Nice Robus 600 Motor'a 5 Kablolu Fotoelektrik Sensör Bağlantısı

SaDeCe_SeN

Üye
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi Elimde Nice Robus 600 Motor var ve bu Motor'da "nice rba3/c " elektronik kart var. Ayrıca bu panel'e daha önceden takılmış 5 Kablolu Fotoelektrik Sensör var. ( OMRON E3JK - RR12 ). Bu sensörü bu motor'a nasıl bağlarım ? Elektronik kart'ın görseli aşağıdadır. Ayrıca Motor'un ve sensörün kılavuzunu da eklenti olarak ekledim.

Ekli dosyalar

• e432_e3jk_built-in_power_supply_photoelectric_sensor_datasheet_en.pdf
    6.1 MB · Görüntüleme: 26
  • nice-robus-600-1000-kullanma-kilavuzu.pdf
    200.9 KB · Görüntüleme: 6
  • 1.jpg
    1.jpg
    45 KB · Görüntüleme: 16
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sizin dökümanda şöyle bir yazı var.
"BluebusFotosel kablolarının bağlanacağı klemens. Bu Ürüne NİCE MOFB model fotoselden baş-ka fotosel takılamaz."
Aslında bu tarz cümleleri pek sevmem ancak adamlar illada benim sensörü kullan diyor.
Anladıgım kadarı ile cihazın sensor girişi(Bluebuss) besleme olarakta kullanılmış,yani bunun anlamı sensör girişinin çektigi akımın degişmesini sensor algıladı olarak kullanıyor.
Cihaza zarar verme riskini göze alırım derseniz,benim tavsiyem Bluebuss hattına paralel bir direnç(1Kohm denenerak bulunması gerekecek) baglayıp sonrada algılama yaptıgında direnç degeri düşmüş gibi yapıp(yani ikinci bir direnci parelel degdir çek şeklinde) algılamayı yapıyormu test edin.
Eger algılama yaparsa gerekli düzenlemeyi yapıp kendi sensorunuzun role cıkısına bu degdir çekte kullandıgımız direnci seri baglayarak kullanabilirsiniz.
Bu söyledigim mantıgın kesin bir olurlugu yok,ancak denemekte fayda var.Daha başka metodlarda kullanmıs olabilirler(kodlanmış data göndermek gibi)

sizin dökümanda şöyle bir yazı var.
"BluebusFotosel kablolarının bağlanacağı klemens. Bu Ürüne NİCE MOFB model fotoselden baş-ka fotosel takılamaz."
Aslında bu tarz cümleleri pek sevmem ancak adamlar illada benim sensörü kullan diyor.
Anladıgım kadarı ile cihazın sensor girişi(Bluebuss) besleme olarakta kullanılmış,yani bunun anlamı sensör girişinin çektigi akımın degişmesini sensor algıladı olarak kullanıyor.
Cihaza zarar verme riskini göze alırım derseniz,benim tavsiyem Bluebuss hattına paralel bir direnç(1Kohm denenerak bulunması gerekecek) baglayıp sonrada algılama yaptıgında direnç degeri düşmüş gibi yapıp(yani ikinci bir direnci parelel degdir çek şeklinde) algılamayı yapıyormu test edin.
Eger algılama yaparsa gerekli düzenlemeyi yapıp kendi sensorunuzun role cıkısına bu degdir çekte kullandıgımız direnci seri baglayarak kullanabilirsiniz.
Bu söyledigim mantıgın kesin bir olurlugu yok,ancak denemekte fayda var.Daha başka metodlarda kullanmıs olabilirler(kodlanmış data göndermek gibi)

Hocam şöyle diyeyim sensör'ün şemasına baktığımız zaman Mavi + Kahverengi uçlar +24V DC veya +220V AC akım ile çalışabiliyor. Şimdi bu uçları kartın S.C.A çıkışına bağladığım zaman ( bu klamens motor çalıştığında sürekli 24V DC akım veriyor ) sensör aktif oluyor. Siyah uç sensörün "COM" ucu. Bu ucu da mavi ile beraber S.C.A klamensine bağladım. Geri kalan gri ve beyaz kabloları da kartın "BLUEBUS" klamensine bağladım. Bu bağlantı da tam istediğim gibi olup sensör'ün yansıtıcısı ile arasının bağlantısını engellediğim zaman motor duruyor ancak problem şu ki araya girildiği zaman ben motor'un geri dönmesini istiyorum yani kapanmaya başlayan kapının açılmasını istiyorum ki olası bi kazanın önüne geçilebilsin. Bu şekilde sadece kapı duruyor. Hareket etmesi için tekrar kumandadan düğmeye basmanız lazım. Bastığınız da kapatma esnasında bağlantı kesildi ise kapanmaya devam ediyor. Umarım meramımı anlatabilmişimdir. :) Ayrıca motor'un programlasına da baktım. Bu durum ile ilgili birşey göremedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri