next ye 7500 fta arızası

mylifese

Üye
Next YE 7500 FTA receiver arızası :ilk açıldığında display ekranında başlangıç display led döngüsü olmamakta :(iki nokta üst üstte ) display de gözükmekte ve sonra kanala ait rakamlar displayde yazmaktadır. Bazende :(iki nokta üst üstte ) display de gözükmekte kanal rakamları gelmeyip receiver çalışmamakta birkaç defa enerjisi kesilip verilerek kanal rakamları gelip kanal izlemekteyim. Birkaç gün önce başladı. bu arıza neden kaynaklanıyor. yardımcı olursanız sevinirim.

yazılımdan dır büyük ihtimal elektronik arızada olabilir bi yazılım attırın düzelmezse elektronik arıza vardır

next ye 7500 fta besleme kartında ölçüm yaptım. kart çıkışında 22-5-12-8-3,3v gerilimler mevcut soğuk leğim yok . ana kart üzerinde tıp142c (pnp) 2 adet transistör mevcut. tuner kısmına yakın yerdeki transistör tetiklenmiyor. kart çift yön baskılı ve alan dar olduğundan tetikleme devresini takip edemedim. belli bir süre receivere besleme verilip tekrar ölçüm yaptığımda 19,42v gerilimi okuyorum ve receiver çalışıyor. birkaç kez besleme on- off verildiğinde bu transistörü tetiklenmesini sağlayan arızalı eleman nedir. böyle bir arıza başınıza geldiyse yardımcı olursanız sevinirim.

next 7500 fta receiver arızası çözümü besleme katında bulunan 1-11 kablo soketinde
1-30v (nc)
2-gnd
3-22V
4-5V
5-5V
6-12
7-8V
8-Gnd
9-3,3V
10-3,3V
11-Gnd
9-ve 10 nolu sokette 2,6 volt okunuyordu. 1000mf/6,3v kondanstör değiştildi.(Elle hissedilir derecede ısınıyor)
displayde açılış döngüsü ve kanal rakamları geldi. . Daha sonra yazılımı güncelleştirdim. Receiver çalışıyor.

baskı devre üzerindeki yollarda sorun olabilir hocam

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri