Mini voltmetre bağlantı hatası

morbeyaz

Üye
20180409_204802.jpg
Selam arkadaşlar.

Resimde görüldüğü üzere tiyatroda ufak bir dekoru ileri geri yapmak için devre tasarladım. Uyguladım. Tek bir sorun var. Voltmetreyi doğru bağlamam rağmen hata alıyorum. Meslek lisesinden bir öğretmene de götürdüm. Çok işi vardı. Arduino kullanmamı tavsiye etti. Şimdi ben arduino ile vakit kaybetmek istemiyorum.

Voltmetrenin kırmızı ucuna + siyah ucuna -- veriyorum. Beyaz ucunu değer almak için anahtarın + ucuna değdirdiğimde değer alamıyorum. Motorun uçlarına değdirdiğimde değer alıyorum fakat dimmeri çevirdiğimde ters orantılı bir değer veriyor. Şaşırmış durumdayım. Bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mı? İstanbul Avrupa yakası her yere gelebilirim.

Teşekkür ederim.

Tesisat şemanızı ekleyin ve bağlantıların resimlerini ekleyin.

by lent ustam

Voltmetrenin mavi olan ucunu ( Aslında kablo beyaz ) dimmerin çıkışına bağlıyorum. Direk 24 volt gösteriyor. Ayar yapmıyor. Mavi kabloyu ileri geri anahtarın artı ucuna bağlıyorum. Direkt 24 volt gösteriyor. Motora giden uca bağlıyorum. Ayar yapıyor ama ters orantılı. Dimmerin değerini artırınca voltmetrede 24 volt altına doğru düşüyor. Azaltınca Voltmetre değeri yükseliyor. Başka nereye bağlayabilirim ki?
1.jpg

Hocam ben de gecenlerde ayarli güç kaynağı yaparken Ampermetre ozellikli olanindan bağladım. Kirmizi ve siyah kablo dc gücü aldığınız yerde olacak ki zaten sizinki öyle. Diğer kablo da ( sari mavi beyaz olabiliyor) en son çıkıştaki arti uca bağlanıyor. Yani sizdeki dimmerin çıkış arti ucuna olmasi gerek diye düşünüyorum.

Tabi ben deneyerek yaptım. Belki farkli da olabilir sizin gosterge. Bende bu sekilde düzgün çalıştı.

Motora bağlayınca ileri geri anahtardan dolayı polarite değişiyor ve muhtemelen ondan terse gidiyordur diye tahmin ediyorum.

Yine de by lent ustanın söyleyeceklerini bekleyin bence. Ben amatörüm bu işlerde. Deneme yanılma hep :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dimmerin artı çıkış ucuna bağlayınca direk 24 volt gösteriyor. ayar yapmıyor. İlginçtir ki dimmerin çıkış eksi ucuna bağlayınca voltmetre çalışıyor ama dimmerle ayar yapınca ters yönde çalışıyor. Çıkamadım işin içinden.

Voltmetrenin linkini paylaşır mısınız, 3 uçlu olanlar ampermetreli oluor diye aklımda kalmış.

H27VL V1.45 2015.03

Olmazsa başka alıp takıcam ama 2 adet aldım. İkisini de denedim. Biri bozuk olsa diğeri sağlamdır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Çizdiğin şema ve yaptığın bağlantı birebir aynıysa dimmerda hata yapmış görünüyorsun, Çorluya gelmekten kurtuldun :D.
Giriş; V-, V+, Çıkış; V+, V-
HTB1ysUCPVXXXXcdapXXq6xXFXXXW.jpg

Son düzenleme:
Sizin çizdiğiniz gibi bağladım. Hatta emin olayım diye söküp içine de baktım doğru :)

Çorlu da bana baya uzak. İstanbul Sarıyer'deyim.

Hatta şemada da dimmere bağlantıyı hatalı çizmişim ama pratikte doğru bağlamışım.

Peki bu 2 kablolu olanların bağlantısı nasıl? Siyah uca eksi verip kırmızı ucu da dimmer çıkışına mı bağlayacağım?

Son düzenleme:
Bu dimmerden dolayı olabilir.Bir zaman benide uğraştırdı.İçine baktığım zaman artı ucu değilde
eksi ucu kontrol ettiğini gördüm.Bence siz voltmetrenin 3. ucunu direk motorun eksi ucuna
bağlayıp deneyin.Motor ters dönüncede eksi voltaj gösterir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri