Motorun Yük Çekmemesi

kkenann

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Sorunum şu. Elimde 400 watt bir yana kayar kapı motoru var.Bunu yukarıya meyilli bir şekilde bir platforma koydum ve platformu aşağı yukarı dişli sayesinde hareket ettiriyor. aşağıya inerken 50 kg yükü çok rahat indiriyor fakat yukarı çıkarken motor ınlama yapıyor ve çıkarmıyor yani gücü yetmiyor çıkaramıyor.Motoru büyüttüm fakat aynı sorun hala devam ediyor.Platformun ağırlığı 50 kg. kondansatörle 220v la çalıştırıyorum.Bu motorla tam verim almak istiyorum.Motorum normalde 1500 kg. için yapılmış bir motor fakat bende 100 kg. kaldırmıyor.ne yapmam lazım acil yardımlarınızı bekliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kondansatörle 220v da çalıştırdığınızı belirmişsiniz.Motorunuz 3fazlı mı?Böyle ise kondansatör uygun olmayabilir.3fazlı motor ise ;1faz beslemeli 3faz çıkışlı bir sürücü ile deneyin.

Kondansatörle 220v da çalıştırdığınızı belirmişsiniz.Motorunuz 3fazlı mı?Böyle ise kondansatör uygun olmayabilir.3fazlı motor ise ;1faz beslemeli 3faz çıkışlı bir sürücü ile deneyin.

Yardımın için çok teşekkür ederim.Motorum monofaze.3 fazlı değil yani

Merhaba arkadaşlar,

Sorunum şu. Elimde 400 watt bir yana kayar kapı motoru var.Bunu yukarıya meyilli bir şekilde bir platforma koydum ve platformu aşağı yukarı dişli sayesinde hareket ettiriyor. aşağıya inerken 50 kg yükü çok rahat indiriyor fakat yukarı çıkarken motor ınlama yapıyor ve çıkarmıyor yani gücü yetmiyor çıkaramıyor.Motoru büyüttüm fakat aynı sorun hala devam ediyor.Platformun ağırlığı 50 kg. kondansatörle 220v la çalıştırıyorum.Bu motorla tam verim almak istiyorum.Motorum normalde 1500 kg. için yapılmış bir motor fakat bende 100 kg. kaldırmıyor.ne yapmam lazım acil yardımlarınızı bekliyorum.

motor redüktörlü değilse zor
eğer motor üzerindeki dişli ile hareket veriyorsan (direk akuple)oda zor
ikinci bir dişli ile gücü yüke aktarmalısın
zincir dişli yük hesabını bilmiyorum,ama motor üzerine küçük dişli ,yük dişlisi ise büyük olacak şekilde hesaplamayla bulunabilir.forumda olması lazım.....

kayış- kasnak, redüktör ,dişli vs ile yükün yukarı hareket hızını iyi ayarlaman gerekir. yapılan sistemin verimine göre değişir ama yükün yükarı çıkış hızını yaklaşık 1mt/ dak şeklinde ayarlaya bilirsen sonuç alırsın

Merhaba arkadaşlar,

400 wattlık motor 1500 kilo ağırlığı nasıl çeker ilk defa duydum açıkçası 4kw olmasın vınlama yapıyorsa gücü yetmiyordur

Elimde motor gücü ve asılacağı yükün ağırlığı var.Bu iki veri ile motor çekme gücünü hangi formülle bulabilirim?

motordan vınlama sesi geliyorsa gücü yetmiyordur ayrıca kondansatör bağlı ise motora devir yönünü ayarlamak için yada motor 3 fazlı ise 1 fazlı gerilim altında çalıştırmak için kullanılmış bir kondansatör olabilir eğer öyle ise motor asla %100 verimini veremez sistemde redüktör kullanıyorsunuz büyük ihtimal redüktörde bir problem olabilir. yüklenme esnasında dişliler kitleniyor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri