Motor hız kontrol PWM regülatörü sorunu

vedat79

Üye
İki sene önce bu hız kontrol kartını almıştım sonra arızalanmıştı bende biraz araştırınca mosfet sorunu olabileceğini okudum sonra söktüm ve bir daha vakit bulamadığım için bir köşede kaldı.
Şimdi ru6099r yazan 3 adet mosfet var 1 adette mbr20100ct diyot (çok bilgim yok sanırım diyot) var.
-İlk sorum resimde işaretlediğim ru6099r mosfetlerden biri multimetre de sağ sol bacaklarına değdirdiğimde ötüyor sanrım bu arızalı olan, bunun yenisini alıp değiştirmem lazım. Bunun fiyatına baktığımda 45tl gibi bir fiyatı var mudil bir mosefet var mıdır yoksa aynısını almam şart mı?
-İkinçi sorum ise söktüğüm yerleri hatırlamıyorum resimde yazdığım şekilde mi takacağım.
IMG20230116005822.jpgişretli kart.jpgişretli.jpg

Mosfetler sağda 3 lu sogutuculara bagli alt alta olacak. Kartın ortasındaki diyot olmali.

Mosfet ölçümü o kadar kolay değil. İçinde diyot varsa daha zor. Mosfet degisecek ise ucu birden degisecek. İkisi sağlam biri bozuk ise bozuk olan değişmez.

Bu kartla baya oynanilmis yada üretimde kötü işçilik var gibi. Alıp takınca çalışacağı belli değil. İlk çalıştırmada akim limitlemeli guc kaynagi ile test etmenizi tavsiye ederim.

Mosfetler sağda 3 lu sogutuculara bagli alt alta olacak. Kartın ortasındaki diyot olmali.

Mosfet ölçümü o kadar kolay değil. İçinde diyot varsa daha zor. Mosfet degisecek ise ucu birden degisecek. İkisi sağlam biri bozuk ise bozuk olan değişmez.

Bu kartla baya oynanilmis yada üretimde kötü işçilik var gibi. Alıp takınca çalışacağı belli değil. İlk çalıştırmada akim limitlemeli guc kaynagi ile test etmenizi tavsiye ederim.
İki sene önce aliexprresden almıştım soğutucuları var. 3 adet yeni mosfet mi almam gerekecek? bu durumda yenisini almak daha mantıklı, yenisi 175tl, 3 adet mosfet alsam 45*3: 135tl. Ben bir adet alsam olur diye düşünmüştüm.
Teşekkürler detaylı resimler için. Bunların üstünde farklı rakamlar yazıyor. (Pek bilgim yok yanışım varsa kusurabakmayın.)

Evet bu devrede HRF3205 mosfet kullanılmış.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri