Nasıl bir zaman rölesi kullanmalıyım ?

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Değerli arkadaşlarım !
Çalıştığım sitedeki dairelerin banyo aydınlatması komitatör anahtarla yapılıyor. Ayna üzerinde bir aplik ve tavanda gömme tip armatürler var. Komitatörün bir anahtarı apliği, diğer anahtarı tavandaki lambaları yakıyor. Sonradan tavana bir aspiratör takılmış ve tavan lambaları ile paralel bağlanmış. Tavan lambaları yakılınca aspiratörde haliyle çalışıyor. Tuvalete giren şahıs tavandaki aspiratörün sesinden rahatsız olduğu için tavan lambalarını kapatıp, ayna üzerindeki apliği yakmak zorunda kalıyor.

Şimdi gelelim sorunuma ;

Öyle bir zaman rölesi arıyorumki, tavan lambalarını yaktığım zaman aspiratör çalışmayacak, tuvaletten çıktıktan sonra anahtarı kapatınca zaman rölesi devreye girecek ve aspiratör ayarlanan süre kadar çalışıp duracak.

Tavan asma tavan olduğu için röleyi rahatlıkla tavan içine monte edebilirim.

Bildiğiniz bu şekilde çalışan zaman rölesi varmı, varsa markasını ve modelini verebilirmisiniz.

Teşekkürler, hoşçakalın.

üstadım;
tavan lambasına paralel baglı bir kontaktör rolesi üzerinden bobinine enerji alan "çektirmede gecikmeli zaman rölesi "ne apiratörü baglamak suretiyle sorun çözülebilir. Kolaygelsin...

Şefim bana kalsa derimki apligi iptal et veya hiç iptal etme anahtarların oldugu yere ikili kasa koy apligin anahtarı tekli ve ayrı olsun duvardaki komitatör anahtarın yerinede vaviyen anahtar koy anahtarı kapattıgında tavan lambası yansın anahtarı açtıgında lamba sönsün ve zaman rölesi devreye girsin fan çalışsın belirtilen süre sonunda fan kendisi dursun.Bilmem yardımcı olabildimmi aklıma ilk gelen bu oldu.Zaman rölesinide araştırıcam

sayın abim, ters zaman rölesi ve bi röle ile çalıştırabiliriz

Ekli dosyalar

• aspilatör.rar
    3.2 KB · Görüntüleme: 55
Sayın ht2lgl ve coskuncoban73 arkadaşım !
Önerileriniz için teşekkür ediyorum. Aslında ben sadece bir röle ile çözebilirmiyim diye sormuştum. Buattan röleye ilave bir faz kablosu çekmem gerektiğini biliyorum.

Aslında komitatörün bir anahtarını vaviyen yapabilsem olayı çözerimde. Ayrıca anahtarın yanına ikinci bir kasa için kırıp dökme şansım yok. Sadece buattan asma tavan içine ilave faz kablosu çekip röleye verebilirim.

ekts simülasyonunda çalışma yanlış oluyo sen sadece çizimi kullan bi röle birde normal bi zaman rölesi ile olur bu iş.yani anahtar kapatıldığında bırakan rölenin NC sinden zaman rölesi enerjilenecek zaman sonunda fan duracak.

Ekli dosyalar

• CEVAP.rar
    3.2 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
ekts simülasyonunda çalışma yanlış oluyo sen sadece çizimi kullan bi röle birde normal bi zaman rölesi ile olur bu iş.yani anahtar kapatıldığında bırakan rölenin NC sinden zaman rölesi enerjilenecek zaman sonunda fan duracak.

şu
"cevap.esc" dosyasını nasıl açabilirim acaba?

bu devreyi yapan var mı acaba?
Ben de böyle bir uygulama arıyorum.
Yalnız şöyle bir ilave olabilir. Fan çalışıyorken odaya yeni giriş olduğunda, (aydınlatma açıldığında) fan duracak ve yeni bir komut bekleyecek.
Böyle bir devre arıyorum.
Bu arada devre çiziminize baktım ama elektronik konusunda iyi değilimdir o yüzden pek bir şey anlamadım. Sadece banyoma bunun gibi bir çalışma yapmak istiyorum. Hepsi bu kadar..
Yardımcı olursanız sevinirim.

Anahtarı kapattığımızda enerji olmayacağı için hem zaman rölesi hemde aspiratör nasıl çalışacak..Ne yaparsak yapalım ikinci bir kablo çekmek şart yani..

bu devreyi yapan var mı acaba?
Ben de böyle bir uygulama arıyorum.
Yalnız şöyle bir ilave olabilir. Fan çalışıyorken odaya yeni giriş olduğunda, (aydınlatma açıldığında) fan duracak ve yeni bir komut bekleyecek.
Böyle bir devre arıyorum.
Bu arada devre çiziminize baktım ama elektronik konusunda iyi değilimdir o yüzden pek bir şey anlamadım. Sadece banyoma bunun gibi bir çalışma yapmak istiyorum. Hepsi bu kadar..
Yardımcı olursanız sevinirim.

Şunu yeniden hortlatayım.

Cevap veren çıkar umarım..

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,973
Son üye
sfc16

Yeni konular

Geri