Motorların Kw Hesabı

sametzr

Üye
500 kilo ağırlığında demir bir kapım var ve ben bunu ileri geri çalıştırıcam yani bir otomatik kapı yapıcam ben bun kapıda kullanacağım motorun kw'ını neye göre hesaplayacağım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Rediktör kullanırsan fazla güçlü motor istemez

1. Kapıyı ne hızla açmak istiyorsun.
2. Kapı ne kadar metre hareket edecek.

mesela 10metre hareket edecekse. İş = Kuvvet x Yol = 5000x10 = 50000 joule
25 saniyede açılsın dersen 50.000 / 25 = 2000W. Yani 2 kw.

Bu tabi ki ham veri. Sen kötü durumları düşünere 5kw motor seçersin. Dişli ve devir sistemini de öyle ayarlayacaksın ki kapı 25sn de açılsın. İyi ayarlayamayıp 10 saniyede açılacak şekilde yaparsan bu motor yetmez.

Ayrıca kapı güzel tekerlekli filan ise 2 kw bile kurtarır bunu

Kapıyı şu an kaç kilo iterek açabiliyorsun bunu tayin edebilirsen daha iyi olur. Örneğin 100kg yük verecek şekilde asılınca rahat açılıyorsa yukarıdaki hesapta 5000 yerine 1000 koyacaksın

peki ben 500 kilo ağırlığında motoru 7 metre geriye 20 saniyede çekmek nasıl bir hesap yaparım ve buna nasıl redüktör kullanrım

cevaplarınızı bekliyorum yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
senin yapmana gerek yok tarif etsen yeter tabi biliyorsan

1 kW motor kullan ve uygun dişli/redüktör kullan bu konuyu halledersin.

bunun bir hesabını gösteren tablo veya formül varsa yazarmısın

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri