multimetre alırken pil yuvasına dikkat edin !!!

merhabalar ,
Açtığım konu önemsiz gözükebilir ancak en azından bu yazdıklarımın yararı olacaktır. Multimetrelerin bir kısmında görülen bir durum ise pil kapağının olmamasıdır. Fabrika otomasyon olarak üretimde (çok az da olsa ) ürün vidalarının sıkılırken dişlerinin aşındığı görülmektedir. Ancak bu aşınma problemi pil değişimi ve uzun süre kullanılmayacağında pili çıkarma işleminde vidanın dişlerinin daha da gitmesine neden olduğu görülmektedir. bu durum sonucunda belki de vida sökülemez hale gelebilecektir.

Vida diş zedeleme sebepleri;
-uygun olmayan uç ile sıkmak veya sökmeye çalışmak
-baskı uygulamak (bu baskı vidanın bulunduğu kanala zarar verebilir dikkat )
-yüksek hızda sıkmak veya sökmeye çalışmak
-vidanın kalitesi (kalite düşük ise siz ne yaparsanız yapın dişin zedelenmesine engel olamayacaktır)
-bıçak ile yıldız tornavida açmak (çok açmaya çalışan gördüm aman bu olmaz )

Eğer aldığınız multimetre pil kapağı yoksa ve pil değiştirmek için sizde üstteki problemleri uyguladığınızda vidanın o alandan sökülmesi zor olabilmektedir ve hatta sökülemeyebilecektir. Dişi giden ve zarar gören bir vida zorla da olsa bir daha sıkılmamalıdır. O vida bir daha sökülemeyebilir....

Dişi giden bir vida eğer sökülemiyorsa ve o vidanın yer aldığı ürün zarar verilebilecek bir cihaz ise mecburi olarak vidayı sökmek için ne yapılabilir sizce ....

saygılarımla
selman güleç
konya

not:
konu umarım doğru yerdedir..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eğer vida sökülmüyorsa,vidanın kalınlığında bir demir delme matkap ucuyla vidanın baş kısmı yontulur,böylece kapak açılmış olur.vidanın kalan parçası bir pense yardımıyla sökülür. tekrar kapağa uygun bir vida takabilirsiniz.

merhabalar ,
zar zor söktüm vidayı ama ona uygun bir vida bulana kadar bekleyeceğim sanırım. vidayı kasanın tam 2 cm içine girecek şekilde hazırlamışlar yuvasını. bu yüzden vida çıkmasaydı benim gibi ağır işlerde vida sıkmaya alışan için bu hassas vida çıkarmak zor olacaktı...

Yüksek meblağ ile aldığım bir cihazım vardı. 2 aydan daha kısa sürede içinde pil unutmuşum bu süre içinde pil kusup cihazımın dış kasasını ziyan etmiş. devreyi açtım problem yok. yalnız dış kasa biraz oksitten boya atmış. bu yüzden multimetre de kaliteli pil koymadıklarından ve uzun süre kullanmayacağımdan (askerlik görevi) pili kusmaması için çıkarmak isterken bu duruma düştüm.

vakit ayırıpta yardımlarınızdan dolayı çok teşekkürler....

saygılarımla
selman

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri