Mutfak Metallerinden Elektrik Çarpması.

Koray Uner

Üye
Merhabalar, sorunuma yardım bulmak amacıyla üye oldum, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Oturduğum bina dört yıllık, daha önce hiç bir sıkıntı yaşamama rağmen son bir hafta kadar, mutfak musluğuna dokunduğumda küçük ama önemsenecek kadar bir çarpma oluyor, aynı şekilde fırın metallerinden ve hatta pvc balkon kapısının metal anahtarına dahi dokunurken elektrik çarpıyor. Fırının üzerindeki çaydanlık metaline dokunduğum zaman da çarpıyor. Mutfak ve balkon yanyana ve kombi balkonda.. gerçekten çok merak ediyorum kaynağını bir iki ustadan yardım talep ettim gelip baktılar ama anlamadılar bulaşık makinesinden kaynaklanıyor dedi biri. Şöyle fırın ocak bulaşık makinesi hepsinin fişini çektim ve hatta dairenin tüm sigortalarını kapatmış olmama rağmen bu durumu yaşıyorum ben, üç gündür lateks lastik eldiven ile girip çıkıyorum mutfağa. Kombiden kaynaklanma durumu olabilir mi arkadaşlar ?? Öyleyse nasıl mantığı nedir ?? Çünkü balkona çıkan pvc kapının anahtarı dahi çarpıyor anlamadım ben bu işi , lütfen değerli fikirlerinizi benimle paylaşın ben de çağıracağım ustaya anlatayım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu durum yeni veya yakın zamanda oluştu ise
büyük ihtimalle kablolardan birisinde izalasyon zedelenmesi veya bir cihazınız da elektrik kaçağı kaynaklı toprak hattına kaçırma var.
Kendimden örnek vereyim;
bizim kiracı ne yaptıysa priz'lerle mi oynadı artık (1ci kattan bahsediyorum)
bizim 3cü kattaki banyo'da musluklara dokununca elektrik çarpıyordu.
kiracı çıkınca bu daha da arttı. orta kat da boştu. sırayla dairelerin sigortalarını indirdim. 1ci kattan kaynaklandığını çözdüm. sonra tek tek linyeleri kontrol ettim. sorunlu linyenin prizlerini açtım ki.
Faz kablosu çıkmış toprak hattına temas ediyor.
Eğer elektrik bilgisine sahip değilseniz işi bilen birisinden destek alarak gerekirse tüm binada tespit yaptırmanız gerekecek.

Bina yakınından yüksek gerilim hattı geçiyor mu, ya da sizin kendi üzerinizde bir statik elektrik olmuş olmasın? Başkalarını da çarpıyor mu, diğer dairelerde de var mı?

Çok teşekkür ederim, evet sizin örnekle benzer olacak sanırım. Çünkü kendi dairemde tüm sigortaları indirmeme rağmen yine oluyor bu durum, ama yine de tüm sigortaları indirsem de , mutfak balkonundaki kombiden kaynaklanma ihtimaline ne diyorsunuz ??
Bina yakınından yüksek gerilim hattı geçiyor mu, ya da sizin kendi üzerinizde bir statik elektrik olmuş olmasın? Başkalarını da çarpıyor mu, diğer dairelerde de var mı

Yani şöyle dört yıldır oturuyorum bu dairede hani bunlarla ilgili olacağını sanmıyorum kendi üzerimde de statik elektrik olabilir tabi ama kontrol kalemi ile bakıyoruz elektriği görüyoruz yanıp sönüyor yani fiziki olarak bi elektrik var
Saf yün kazağımız var mı,,,
Var evet ama kontrol kalemi ile ölçüyoruz elektriği görüyoruz yanıp sönüyor yani bendeki statik elektrik ile ilgili bir durum değil , mutfakta kaçak elektrik var ve kaynağını merak ediyorum

Bina 4 yıllık olduğuna göre dairelerde kaçak akım koruma rölesi olmalı. Sizin evinizdeki cihazlarda kaçak olsa kaçak akım koruma rölesi atardı. Başka dairelerde problem olsa onlarınki de atardı tabi iptal ettiren olmadıysa. Birisinin evinde kaçak varsa nedenini bulamayıp röleyi iptal ettilerse ondan olabilir.

bu durum yeni veya yakın zamanda oluştu ise
büyük ihtimalle kablolardan birisinde izalasyon zedelenmesi veya bir cihazınız da elektrik kaçağı kaynaklı toprak hattına kaçırma var.
Kendimden örnek vereyim;
bizim kiracı ne yaptıysa priz'lerle mi oynadı artık (1ci kattan bahsediyorum)
bizim 3cü kattaki banyo'da musluklara dokununca elektrik çarpıyordu.
kiracı çıkınca bu daha da arttı. orta kat da boştu. sırayla dairelerin sigortalarını indirdim. 1ci kattan kaynaklandığını çözdüm. sonra tek tek linyeleri kontrol ettim. sorunlu linyenin prizlerini açtım ki.
Faz kablosu çıkmış toprak hattına temas ediyor.
Eğer elektrik bilgisine sahip değilseniz işi bilen birisinden destek alarak gerekirse tüm binada tespit yaptırmanız gerekecek.
Çok teşekkür ederim, evet sizin örnekle benzer olacak sanırım. Çünkü kendi dairemde tüm sigortaları indirmeme rağmen yine oluyor bu durum, ama yine de tüm sigortaları indirsem de , mutfak balkonundaki kombiden kaynaklanma ihtimaline ne diyorsunuz ??

Ölçüm olmadan anlamak zor! Gelen elektrikçi sadece kontrol kalemiyle mi baktı, ölçü aleti yok muydu?

Bina 4 yıllık olduğuna göre dairelerde kaçak akım koruma rölesi olmalı. Sizin evinizdeki cihazlarda kaçak olsa kaçak akım koruma rölesi atardı. Başka dairelerde problem olsa onlarınki de atardı tabi iptal ettiren olmadıysa. Birisinin evinde kaçak varsa nedenini bulamayıp röleyi iptal ettilerse ondan olabilir.
Evet haklısınız bendeki cihaz veya makinelerde kaçak olsa role atar. O da olmuyor. Herhangi bir komşu da iptal ettirmedi zaten dört aile bina. Biliyoruz birbirimizi haberimiz olur böyle birşey olsa, yani bilemiyorum ya kombi diye düşünüyorum ama o da sağdan soldan duyduğum için yoksa mantığını anladığımdan değil 😂😂
Ölçüm olmadan anlamak zor! Gelen elektrikçi sadece kontrol kalemiyle mi baktı, ölçü aleti yok muydu?
Yok abi elini kolunu sallaya sallaya geldi bulaşık makinesinden dedi 80 lira da aldı gitti

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri