Niktofili Nedir? Ne Anlama Gelir?

Niktofili (Nyctophilia) geceleri seven yani karanlıktan hoşlanan insanlara denilir. Gündüz uyumayı, gece takılmayı severler. Hatta sırf bu yüzden gece vardiyasını tercih ederek çalışan vardır. Burada da var mıdır hem sorayım hem de bilgi paylaşayım dedim. Herkese kolay gelsin :)

Niktofili (Nyctophilia) geceleri seven yani karanlıktan hoşlanan insanlara denilir. Gündüz uyumayı, gece takılmayı severler. Hatta sırf bu yüzden gece vardiyasını tercih ederek çalışan vardır. Burada da var mıdır hem sorayım hem de bilgi paylaşayım dedim. Herkese kolay gelsin :)
Kökenlerinin Transilvanya'ya dayandığını duymuştum. 🙂

buralarda var mıdır bilemem ama, eskiden aktif çalışırken, balıkçılık yapardık ve geceleri çalışmak zorundaydık. sonra karada çalışmaya başladım gazete dağıtım işi de geceleyindi. yani niktofili olmayıp ta niktofili gibi yaşadım. acısı şimdilerde çıkıyor geceleri uyuyamıyorum. hatta bazen günlerce uyuyamıyorum. en son rekorum 72 saatti.

1708099298870.png

uyutmuyor ki, sadece sızıyorum...

Kökenlerinin Transilvanya'ya dayandığını duymuştum. 🙂

Yani oradaki şatolar ve kaleler buna sebep olmuştur dersek yanılmayız herhalde. Öyle ilginç görünümleri var ki, biraz bakınca burada gece daha güzel vakit geçer diyebilir insan :)

buralarda var mıdır bilemem ama, eskiden aktif çalışırken, balıkçılık yapardık ve geceleri çalışmak zorundaydık. sonra karada çalışmaya başladım gazete dağıtım işi de geceleyindi. yani niktofili olmayıp ta niktofili gibi yaşadım. acısı şimdilerde çıkıyor geceleri uyuyamıyorum. hatta bazen günlerce uyuyamıyorum. en son rekorum 72 saatti.

Bu durumda galiba alışkanlık önemli rol oynuyor ve bunun etkileri yıllarca devam ediyor. Bir de dikkat ederseniz, vaktinin çoğunu evde geçiren insanlar hep geceleri takılıyor. Kimisi kitap okuyor, kimisi dizi-film izliyor, kimisi de hobileriyle ilgileniyor yani gecenin karanlığı ve sessizliğinde keyif yapıyor. Hele kalabalık bir şehirdeyse o kesmekeşlikten kurtulmak için buna başvuruyor. Sizin geçmişteki iş maceranız epey serüvenli geçmiş onu anladım :)

Yani oradaki şatolar ve kaleler buna sebep olmuştur dersek yanılmayız herhalde. Öyle ilginç görünümleri var ki, biraz bakınca burada gece daha güzel vakit geçer diyebilir insan🙂
Şatolar, kaleler evet. Egzotik mekanlar ama kökende gece gezenlerin "Kan" bağı da var sanırım kont Drakula ile.. 😃

Sizin geçmişteki iş maceranız epey serüvenli geçmiş onu anladım
anlatmayayım, şimdiki gençler, ne baba olmayı biliyor, nede ev geçindirmenin ne olduğunu biliyor. yaşadıkları çağ teknoloji çağı. ben gaz lambası, radyo çağından geliyorum. bizim yaştakiler belki farkında değiller ama biz son üç çağı da yaşayanlarız. hele birde benim yaşadığım yer gibi bir yerdeysen...

Eskiden geceleri 7 saatten fazla çalışmak yasaktı onu bazı mesleklerde 12 saate çıkardılar.
İşşiz kaldığım zaman özel güvenlik görevlisi olarak çalışmıştım.
Geceyi seçerdim.
Ama gündüzleride düğün toplantı filan olunca uykusuz kalıyordum.
20 gün dayanabildim. :)
Psikiyatriden psikotik depresyon teşhisi alınca bıraktım.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri