multimetre ve reaktif güç rolesinin bağlantısı

zefiran

Üye
arkadaşlar multimetre ve reaktif güç rolesini aynı akım tarafosu üzerinden bağlamak istiyorum nasıl bağlanabilir mümkünse çizimle gösterirseniz daha iyi anlaşılır kanımca

multimetrem entes
reaktif güç rolem entes 3 fazlı 3 akım tarafolu

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Akım trafosunun gücü küçük güçlü ise güç kaybı yaşanabilir.
Başka bir markanın röle ve multimetreleri aynı akım trafosundan çalıştırılabiliyor. Entes'te sorun yaratır mı tam olarak bilemiyorum.
Teknik servisini arayın derim...

Hocam ayni akim trafosundan birden fazla besleme tavsiye edilmiyor...RGKR Roleleri mutlaka ayri bir akim trafosundan besleyin deniliyor...Bunu sebebi genc arkadasin bahsettigi, gucun yeterli olmasi gerekliligi mi baska bir sebebler daha mi var net bilmiyorum ama dedigim gibi tavsiye edilmiyor..Bunu eklemek istedim...

Akım trafolarının gücü genelde 10VA olanı kullanılır. Bu durumda hem röle hem de multimetrede voltaj düşeceği için (seri devre) akım trafosunun gücü az gelebilir, ölçüm sağlıklı olmayabilir. 20VA olan akım trafosu ile yapılabilir. Dediğim gibi bunu Entes teknik servisine sormak doğru olanı.

Hem Reaktif Güç Kontrol Rölesi hem de Multimetre Özelliği olan bir ürünü var TENSE'nin. Bir inceleyin:

Ekli dosyalar

• RGT12M_TENSE.rar
    464.9 KB · Görüntüleme: 4
Entes dokümanlarında,Reaktif güç rölesi için güç tüketimi < 2 VA,multimetre için 1 VA olarak belirtilmektedir.İki
cihaz arasındaki kablo kesitleri düşük olmamak ve aralarındaki mesafe uzak olmamak şartiyle ( kablolardaki ve
cihazlardaki güç kaybı,akım trafosu gücünden küçük olmak ),iki cihaz aynı akım trafosundan beslenebilir.Akım
trafosu gücünün artırılması,doyma katsayısını olumsuz yönde etkileyerek,kısa devre halinde,cihazların hasarlan-
masına sebep olur.Genel olarak,10 VA kullanılması ( cihazlar birbirine yakın ve tel kesiti asgari 2,5 mm2 şartiyle )
halinde,aynı akım trafosuna iki cihaz seri olarak bağlanabilir.

fahri yetiş'in tespitlerinden sonra geriye birşey kalmıyor...
20VA önerim güç kaybı olursa diye idi. Güç kaybı olmadığı durumda tabii ki de cihazlar zarar görür.

tense de bu güç kaybı söz konusumudur arkadaşlar güneydr arkadaşımızın bu konuda düşüncelerive deneyleri varsa yazarsa memnun kalırım

Röleler ve multimetreler değişik marka olunca problem oluyor,bizzat yaşadım.Fakat biz bunları paralel değilde seri olarak bağlasak yani k ucunu alsak röleye girsek ordan çıkıp multimetreye gitsek ordanda çıkıp l ucuna girsek ne problem olur acaba.
Ayrıca artık yeni rölelerin hepsinde I-V-Hz-Va-Cosq gösteriyor,multimetreleri neden takarız

Ölçü aletleri zaten seri bağlanmalıdır.Paralel olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri