Mq135 li sensörlü proje için yardım

Bir Arduino projesi yapmak istiyorum projede Arduino mega mq135 2x16 ekran i2c modüllü hc06 SD kart modül bu cihaz havadaki karbonmonoksit değerini ölçecek ekrana yansıtacak eğer değer 0 150 ppm arasındaysa t. Yazacak 150 300ppm arasında ise O. Yazacak 300 üreznde ise k. Yazacak bu değerleri anlık olarak SD karta kaydedecek ve fotoğrafını verdiğim uygulamadan ekrandaki değerler görüntülenecek bu cihazda bana yardımcı olabilecek varmı ve Arduino unomu megamı seçmeliyim Screenshot_20211118-100704~2.png

Yapmak istediğin işlem basit ve hız gerektirmeyen bir işlem. Unonun pin sayısı buna yetecektir. Uno en mantıklı seçim

paranız çoksa mega kullanabilirsin.

paranız çoksa mega kullanabilirsin.
Ben mega kullanıcam herşey tamam neyi nereye bağlicağımı biliyorum ko işi canımı sıkıyor

Bir Arduino projesi yapmak istiyorum projede Arduino mega mq135 2x16 ekran i2c modüllü hc06 SD kart modül bu cihaz havadaki karbonmonoksit değerini ölçecek ekrana yansıtacak eğer değer 0 150 ppm arasındaysa t. Yazacak 150 300ppm arasında ise O. Yazacak 300 üreznde ise k. Yazacak bu değerleri anlık olarak SD karta kaydedecek ve fotoğrafını verdiğim uygulamadan ekrandaki değerler görüntülenecek bu cihazda bana yardımcı olabilecek varmı ve Arduino unomu megamı seçmeliyimEkli dosyayı görüntüle 82921
Bana kodlamasında yardımcı olabilecek varmı

Başka forumada sordum o forumdakiler mega kullan dedi
Parasını o forumdakiler ödeyecekse mega alabilirsin. Ekran 2 pin, sd kart 4 pin, sensör iki veya 4 pin kullanacak. Bt modülü bildiğin 2 tane uart pini kullanacak, ve doğru düzgün matematiksel işlem yapmayacak ram, flash kaplamayacak. Uno bundan daha karmaşık işleri bile yapabilir.

Parasını o forumdakiler ödeyecekse mega alabilirsin. Ekran 2 pin, sd kart 4 pin, sensör iki veya 4 pin kullanacak. Bt modülü bildiğin 2 tane uart pini kullanacak, ve doğru düzgün matematiksel işlem yapmayacak ram, flash kaplamayacak. Uno bundan daha karmaşık işleri bile yapabilir.
Ben 12 yaşında bu işte yeni biriyim bazı pinler birbiriyle aynı pine takılması lazım mesela gnd sayısı az geldiğinde ne olucak veya 5v

Yapman gereken şey internette bulduğun örneği birebir kopyalamak yerine, ayrı ayrı yapılmış projeleri yapmak. Öğrendiğin zaman bunları birleştirebilirsin. Mesela ilk başta uno ile sd karta nasıl yazılır bunu yap. Sonra sensör okumasını yap, sonra bt göndermeyi yap, sonra ekrana yazmayı yap. Eminim bunların hepsi unoyla yapılmıştır. İnternette ayrı ayrı bulabilirsin. En sonda hepsini birleştir. 5v gnd pinleri ortak kullanabilirsin. Yani aynı pini birbirinden farklı elemanlara bağlayabilirsin. Yeterki doğru yönde olsun.

Yapman gereken şey internette bulduğun örneği birebir kopyalamak yerine, ayrı ayrı yapılmış projeleri yapmak. Öğrendiğin zaman bunları birleştirebilirsin. Mesela ilk başta uno ile sd karta nasıl yazılır bunu yap. Sonra sensör okumasını yap, sonra bt göndermeyi yap, sonra ekrana yazmayı yap. Eminim bunların hepsi unoyla yapılmıştır. İnternette ayrı ayrı bulabilirsin. En sonda hepsini birleştir. 5v gnd pinleri ortak kullanabilirsin. Yani aynı pini birbirinden farklı elemanlara bağlayabilirsin. Yeterki doğru yönde olsun.
Ben neyi neye bağlıcağımı çözdüm ama kod nasıl yazacağım internette hazır kod yok hazır kodları birleştirmeyi düşündüm bu mantıklımıdır

Maalesef yeterli değil. Kod yazmayı bilmezsen varolan kodları birleştiremezsin. Bu konuda en az 100 tane soru gördüm hepsi bir yerlerden bulduğu kodu diğeriyle birleştirip işini halletmeye çalışıyordu ve verdiğim çözümleri uygulayamıyordu, onun yerine bitmiş hazır kod bekliyorlardı. Bu işi öğrenmek istiyorsan basit projelerden başlayarak kodlamayı öğrenmen gerekir. YouTube da milyonlarca video var. Şimdiden başla.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri