Motorun devrini otomatik olarak arttırıp azaltmak

mehmet_bey

Üye
Merhabalar Arkadaşlar,

Aranıza yeni katılan birisi olarak yapmak istediğim devreyi kısaca anlatıyorum :

Işıklarda dimmer mantığı şeklinde çalışması gereken bu devrenin amacı : AC 500w 50/60hz bir motorun devir gücünü 20 saniye boyunca %50 performansta çalıştırmak 3 saniye boyuncada %100 performansta çalıştırmak. motor çalıştığı sürece bu sistem loop olarak devam ederek durmayacak.

Konuya biraz yabancıyım o yüzden nereden başlayacağımı tam olarak bilemiyorum. Anlatımımda ki kusurları iletirseniz daha ayrıntılı olarak bilgi vermek isterim. Yardımlarınızı bekliyorum :) [sm=s18.gif]

Son düzenleme:
sürücü kullanarak bunu yapabilirsiniz sürücülerde hem ayarladığınız hız hemde jog hızı vardır ama 3 saniye çok kısa bir zaman asenkron motorda 3 saniye de istediğiniz hızı alamayabilirsiniz.

Hız kontrol devresı /dımmer in elektronık oldugun u var sayıyorum.
Pot. u dısarı alın ve ıkı adet pot kullanacaksın. Her birini istediğin hızı verecek degere ayarla, pıyasada falaşör röleler var, pot ların orta uclarını o, flaşör zaman rölesinin, açık ve kapalı kontaklarından geçir. Zaman rölesine start verın..
Dımmer ın türüne göre değişik var sayımlar olabilir. Istersen çizer yüklerım. Daha geniş bilgi vermelisin..

Hız kontrol devresı /dımmer in elektronık oldugun u var sayıyorum.
Pot. u dısarı alın ve ıkı adet pot kullanacaksın. Her birini istediğin hızı verecek degere ayarla, pıyasada falaşör röleler var, pot ların orta uclarını o, flaşör zaman rölesinin, açık ve kapalı kontaklarından geçir. Zaman rölesine start verın..
Dımmer ın türüne göre değişik var sayımlar olabilir. Istersen çizer yüklerım. Daha geniş bilgi vermelisin..

Merhabalar,

Elimde şuan sadece motor var herhangi bir başlangıç yapamadım. Sizin anlattığınız aklımda şöyle bir şekil uyandırdı: 2 adet potansiyometre var birisinin ayarı %50 güç verecek dirençte diğeri %100 yani minimum direnç seviyesinde diyebiliriz. flaşör devresi ile 2 adet potansiyometre arasında geçiş olacak. Fakat zamanlayıcıyı nasıl ve ne şekilde devreye entegre edebilirim? Söylediğim gibi elektronik konusunda pek bir bilgim yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sürücü kullanarak bunu yapabilirsiniz sürücülerde hem ayarladığınız hız hemde jog hızı vardır ama 3 saniye çok kısa bir zaman asenkron motorda 3 saniye de istediğiniz hızı alamayabilirsiniz.

Merhabalar,

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler, sürücüler ile daha önce hiç çalışmadığım için bir kaç soru sormak isterim. Nasıl bir sürücü kullanmalıyım? çalışma prensibini tam bilmediğim için öğrenip uygulamaya geçirmem uzun zaman alacak bir durum mu? iyi akşamlar dilerim.

Mehmet_Bey Merhabalar;
Motorunuz trifaze ise 0,5 kw için monefaze giriş trifaze çıkuş sürücü kullanabilirsiniz
Merhabalar,

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler, sürücüler ile daha önce hiç çalışmadığım için bir kaç soru sormak isterim. Nasıl bir sürücü kullanmalıyım? çalışma prensibini tam bilmediğim için öğrenip uygulamaya geçirmem uzun zaman alacak bir durum mu? iyi akşamlar dilerim.
Mehmet_bey Merhabalar,
Arkadaşların bahsettiği sürücüler ac motorun frekansının değiştirerek motor devrini sizin set değerinize göre ayarlayan sürücüledir.Ac motor sürücüleri diye aratırsanız onlarca marka ve model vardır.
Sizin uygulamada 0,5 kw için monefaze giriş trifaze çıkış bir sürücü işinizi görür,dediğiniz zamanlama işini harici zaman röleleri kullanarak yapabilirsiniz,yada kimi sürücülerin içinde dahili zamanlayıcılar olabiliyor örnek ABB ACS355 gibi) bunları kullanarak da dediğiniz sistemi yapabilirsiniz.
Kolay Gelsin

Mehmet_Bey Merhabalar;
Motorunuz trifaze ise 0,5 kw için monefaze giriş trifaze çıkuş sürücü kullanabilirsiniz

Mehmet_bey Merhabalar,
Arkadaşların bahsettiği sürücüler ac motorun frekansının değiştirerek motor devrini sizin set değerinize göre ayarlayan sürücüledir.Ac motor sürücüleri diye aratırsanız onlarca marka ve model vardır.
Sizin uygulamada 0,5 kw için monefaze giriş trifaze çıkış bir sürücü işinizi görür,dediğiniz zamanlama işini harici zaman röleleri kullanarak yapabilirsiniz,yada kimi sürücülerin içinde dahili zamanlayıcılar olabiliyor örnek ABB ACS355 gibi) bunları kullanarak da dediğiniz sistemi yapabilirsiniz.
Kolay Gelsin

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler,

Bahsettiğiniz sürücüler konusunda derinlemesine bir araştırma yaparak gelişmeleri buraya aktarmayı düşünüyorum.

Hepinize teşekkürler,
iyi çalışmalar.

Buyrun, işine yarayacagını düşündüğüm , dimmerle hız secim devresi. Eger, stop strat buton kullanmıyacaksan, onlarınn yerine 0_1 anahtar bagla ve yardımcı kontaktörü kullanma, dogrudan zaman rölesini besleyin.

Ekli dosyalar

• DIMMER KONTROL.pdf
    39.2 KB · Görüntüleme: 6

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri