motor tipi ve tork hesabının içinden çıkamıyorum !!

isoment01

Üye
arkadaslarım belki bu konuyu 2 veyahut 3. kez acıyorum forumlarda bu tarz konuları arastırdım fakat tam olarak ıstedıgımı bulamadım. bana bir yol gösterirsenız cidden çok mutlu olacagım cunku formullere nerden nasıl ne sekılde baslayacagımı bılemıyorum elımde olan bılgıler mı kısır yoksa baska bır sorunum mu var bılemıyorum derdımı kısaca acıklayayım:
benım elımde alımınyum cerceveden bır ray sıstemı var en 1m ,boy 1.6m . bu ray ustunde gıdıp gelıcek 55 cm lık kare bır cerceve daha ekledım, neyse sıstemım toplam 19 kılo 55 cm lık kare ayrıyetten cercevem ıse 6 kılo kadar. ben bu 19 kıloluk cerceveyı saga ve sola hareket ettırmek ıstıyorum bunun ıcın ıse nasıl bır motor secmem gerek, motor secımıne gelmeden once nelerı belırlemem gerek bunlara tıkalı kaldım. motor tıpı ıcın hanı herhangı bır motor olabılır ben dc, step, servo bunları surebılırım ama bana bır yol gosterıcı lazım danısacak kımsem malesef yok.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Pozisyonlama yapman gerekiyorsa ac servo motor kullanmalısın.
yok sadece iki nokta arasında gidip gelecekse 3 fazlı ac motor olur.
Ama sistemi ne için kullanacağını bilemediğim için hız mı pozisyon kontrol mü.
Daha net ve açıklayıcı varsa fotolarını hatta hareketli ikin videolarını koymalısın.
ne kadar hızlı hareket edecek ona göre motor çıkışına redüktör seçimi yapılacak gibi bir sürü ayrıntı var.

öncelikle yapılacak işin kaç kilogramı (19.kg) kaç metre mesafeyi kaç dakikada yapacak.
yataklama nasıl olacak sürtünmeden dolayı ne kadar kayıp olacak. buna göre rediktör seçilecek ve
buna göre kaç Dakika devir elektrik motoru kaç kw güç gerektiği hesaplanacak. kabaca bunlar.
yılmaz rediktör diye ara orada daha geniş açıklama ve formüller var.

Pozisyonlama yapman gerekiyorsa ac servo motor kullanmalısın.
yok sadece iki nokta arasında gidip gelecekse 3 fazlı ac motor olur.
Ama sistemi ne için kullanacağını bilemediğim için hız mı pozisyon kontrol mü.
Daha net ve açıklayıcı varsa fotolarını hatta hareketli ikin videolarını koymalısın.
ne kadar hızlı hareket edecek ona göre motor çıkışına redüktör seçimi yapılacak gibi bir sürü ayrıntı var.
bu tarz bı sıstem yapıcaz bu cok profosyonel, bız tek panelde ogrencı ısı bısey yapıcaz hocam.

ac degıl de dc motor daha ısımıze gelır bu sıstem de bunu yazmayı unutmusum :D motor ıcınde ufak bır panel ayarlamayı dusunuyoruz.

Düşeyde hareket eden sistem yani yer çekimi yönünde, sağa sola hareket ederken de sorun çıkartmayacaktır. En basit hesabı böyle yapabilirsiniz. (İlave yük gelmeyecekse)

Saygılar....

Düşeyde hareket eden sistem yani yer çekimi yönünde, sağa sola hareket ederken de sorun çıkartmayacaktır. En basit hesabı böyle yapabilirsiniz. (İlave yük gelmeyecekse)

Saygılar....
hocam motorumun nasıl hareket edecegını bılıyorum ama sorunum daha next step sorunlar mesela attıgım lınktekı motor bana bipolar step motor geldı dogru mu acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri