hem doğrudan hem de modem/ap aracılığıyla bağlanılıp bilgiler girilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri