PrintIt

Üye
Merhabalar.

Öncelikle hepinize kolay gelsin ve iyi forumlar.
Biz yeni 3D yazıcı yapımına başladık. Herşey tamam LCD hazır , Şase hazır ,motorlar,extruder... Yazılımı yükledik LCD geldi fakat şöyle bir sıkıntımız başladı motorlar hareket etmiyor önce bağlantıda sıkıntı yaşadığımızı düşündük ve kablolamalara teker teker baktık http://www.robotus.net/Sanyo-Denki-Nema17-Step-Motor-18-Derece-200-Adim,PR-2905.html bu da stepper motor umuz kablolamaya sizde yardım ederseniz seviniriz belki hala hata yapıyoruz. Her ne ise biz doğru kablolamayı bulduk fakat hala çalışmıyor. Ondan sonra ben motor driverın bağlantı yerlerine baktım (A4988 bu arada) ayaklarında a1-a2 yazan ayaklar bende bu ayakların tam o hizaya oturacağını düşünerek 2 pin aşağıya çektim motora elektrik geldi ama çok elektrik çekiyormuş gibi oldu driver çok ısındı arada sistem kapandı ve en sonunda motor driver zaten çöp oldu (sanırım) çünkü taktığım anda ardunio bağlantısını hemen kesiyor pc ile.

Yani sizden ; bana nerde hata yaptığıma dair yardımcı olmanızı istiyorum ustalarım. Bağlantıda mı yada motor driverın yerinde mi lütfen artık çok bunalmayak başladık bir kere çalıştığını görmek istiyoruz.

Ramps 1.4 kullanıyoruz bu arada.

Tekrardan kolay gelsin.

Kolay gelsin, başarılar. Motor sürücüleri Ramps 1.4 üzerine hatalı da takılabiliyor!, takarken yönüne dikkat etmeniz gerekir. Pinlerin yeri önemli, ters takılması, pinlerin kaydırılarak takılması hatta ramps kartı elektiriğe bağlı iken sökülüp takılması sürücünün ve Ramps kartının bozulmasına yol açabilir.

Sorun sürücünüzün yanlış takılması gibi görünüyor. Umarım Ramps kartınız da yanmamıştır. Fazla sorun çıkmaması için önce bir tek sürücü ve motor ile çalıştırmayı deneyin, ısıtıcı tabla ve ısıtıcı kafayı da bağlamayın. Fotoğraf da ekleyebilirseniz sorunu anlamak kolaylaşacaktır. Fiyat farkı az ise A4988 yerine benzer ve daha gelişkin DRV8825 sürücüleri öneriyorum.

Motorunuz firmanın açıkladığı gibi bağlanacak. Siyah ve beyaz kabloların uçlarını bir yere bağlamadan açıkta bırakabilirsiniz.

Dil sorun olmaz ise Reprap sitesinde çok ayrıntılı bilgi var.
http://reprap.org/wiki/A4988_vs_DRV8825_Chinese_Stepper_Driver_Boards

Son düzenleme:
Kolay gelsin, başarılar. Motor sürücüleri Ramps 1.4 üzerine hatalı da takılabiliyor!, takarken yönüne dikkat etmeniz gerekir. Pinlerin yeri önemli, ters takılması, pinlerin kaydırılarak takılması hatta ramps kartı elektiriğe bağlı iken sökülüp takılması sürücünün ve Ramps kartının bozulmasına yol açabilir.

Sorun sürücünüzün yanlış takılması gibi görünüyor. Umarım Ramps kartınız da yanmamıştır. Fazla sorun çıkmaması için önce bir tek sürücü ve motor ile çalıştırmayı deneyin, ısıtıcı tabla ve ısıtıcı kafayı da bağlamayın. Fotoğraf da ekleyebilirseniz sorunu anlamak kolaylaşacaktır. Fiyat farkı az ise A4988 yerine benzer ve daha gelişkin DRV8825 sürücüleri öneriyorum.

Motorunuz firmanın açıkladığı gibi bağlanacak. Siyah ve beyaz kabloların uçlarını bir yere bağlamadan açıkta bırakabilirsiniz.

Dil sorun olmaz ise Reprap sitesinde çok ayrıntılı bilgi var.
http://reprap.org/wiki/A4988_vs_DRV8825_Chinese_Stepper_Driver_Boards
Öncelikle yardım ettiğiniz için teşekkür ederim Yusuf bey.
Şuan iş yerindeyim akşam eve gittiğimde sizinle fotoğrafları paylaşacağım ve dediğiniz sürücüye bakacağım.
Potansiyometre ayarı varmış driver üstünde onla alakalı olabileceğinide söylüyorlar bu konu hakkında birşey biliyor musunuz ?

Teşekkür ederim yardımlarınız için akşam bakacğaım tekrardan yaarım

Buyrun hocam

şuan bu bağlantı ile driver ısınmıyor bile driver yanlış bağlı sanırım iki pin geriye takıncada yani üstteki iki pin boş kalınca ısınıyor ve motor titriyor ama sistem kafayı yiyor

Ekli dosyalar

• 1513360753585-1194565402.jpg
    1513360753585-1194565402.jpg
    150.9 KB · Görüntüleme: 56
  • 1513360773006567503125.jpg
    1513360773006567503125.jpg
    233.3 KB · Görüntüleme: 56
  • 1513360851655-508768119.jpg
    1513360851655-508768119.jpg
    647.4 KB · Görüntüleme: 56
  • 15133608778201131828807.jpg
    15133608778201131828807.jpg
    185.5 KB · Görüntüleme: 50
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yukarıdaki Reprap adresindeki resimlere baktığımda, sizin A4988 sürücünün yönü doğru gözüküyor.

Sürücü ve Ramps kartı zarar görmedi ise çalışması gerekir.

iki pin geriye takıncada yani üstteki iki pin boş kalınca ısınıyor ve motor titriyor ama sistem kafayı yiyor

Bence bu tür denemeleri hiç yapmayın, bağlantıları tamamen değiştiriyorsunuz, faydası olmayacağı gibi kartlar yanmadı ise bile yanabilir.

A4988 yerinde takılı iken potansiyometre ayarını değiştirerek de deneyebilirsiniz. Plastik uçlu tornavida gibi bir şey daha iyi olabilir, statik elektriğe karşı

Son düzenleme:
Yukarıdaki Reprap adresindeki resimlere baktığımda, sizin A4988 sürücünün yönü doğru gözüküyor.

bilmiyorum hocam çalışmıyor bir türlü anlamadımelimde yedek ramps var bi onla deneyeyim

Bence bu tür denemeleri hiç yapmayın, bağlantıları tamamen değiştiriyorsunuz, faydası olmayacağı gibi kartlar yanmadı ise bile yanabilir.

A4988 yerinde takılı iken potansiyometre ayarını değiştirerek de deneyebilirsiniz. Plastik uçlu tornavida gibi bir şey daha iyi olabilir, statik elektriğe karşı
hocam şuan yeni ramps taktım oynamıyor gene potansiyometrede hangi ayara almalıyım bu arada

Bir sorum daha olacak

B1
b2
a1
a2 bunların hangisi a- b- b+ a+ dır ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Potansiyometre ayarları net değil, sürücü üzerinde düzgün olarak belirtilmemiş. Biraz sağa sola çevirerek deneyebilirsiniz.

Step motorun kabloları,
Kırmızı: A +
Sarı: A-
Turuncu: B +
Mavi: B-

olarak verilmiş. Kırmızı ve sarıyı 1 yazanlara (yan yana) diğer iki kabloyu da 2 yazanlara bağlayın. Tersini yaparsanız sadece motorun dönüş yönü değişir. Ramps üzerinde elektrik varken söküp takarsanız kartlar yanabilir.

Son düzenleme:
Potansiyometre ayarları net değil, sürücü üzerinde düzgün olarak belirtilmemiş. Biraz sağa sola çevirerek deneyebilirsiniz.

Kırmızı: A +
Sarı: A-
Turuncu: B +
Mavi: B-

olarak verilmiş. Kırmızı ve sarıyı 1 yazanlara (yan yana) diğer iki kabloyu da 2 yazanlara bağlayın. Tersini yaparsanız sadece motorun dönüş yönü değişir. Ramps üzerinde elektrik varken söküp takarsanız kartlar yanabilir.
bunlarda tamam hocam ramps de değiştirdim . Sürücüdemidir hata acaba bu sebeple yoksa motordamı ikiside tık etmiyor ikisininde nasıl çalıştığını nasıl anlıyacağım bilmiyorum
Ne sıkıntılı iş imiş. Ve birşey daha bu pin soketleri varmış direk satılan bizde ondan yok jumper vasıtası ile bağladım ramps e sorun yaratır mı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri