Nec Tokin kapasitör

ryzen

Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar. İyi forumlar. Elimde görüntü vermeyen laptop var ve sıkıntının işlemcinin arkasındaki Nec Tokin kapasitörde olabileceğini gördüm birkaç yerde. Sorunun gpu'dan mı kapasitörden mi kaynaklandığını kesin olarak anlamam gerekiyor. Elimde sadece multimetre var , kapasitörün sağlam olup olmadığını nasıl anlarım , işlemcinin yeterli voltajı alıp almadığını nasıl anlarım bunlara cevap bulabilirsem kapasitörü değiştirmeliyim. Ayrıca yarım saatlik çalıştırmada (uzay montaj) tam işlemcinin üzerindeki bakır yollardan ölçüm yaptığımda yaklaşık 34 derecelerde geziyor. Kapasitör arızalandığı için işlemci yeterli akım çekemiyor ve görüntü vermiyor olabilir mi çünkü hiç ısınmıyor galiba ? (HDD , DVD player takılı değil) 0.21 amper akım çekiyor anakart fişe takınca. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

(görüntü alıntıdır, benim anakartın aynısı)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-11-28-19-19-22-647_com.vanced.android.youtube.jpg
    Screenshot_2021-11-28-19-19-22-647_com.vanced.android.youtube.jpg
    292.8 KB · Görüntüleme: 42
multimetrenizde kapasite ölçümü varsa söküp ölçebilirsiniz. devre üzerinde ölçemeyebilirsiniz yada hatalı ölçülür.
Nec/Tokin kondansatörü genelde CPU arka yüzeyinde bulunur .
Sökmek için BGA cihazı gerekir ama ben profesyonel değilim diyorsanız ,elimde dikkatli sakar değilim diyorsanız ince bir düz ağız bıçakla katman katman soyarak çıkarabilirsiniz ,en alt lehim çıkana kadar temizlenecek .
orta bölge şase iki yan + pozitifdir.
330 uf 2.5 v tantal kondansatör kesinlikle düşük ESR olmalı ,en az 9mohm .
kutuplar doğru şekilde gelecek biçimde sağa 2 sola 2 parelel bağlanacak .
bu paralel bağlantı sonucu orijinal Nec/Tokin in 1.5mohm değerine yaklaşmış olacaksınız
kapasitans uf değeri % 50 sınırı çok aşmadıktan sonra problem yok
Örnekle 0E 907 900 uf
4 adet 330 uf tantal kondansatör 1320 uf
lehimlemek için bakır yüzey çok geniş olduğu için en az 60 watt lık havya gereklidir.
lehimleme işlemi yapmadan önce havyanızın topraklanmış ,CPU nuz çıkarılmış olması menfaatiniz icabıdır.
dikkatli ve temiz iş çıkarırsanız . sorununuz çözülmüş olacaktır

multimetrenizde kapasite ölçümü varsa söküp ölçebilirsiniz. devre üzerinde ölçemeyebilirsiniz yada hatalı ölçülür.
maalesef sadece kalem havya ile sökmek çok zor diye okudum. elimde sadece kalem havya var. devre üzerinde ölçü aletinin bir ucu şase diğer ucu kapasitördeki uçlara sırayla değdiğimde sürekli ötmesi kısa devre olduğunu gösterir mi?

ALL RİSKS ARE YOURS​

bir cep telefonu tamircisine götürün sizin için söküp kondansatörü ölçsünler.

Son düzenleme:
Selamün aleyküm arkadaşlar. İyi forumlar. Elimde görüntü vermeyen laptop var ve sıkıntının işlemcinin arkasındaki Nec Tokin kapasitörde olabileceğini gördüm birkaç yerde. Sorunun gpu'dan mı kapasitörden mi kaynaklandığını kesin olarak anlamam gerekiyor. Elimde sadece multimetre var , kapasitörün sağlam olup olmadığını nasıl anlarım , işlemcinin yeterli voltajı alıp almadığını nasıl anlarım bunlara cevap bulabilirsem kapasitörü değiştirmeliyim. Ayrıca yarım saatlik çalıştırmada (uzay montaj) tam işlemcinin üzerindeki bakır yollardan ölçüm yaptığımda yaklaşık 34 derecelerde geziyor. Kapasitör arızalandığı için işlemci yeterli akım çekemiyor ve görüntü vermiyor olabilir mi çünkü hiç ısınmıyor galiba ? (HDD , DVD player takılı değil) 0.21 amper akım çekiyor anakart fişe takınca. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

(görüntü alıntıdır, benim anakartın aynısı)
Nec tokin i parçalayarak sokebilirsiniz lehim yaparken kesinlikle sıcak hava vurmayın havya ile lehimleyin işlemcinin arkasında olduğu için işlemci soketi i veya işlemciyi soğuk lehim e düşebilir
Ölçmeye gerek yok direk değiştirip deniyebilirsiniz yerine 330uf tantalyum kapasitörler den 4 adet paralel bagliyarak ucuz ve kolay çözüm sağlanabiliyor buraya bağlanacak kapasitörlerin de laptop hurda anakartlardan almakta fayda var ve mümkünse alınan kapasitorleri CPU beslemesinden almakta çok fayda var çünkü bu kapasitörler daha kaliteli kapasitör takarken + ve - yönlerine çok dikkat etmek gerekiyor

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri