Motor Koruma Şalteri Seçimi

canerten

Paylaşımcı üye
CNC'de kullandığım spindle motor ve sürücüsü arasında bir motor koruma şalteri ihtiyacı doğdu. Fakat tam böyle alt ve üst limitte kalan bir değer olduğundan hangisi alacağıma karar veremedim. Yüksel alsam minimumda, al değerde alsam şalteri maksimumda kullanmam gerekecek. CNC bölümünde işin içinden çıkamadık.

Şurada anlatmaya çalıştığım derdimi.

VFD marka karmaşası

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
CNC'de kullandığım spindle motor ve sürücüsü arasında bir motor koruma şalteri ihtiyacı doğdu. Fakat tam böyle alt ve üst limitte kalan bir değer olduğundan hangisi alacağıma karar veremedim. Yüksel alsam minimumda, al değerde alsam şalteri maksimumda kullanmam gerekecek. CNC bölümünde işin içinden çıkamadık.

Şurada anlatmaya çalıştığım derdimi.

VFD marka karmaşası

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Standart bir termik yerine dijital kontrollü motor koruma kullanın,belki sizi kurulum/uygulama anlamında biraz yorar ama motor ve sürücü için en iyisi bu.Sürekli IGBT yakmazsınız. Çalışma akım aralıklarını girdiğinizde;Sürücü kumandası yada sistem kumandasını röle üzerinden geçirerek motorun belirlediğiniz aralık dışına çıktığı takdirde durmasını sağlarsınız.Üstelik bunu 0.1 amperlik hassasiyetle ayarlaya bilirsiniz.Bu şekilde birçok marka mevcut.eğer işinizi görecek ise seçim sizin.Size ekte bir ürüne ait pdf gönderiyorum.inceleyin işinize yarayacağını düşünüyrum.

Ekli dosyalar

• ke-DP-01.pdf
    685 KB · Görüntüleme: 30
Bahsetmiş olduğun linke bakıp "Şimdi sorum şu. Biz bu şalteri 7-10A'de ayarlayacağız. Dolayısıyla max10A olan şalteri alıp son limittemi kullanmalı, yoksa 10-16A arası şalter alıp min konumda mı kullanmalı? " sorusunu sormuşsunuz.. mekanık termiklerde ayarladığız değer sizin icin sabit değer olacaktir.. Yani 7-10 da 10 ampere ayarlamak ile 10-16 alıp 10 ampere ayarlamak aynı şeydir.. Burda dikkat etmeniz gereken motorunuzu kaç amperde sınırlamak isteyeceğinizdir.

Motorunuz kaç Kw ? bunun bilgisini verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Motor 2.2kW 10A... Aynı gözüküyor ama o parça ısınacak sonuçta maksimum noktada iken..Maximum ayarda kullansam süreki içindeki bi metal sıcak kalacak vs... Düşük kullansam ..

Çalıştığım yerde bi çok motor var ve bu güne kadar ısınmadan dolayı kolay kolay termik açmadı.. 2.2 kw motor yaklasık olarak 220 voltta 8.5-8.7 amper akım çekecektir.10-16 amperlik bi motor koruma aldıgınızı dusunursek hep mın. 10 amperde kalacagı ıcın 16 ampere kadar cıkması sıze birsey kazandırmayacaktır. tavsiyem 7-10 alıp 9 ampere ayarlaman.. Motor u korumada yardımı olacaktır

Pardon motor 10A ve maksimum devirde kullanıyorum. O yüzden şimdi 7-10A alsam max ayarlasam tolerans vs dolayısıyla moturu sürekii maksimumda kullandığımda atma filan yapar mı?

Pardon motor 10A ve maksimum devirde kullanıyorum. O yüzden şimdi 7-10A alsam max ayarlasam tolerans vs dolayısıyla moturu sürekii maksimumda kullandığımda atma filan yapar mı?
Efendim bu koruma salterleri yeni uretim teknolojisinin de etkisiyle isinma dorunu kompanze edilecek sekilde uretiliyorlar.Acma kapama omurleride min. 10 bin dir.ileride hassasiyeti kaybeder dusuncesiyle min.ayar sahasi 10 amperden baslayan salter secmek ayakkabiyi buyuk alalim seneyede giyeriz mantigina benzer. buna gerek yok.ote yandan ileride motorunuz daha dusuk devre inince bu secim sizi korumayacak.Ayar sahası max. 10 Amper olan bir secimde size hata açmaları yaşatabilir.Yapilmasi gereken max. Motor akımının ayar alanı içinde ortalama bir yerde kaldığı ürün bulmalısınız. Cesitli markalarda bu tip bir cihaz bulursunuz.Mesela;schnaider elektrik GV3P13 modeli var.istediğiniz tüm aralıklara (9-13 Amper)cevap verecektir.Kolay gelsin

Son düzenleme:
hocam 10-16 alın minimumda kullanın.sonucta kontakların dayanma limiti var.bir t kademeyi seçip kontağı zorlamaktansa , bir üst kademeyi seçip mümkün olan en rahat şekilde çalıştırmak her zaman daha mantıklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri